Ve věci osobní hygieny má každý zajetou svou rutinu, kterou den co den opakuje, možná bezmyšlenkovitě. To se samozřejmě týká i sprchování. V této věci ovšem existuje jedna maličkost, kterou vám může nepříjemně uškodit, jak tvrdí lékaři….
Často předpokládáme, že domov je to nejčistší místo na světě, kde nám žádné nebezpečí nějaké nákazy nehrozí. Omyl je však bohužel pravdou a kdybychom věděli, co všechno obsahují třeba kuchyňská houbička nebo kliky od dveří, na které denně saháme, ale nečistíme je, možná by nám hrůzou vstaly vlasy na hlavě. To se ovšem týká i míst jako je koupelna a sprcha, kde provádíme ranní i večerní očistu. Co ve sprše může číhat?
Proč do sprchy nenosit kontaktní čočky
Optikové potvrzují, že voda ze zdrojů typu sprchy, vířivky nebo bazénu obsahuje všechny druhy choroboplodných zárodků, včetně mikroorganismu zvaného „acanthamoeba“, který je znám jako „améba, která jí oči“. Ta může představovat nebezpečí zejména pro nositele kontaktních čoček, kteří si je před vstupem do sprchy nesundávají: bakterie na nich totiž může ulpět, což se v případě, že je nemáte, nestane, protože to nedovolí přirozený mrkací reflex, který patogen z oka vymyje.
Améba, která jí oči
Acanthamoeba může podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) způsobit vzácný, ale velmi závažný typ oční infekce zvaný „acanthamoebová keratitida“. Ta je extrémně bolestivá a obtížně léčitelná. Jakmile se totiž bakterie do oka dostane, začne uvolňovat bílkoviny, které rozpouštějí rohovku. Právě odtud plyne přezdívka „améba, která jí oči“. Nejhorší případy mohou vést až k oslepnutí. To je důvod, proč byste se měli naučit chodit do sprchy bez kontaktních čoček: že se s nimi sprchujete samozřejmě neznamená, že se nakazíte amébou, minimálně tím ale zvyšujete riziko.
Voda může čočky poškodit
Améba ale není jediným důvodem, proč byste čočky před vstupem do sprchy měli sundat. Voda totiž může způsobit, že čočky změní tvar, nabobtnají nebo se přilepí k oku a poškrábou rohovku. Následkem toho mohou na povrchu oka vzniknout mikroskopické praskliny, které bakteriím a mikrobům usnadní vstup a zvýší riziko infekce, jako je třeba zrovna acanthamoebová keratitida.
Co dělat, když ve sprše zjistíte, že máte na očích čočky
Pokud se rozhodnete se popsaným rizikům dále nevystavovat, může vám chvíli trvat, než se starého (zlo)zvyku zbavíte. Co dělat, když už si užíváte pod proudem vody uvolnění, které přináší, a náhle si uvědomíte, že vlastně pořád máte čočky na očích? Zavřete oči, opatrně vystupte ze sprchy a čočky velmi jemně vyjměte. To je postup, který doporučují oftalmologové. Jakmile čočky dostanete z očí, nemusíte se obávat nakažení nějakým mikroorganismem, protože už na očích nemáte nic, co by je tam drželo.
Proč se čoček dotýkat jen suchýma rukama
Kontaktních čoček byste se potom měli dotýkat pouze suchýma rukama. To znamená, že pokud přijdou do styku s vodou, je rozumné je vyhodit nebo vydezinfikovat vhodným, k tomu účelu určeným roztokem. Způsob, jímž voda může měnit bezpečnost čoček, jsme popsali výše a následky na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Patří mezi ně různé obtíže, s nimiž se vaše oči setkají, jako je bolestivost, zarudnutí, rozmazané vidění a další podobné nepříjemnosti. Pokud se u vás některý z těchto problémů vyskytne, neváhejte a obraťte se pro všechny případy na svého lékaře.
Zdroj: www.bestlifeonline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Záněty spojivek trápí kolektivy dětí i dospělích. Jak je účinně léčit?
O očích se říká, že jsou okna do naší duše, ale co když jsou tato okna zakalena? Metaforicky by tento stav šlo přirovnat k zánětu spojivek (konjunktivitidě), který je jednou ze tří nejčastějších příčin...
Čtěte dál