Fluorid je minerál nacházející se přirozeně nejen v kostech a zubech, ale také ve vodě, půdě, rostlinách, kamenech a vzduchu. Běžně se používá ve stomatologii k posílení vnější vrstvy zubů známé jako sklovina. V mnoha zemích se také v malých dávkách přidává do vody. Jak je to s jeho účinky na lidské zdraví?
V souvislosti s lidským zdravím se fluorid používá především ke zlepšení zdraví zubů, nachází se tedy v mnoha zubních pastách nebo vodách: pokud se vám zuby hodně kazí, může vám dokonce zubař ústní vodu s fluoridem předepsat. Fluorid se také využívá s lékařských zobrazovacích zařízeních (pro vytvoření skenů), jako čisticí prostředek nebo při výrobě teflonových, ocelových a hliníkových produktů.
Jaké fluorid přináší výhody
Jak už jsme zmínili, fluorid velmi prospívá vašemu chrupu a to hned z několika důvodů: obnovuje (remineralizuje) oslabenou zubní sklovinu a zpomaluje ztráty minerálů z ní, umí zvrátit časné příznaky zubního kazu a zabránit množení škodlivých bakterií v ústech: když totiž bakterie v ústech rozkládají sacharidy, produkují kyseliny, které reagují s minerály zubní skloviny (demineralizace), což sklovinu oslabuje vůči působení bakterií a ty mají díky tomu volné pole pro vytvoření kazu. Protože fluorid pomáhá zubní sklovinu remineralizovat, může bakteriím jejich práci včas překazit.
Má fluorid nějaké potencionální vedlejší účinky?
I když se fluorid v našem těle i přírodě vyskytuje přirozeně, může při nadměrné konzumaci vyvolat nepříjemné vedlejší účinky. Patří mezi ně zubní fluoróza, tedy vytváření bílých skvrn na zubech, které ale nebolí a ani je nikterak nepoškozují. Děje se to zejména dětem, které mají tendenci zubní pasty (s fluoridem) polykat. Podobná je skeletální fluoróza, která ale, jak název napovídá, místo zubů postihuje kosti: mezi časné příznaky patří bolest kloubů a ztuhlost, postupně může vést k změně struktury kostí a kalcifikaci vazů; bývá výsledkem dlouhodobému vystavení nadměrnému příjmu fluoridů z pitné vody.
Je tedy fluoridovaná voda bezpečná?
Vědci z celého světa provedli stovky studií zabývajících se otázkou bezpečnosti přidávání nízkých dávek fluoridu do pitné vody a většina z nich se shoduje v tom, že až na mírné a vzácné případy fluorózy žádné riziko neznamená. Objevují se ovšem tvrzení, že fluoridovaná voda může u dětí snižovat IQ, vést k rakovině kostí, artritidě nebo nemoci ledvin. Seriózní vědecké zdroje však žádnou z těchto hypotéz nepotvrdily. Pokud ovšem máte z příjmu fluoridů strach, můžete si pomoci například výběrem zubní pasty bez obsahu fluoridu nebo zakoupením speciálního fluoridového filtru, který ho z vaší pitné kohoutkové vody dostane pryč.
Zdroj: profimed.cz, healthline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Neznáte svou krevní skupinu? Velká chyba! Dozvíte se z ní mnohé o sobě i o svém zdraví
Skutečnost, že krevní skupina 0 může dát krev všem, zatímco AB zase může od všech přijmout, asi znáte. Krevní skupiny člověka totiž nejvíc zajímají ve chvíli, kdy musí podstoupit transfuzi. Jak moc je...
Čtěte dál
Potraviny, které vám mohou ulevit od bolesti hlavy

Pampeliška – žádný obyčejný plevel, ale všestranná léčivka

Muži – Jak pečovat o svou prostatu a čemu věnovat pravidelnou pozornost?

Máte dost serotoninu, hormonu dobré nálady? Nyní je ideální čas na jeho doplnění

Vztah mezi špatným čištěním zubů a srdečními chorobami – vědci radí, jak na nejlepší péči

Dyslexie a dysgrafie: Jaký je mezi nimi rozdíl a proč je důležité je včas řešit

Zlepšete svou stabilitu: Cviky, jak zlepšit rovnováhu těla

Projevy nízké hladiny testosteronu u mužů a způsoby, jak jeho množství zvýšit

Jak si správně čistit uši? Třeba zapomeňte na vatové tyčinky

Jak trénovat mozek, aby vydržel vitální do vysokého věku

Astaxanthin – bojovník proti stárnutí pleti a molekula budoucnosti
