Mořské řasy jsou ceněné pro vysoký obsah minerálních látek, mají obecně nízký obsah kalorií a lze je používat jako zdravější variantu soli. Žádané jsou i pro své omlazující a zkrášlující účinky. V neposlední řadě působí pozitivně na ústní dutinu.
Jedete k moři? Nebojte se slané vody
Mořská sůl je bohatá na minerály a stopové prvky, které mají příznivý vliv na celou ústní dutinu. V případě, že je solný roztok dostatečně koncentrovaný, umí dokonce ulevit při akutní bolesti zubů. Mimo to je mořská sůl baktericidní, odstraňuje zápach z úst a odbarvuje zubní sklovinu, díky čemuž má na zuby jemný bělicí efekt. Podle MDDr. Jany Karbusické, zubní lékařky a odborné garantky značky SPLAT však potápění se na dovolené u moře s otevřenou pusou samozřejmě nestačí. „V rámci prevence je možné používat jemnější solný roztok v podobě ústní vody. Pokud však máte citlivé či krvácející dásně, začněte s nízkou koncentrací soli a zvyšujte ji postupně,“ radí zubní lékařka.
Zajímavost: Věděli jste, že mořskou sůl používali k čištění zubů už ve staré Číně? Číňané věřili, že díky tomu budou jejich zuby silnější a nebudou je trápit nemoci zubů a dásní.
3 řasy blahodárně působící na zuby a dásně
Mořské minerály významně posilují zubní sklovinu a výtažky z některých hlubinných řas mají navíc blahodárný účinek na dásně. Které z nich to jsou?
1. Sladkovodní řasa spirulina
Sladkovodní modrozelená řasa spirulina není ve skutečnosti řasa, ale sinice, přesto patří mezi superpotraviny a prospívá celkovému zdraví člověka. Je významným antioxidantem, pomáhá posilovat imunitní systém, zvyšuje koncentraci, působí proti únavě a blahodárné jsou i její účinky v souvislosti s ústní dutinou. „Spirulina obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, včetně těch stopových, buněčnou sůl a aktivní enzymy. Přispívá například k rychlejšímu hojení ran, což lze využít i při hojení po trhání zubu nebo při zánětu dásní. Jako součást přírodních zubních past pomáhá udržovat zdravé dásně,“ říká Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.
2. Mořská řasa Laminaria
Mořská řasa Laminaria japonica neboli kombu roste v čistých, severních vodách. Je velmi bohatá na kyselinu alginovou, která je nestravitelná a působí jako výborný čistič střev. Pomáhá odvádět z těla toxické zplodiny a usazeniny a díky tomu poskytuje ochranu před vstřebáváním těžkých kovů. Kombu je nápomocna také při snižování hladinu cholesterolu v krvi a chrání před vysokým krevním tlakem. „Produkty z řasy kombu se v hojné míře používají ve zdravotnictví. Pro vysoký obsah jódu má pozitivní vliv na stav kůže, nehtů, vlasů a v neposlední řadě dásní,“ doplňuje MDDr. Jana Karbusická.
Zajímavost: Pro vysoký obsah jódu je řasa kombu po staletí používána jako lék na problém se štítnou žlázou v Číně.
3. Mořská řasa Fucus
Mořská řasa Fucus vesiculosus (chaluha bublinatá) je zelenavě hnědě nebo žlutohnědě zbarvená chaluha vyskytující se v oblastech Severního a Baltského moře. Tato řasa je významným přírodním zdrojem vápníku, jódu a dalších důležitých minerálů, obsahuje také brom, draslík a hořčík. Přispívá k optimální produkci hormonů, ke snižování tělesné hmotnosti a podporuje růst vlasů. „Fucus může ovlivňovat i naše kosti a zuby, a to díky vysokému obsahu vápníku, který zodpovídá za jejich tvrdost a pevnost. Vápník obsažený v zubní pastě, nejlépe v kombinaci s fluoridem, chrání zuby před zubním kazem,“ tvrdí Zuzana Heiník Bělová a na závěr doporučuje vybírat přírodní zubní pasty, které obsahují komplex všech tří extraktů z mořských hlubinných řas (Laminaria, Fucus, Spirulina).
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Sonické vs. klasické zubní kartáčky. V čem nám moderní technologie pomáhá?
Čištění zubů je základní součástí každodenní hygieny, ale protože většina z nás nechce trávit pravidelnou hygienou příliš mnoho času, hledáme způsoby, jak ji urychlit a přitom nezanedbávat. Správné čištění...
Čtěte dál