Lípa je již od starověku ceněna pro své spasmolytické, uklidňující a sedativní vlastnosti. Je známá svými příznivými účinky na spánek, stres a úzkost. Květy se používají k léčbě rýmy a horečky. Někdy se doporučuje také pro uklidnění svědění a snížení krevního tlaku.
Lípa srdčitá
Lípa srdčitá nebo také lípa malolistá je listnatý strom vysoký asi 15 až 30 metrů. Kvete jemně žlutými, velmi aromatickými, vícečetnými, paprskovitými květy. Patří do čeledi slézovitých (Malvaceae). Roste hlavně v Evropě a Malé Asii, převážně divoce, v lesích, na polích ale také zahradách. Kmen je poměrně krátký a jeho koruna je velmi rozvětvená. Listy jsou opadavé, světle zelené, ozubené, ve tvaru srdce. Plody jsou malé tobolky. Stáří lípy může dosáhnout až 400 let.
Lípa v lidovém léčitelství
Lípa se využívá v lidovém léčitelství pro svůj obsahu flavonoidů – kaempferolu a kvercetinu, kyselin (kyselina kávová), slizu (3 %), éterického oleje na bázi farnesolu (0,05 až 1%) a tříslovin. Lipové dřevo obsahuje také polyfenol phloroglucinol a třísloviny. Nejčastěji se používají květy tří druhů lípy Tilia condata, Tilia tomentosa nebo Tilia platyphyllos. Lipový květ i list se používá vnitřně ve formě nálevu či odvaru hlavně při snaže o snížení křečových stavů, bušení srdce, emočního napětí, při záchvatech úzkosti, únavě, nespavosti. Je výborný také při křečích trávicího systému, při zažívacích poruchách, způsobených stresovou zátěží.
Lipový květ se doporučuje i pro snižování horečky, pro léčbu rýmy a při nachlazení. Pomáhá také snižovat krevní tlak a má močopudné a potopudné účinky. Lípa je také indikovaná proti hypertenzi, pokud je spojena s arteriosklerózou a při akutním revmatismu. Výhody lípy jsou také využívány při snaze o eliminaci toxinů, protože působí hepatotonicky. Doporučuje se také pro snížení produkce kyseliny močové. Někteří bylinkáři ji doporučují také jako součást hubnoucích kúr nebo při léčbě štítné žlázy.
Lipový květ v kosmetice
V kosmetice se používá extrakt z lipového květu a také pupenů, esenciální olej nebo květová voda. Lipový květ funguje v péči o pleť, tělo i vlasy jako účinný rozjasňovač unavené pleti, je vhodný pro jemnou i citlivou pokožku. Aplikuje se hlavně na pokožku, náchylnou k zarudnutí, svědění a pocitům napětí, na suchou a stárnoucí pleť. Lipový květ je vhodný také pro zlepšení síly slabých vlasů a zklidnění vlasové pokožky, náchylné ke svědění. Lipový hydrolát nejen krásně voní, ale můžete jej použít také vnitřně, jednu čajovou lžičku prostě jen rozmícháte ve sklenici vody.
Možné kontraindikace lípy
Používání lípy nemá žádné zvláštní kontraindikace, v doporučených dávkách je bezpečná. Těhotným ženám je před její konzumací doporučená konzultace s lékařem nebo naturopatem. Nežádoucí účinky jsou u květu lípy extrémně vzácné. V případě jeho konzumace ve velkém množství se mohou objevit průjmy. V případě použití lípy v rámci očistné kúry počítejte s detoxikačními příznaky, běžnými při užívání očistných doplňků stravy.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál