I přes chladnější jaro se slunné léto blíží mílovými kroky a společně s ním i čas, kdy budeme chytat bronz na sluníčku a užívat si tepla, jímž nás zásobuje. Na slunci je ale nutné trávit určitý čas i bez ochrany kvůli vitaminu D, jehož produkci v těle spouští. Jaký kompromis nastavit a jak se opalovat bezpečně?
Pobytem na sluníčku, jakkoliv může být příjemný, se totiž nevystavujete pouze riziku spálení pokožky, ale i vzniku rakoviny kůže. A netýká se to jen chvil, kdy odpočíváte na lehátku u moře či bazénu, ale i času, který trávíte venku během sportu nebo práce. Proto byste měli být obezřetní vždy, když se na sluníčko vydáte. Jak by měla vypadat základní ochrana před slunečními paprsky?
1. Oblečte se
Oblečení se může stát jednou z nejúčinnějších bariér mezi sluncem a pokožkou, mělo by proto pokrývat co největší plochu kůže. Snadno se spálí zejména ramena, je tudíž moudré udržovat je zakrytá, na lehátku třeba ručníkem, který ukryje i citlivý dekolt. Sílu ochrany zvyšuje jak přilnavost oblečení (čím blíže kůži, tím lépe), tak i vyšší UPF faktor (ochranný UV faktor; měřítko množství UV záření, které proniká tkaninou).
2. Používejte vhodnou kosmetiku
Sun Protection faktor, také SPF faktor, udává stupeň ochrany před UVB zářením v kosmetice. Vždy používejte opalovací krém se SPF 30 nebo vyšším, nejlépe navíc voděodolným. Ujistěte se, že je širokospektrální a nese symbol UVA. Opalovací krém aplikujte na čistou, suchou pokožku bez známek zarudnutí 20 minut před odchodem z domu a ideálně ještě jednou venku. Pokud se potíte nebo koupete, měli byste opalovací krém každé dvě hodiny nanést znovu a to bez ohledu na pokyny výrobce. Nezapomínejte ani na rty a chraňte je balzámem se SPF 30+.
3. Nezapomínejte na pokrývku hlavy
Ideální je klobouk se širokým okrajem, který zastíní obličej, krk i uši. Podobně jako v případě oblečení zajistí lepší ochranu klobouk těsnější, lépe přiléhající a vyrobený z tkaniny s vysokým hodnocením UPF. Kšiltovky jsou sice oblíbenější než klobouky, ale nekryjí krk a uši, které se díky tomu mohou snadno spálit.
4. Noste kvalitní sluneční brýle
Sluneční UV záření může poškodit oči, proto je důležité nosit kvalitní sluneční brýle. Kvalita spočívá nejen v robustním designu, ale také, a možná především, v síle ochrany, kterou brýle poskytují: na bezpečnou úroveň upozorňuje evropská značka CE. Vhodné brýle by ji proto neměly postrádat. A stejně jako v případě oblečení a klobouku by měly brýle pěkně přiléhat ke kůži, měly by vám pěkně sedět. Jedině tak zabrání slunečnímu záření proniknout mezerami a zajistí skutečnou ochranu.
5. Vyhledávejte stín
Výbornou přírodní a přirozenou bariérou proti slunci je stín. V něm byste se měli zdržovat minimálně mezi 11. dopolední a 15. odpolední. Právě v této době mají totiž škodlivé UV paprsky největší sílu. Batolata a kojenci by ve stínu měli trávit většinu času. Pamatujte ale na to, že stín není všemocný a kombinujte jej s ostatními výše zmíněnými ochrannými prostředky. Protože je známo, že slunce opaluje i ve stínu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Proč nás horké noci připravují o spánek a jak s nimi bojovat
