Oftalmologové dnes laser užívají při mnoha chirurgických zákrocích. Pomáhají při refrakční výměně nebo implantátu čočky či při operaci katarakty, šedého zákalu, kdy se čočka zakalí a nemocný vidí jako kdyby se díval přes pomalu zamrzající okno. Pro koho se laserové operace očí nehodí?
Termín laserová operace očí je jen jeden, ale označuje několik druhů operací. Ty se provádějí za účelem korekce krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. Ačkoliv mnoho lidí patří mezi vhodné adepty, existují i tací, kterým takový zákrok může spíše uškodit než pomoci.
Kdo je vhodným adeptem
Pokud má člověk po dobu 12 měsíců stabilní předpis, má jinak zdravé oči a celkově je v dobrém zdravotním stavu, je pravděpodobné, že je vhodným adeptem pro laserovou operaci očí. Jedincům s příliš tenkými nebo nepravidelnými rohovkami či s vysokým stupněm krátkozrakosti oční laseroví chirurgové doporučují speciální typy laserových operací.
U koho jsou lékaři na pozoru
Některým jedincům ale nebývá podstoupení zákroku tohoto typu doporučováno vůbec, případně bývají lékaři při laserovém řešení očních vad velmi obezřetní a vybírají jen určité typy operací. Mezi pacienty, u nichž se užití či neužití laseru velmi zvažuje, patří:
Lidé starší 40 let. Ztráta zraku na blízko, presbyopie, je přirozenou součástí stárnutí. Člověk má s přibývajícím věkem stále větší problém rozluštit blízká písmenka v knihách nebo na mobilním telefonu či kdekoliv jinde. Kromě používání brýlí na čtení může pacientům pomoci laserová operace čočky (takzvaná refrakční výměna čočky), doporučí-li ji lékař.
Lidé s extrémně vysokými refrakčními vadami. Pacienti s nadprůměrnou krátkozrakostí (mezi 8 a 20 dioptriemi) a dalekozrakostí nemusí být vhodnými adepty pro všechny druhy laserových operací oka, řešením se může stát implantace implantabilní kontaktní čočky.
Lidé s oční poruchou, onemocněním nebo autoimunitní poruchou. Lidé s nekontrolovanými autoimunitními poruchami, jako je lupénka či cukrovka prvního typu, nebo s cukrovkou druhého typu či s rodinnou anamnézou keratokonusu (nesprávné vyklenutí rohovky, která připomíná kužel trčící vpřed), mohou být při operacích náchylnější ke komplikacím. Takoví jedinci by měli celou situaci důkladně prokonzultovat s oftalmologem, který individuálně zhodnotí, zda je pro ně operace bezpečná či nikoliv. Lidé s cukrovkou nebo jinými zdravotními problémy mohou být vhodní v závislosti na konkrétní situaci. Pouze konzultace s oftalmologem potvrdí, zda jsou nebo nejsou způsobilí pro laserovou korekci zraku.
Lidé mladší 20 let. Pokud je vám méně než 20 let, váš oční předpis se s největší pravděpodobností stále mění – to je normální. Většina laserových očních chirurgů ale trvá na tom, aby byl před operací stabilní minimálně jeden kalendářní rok. To je fakt, se kterým bohužel nelze nic udělat. Zbývá jediné, čekat.
Zmrzlé rameno: Častý problém, který se špatně odhaluje. Není to váš případ?
Laserové operace očí pomohou až 99 % lidí
Korekce zraku s pomocí laseru se hodí až pro plných 99 % jedinců, kteří mají jinak zdravé oči. Pokud trpíte nějakou zmíněnou oční vadou a máte zájem získat podrobnější informace o laserových operacích, neváhejte si sjednat schůzku s oftalmologem a na všechno se ho zeptat.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství
Prenatální diagnostika představuje klíčovou součást péče o těhotné ženy, jejím cílem je zjistit zdravotní stav miminka ještě před narozením. Tato oblast medicíny zahrnuje řadu vyšetření a testů, které...
Čtěte dál