Jak je pro nás něco důležité často zjistíme, až když o to definitivně přijdeme. Podobně je to i se slzami, potažmo se slzným filmem v oku. Slzy na povrchu oka tvoří tenkou blanku, která chrání rohovku i spojivku. Slzy oko navíc vyživují, zajišťují jeho zvlhčení, odplavují nečistoty a hrají důležitou roli ve vzniku ostrého obrazu na sítnici. Pokud všechny tyto funkce, které slzy oku přináší, ztratíme, dostaneme se do nepříjemného diskomfortu s rizikem narušení samotného vidění a poškození povrchu oka.
Syndrom suchého oka jako multifaktoriální onemocnění
Ráda doporučuji prevenci a v prvé řadě řešení příčin, ideálně u všech potíží. Jelikož však u syndromu suchého oka bylo nalezeno až 100 nejrůznějších důvodů, proč vzniká, situace se poněkud komplikuje. Bez zásahu lékaře se patrně neobejdeme, i když i ten často přistoupí jen k symptomatickému řešení.
Podpůrná doporučení
U pacienta se suchým okem bude pravděpodobně nutná nějaká změna režimu během dne. Základem je omezení pobytu v prašném, přetopeném a zakouřeném prostředí. Důležitý je dostatek spánku, omezení sledování TV a monitoru PC či telefonu a přesedlání z očních čoček na brýle, vyplatí se také opatrnost při výběru dekorativní kosmetiky. I strava a pitný režim má svou důležitost, například deficit vitamínu A a omega-3 mastných kyselin může stav výrazně zkomplikovat.
Umělé slzy
Regály lékáren jsou plné lokálních kapiček, mastí a gelů. Na co si dát pozor a podle čeho vybírat?
Účinné látky v očních kapkách
- Deriváty celulózy vykazují významnou odolnost v slzném filmu a výborně lubrikují, nicméně jako kapky se musí aplikovat pravidelně s pravidelnou frekvencí.
- Hypromelóza a karmelóza dobře stabilizuje slzný film, tam kde ještě nějaké slzy zbývají.
- Panthenol regeneruje buňky na povrchu spojivky a rohovky, pokud došlo k podráždění.
- Vitamíny A a E pomáhají oko vyživovat
- Světlík lékařský se využívá ve chvíli, kdy je oko podrážděné a mírně zanícené.
Hutnější preparáty, tedy ty více viskózní, na oku krásně přilnou a vydrží opravdu dlouho. Jejich nevýhodou je snížení zrakové ostrosti. Pacienti tedy přes den volí častěji kapičky, které se kapou častěji, ale neovlivňují vidění. Na noc je pak možné zvolit zmiňovanou první variantu. Konzervační látky prodlužují trvanlivost kapek po jejich otevření, ovšem při dlouhodobějším používání mohou oku významně škodit nebo způsobovat alergie. Lékárníci a oftalmologové se postupně kloní k přípravkům bez konzervačních látek.
Suché oči a výživa
Rybí tuk pomáhá vytvářet stabilizační tukovou vrstvu slzného filmu. Díky ní slzy ulpívají tam, kde mají a předchází se tak zarudnutí, svědění či pálení. Výhodou omega-3 mastných kyselin je také jejich protizánětlivý efekt. Výhody betakarotenu pro naše oči všichni dobře známe, ale také vitamíny B6 a B12 podpoří správnou funkci slzného filmu a zvlhčí suché oči. Stejně jako vitamíny C a E.
Každý oftalmolog si při své intervenci odpovídá na otázky nakolik je onemocnění lokálního charakteru, či příčina tkví v celkovém zdravotním stavu pacienta (diabetes, menopauza u žen), proto nepodceňujme návštěvu odborníka. Nikdo z nás nechce ronit slzy, ale i to bývá důležité pro náš komfort.
zdroj: solen.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál