Nejen sportovce a fanoušky zdravého životního stylu může zajímat, že letošní olympiáda je doslova za dveřmi, což samo o sobě přináší nemalé vzrušení do sportovního světa. Zdaleka nejen profesionálové, ale i mnozí z řad amatérských sportovců budou v následujících dnech a týdnech prožívat velké chvíle, stejně jako ti, kdo nás tentokrát reprezentují.
Letošní letní olympijské hry se budou odehrávat v japonském Tokiu. Není to ovšem poprvé, co má tohle město takovou čest. Tokio je pátým městem, kde se bude olympiáda konat už podruhé.
Odklad kvůli pandemii a další zrušení olympiád v historii
Je známým faktem, ale jistě také velkou kuriozitou, že původní termín olympijských her v Tokiu měl proběhnout už loni, a to od 24. července do 9. srpna 2020. Důvod, proč byly přesunuty na letošní rok, je zřejmý, celosvětová pandemie koronaviru. Jako mnohé jiné větší či menší akce a události, které pandemie zpozdila, či úplně znemožnila, i původní termín olympiády se stal její obětí. Letos se tak tato sportovní událost koná od 23. července do 8. srpna. Velkou zajímavostí zůstává, že je to poprvé v moderní historii, co byl termín olympijských her přeložen. Třikrát se stalo, že byla zrušena, ovšem vždy to bylo pouze z válečných důvodů. Poprvé se tak stalo roku 1916 v Berlíně, poté roku 1940 v Tokiu, (kdy měla být akce v důsledku událostí přesunuta a pořádána v Helsinkách, ani tam se ale nakonec nekonala) a v roce 1944 v Londýně. Označení letošních olympijských her zůstává pro obchodní a marketingové účely stále původní – Tokio 2020.
Přehlídka nových sportů a disciplín
Letošní olympiáda má podle všeho rozhodně co nabídnout a svým fanouškům chystá celou řadu novinek. Jak se zdá, kromě známých a zaběhlých disciplín půjde nejméně o čtyři zbrusu nové a také v rámci sportovního programu uvidíme hned několik nových sportů, například karate, sportovní lezení, skateboarding, surfing a basketbal 3x3. Pro hvězdy světa sportu je zde připraveno třiatřicet sportovišť, některá z nich byla využita už při letní olympiádě v roce 1964. Ani letos nebude chybět velkolepé slavnostní zahájení a poté zakončení olympiády.
Olympijské hry ve stínu pandemie koronaviru: bez diváků a s podpisem rizika úmrtí na covid-19
Olympiáda bez diváků a epidemiologická opatření
Po loňském přeložení olympijských her by docela jistě nikoho nenapadlo, že i ty letošní, i když se nakonec odehrají, budou přesto bez diváků. I to je samo o sobě nezvratným a nepříjemným důkazem, že náš boj s koronavirem ještě zdaleka není u konce. V Tokiu byl obnoven nouzový stav poté, co počty nakažených v této oblasti začaly znovu znepokojivě stoupat. Nouzový stav pořádání her nebrání, s prázdnými tribunami však podle všeho nepředstavují vážnější riziko pro všechny zúčastněné a dá se předpokládat, že díky tomu a všem dalším epidemiologickým opatřením, která jsou nařízena a budou přísně dodržována, proběhne vše pod maximální ochranou. Jak se ukazuje, i v Japonsku budí obavy především všudypřítomné nové mutace koronaviru, proto nakonec sešlo i z původního plánu, který počítal s omezením jen pro zahraniční diváky.
Zdroje: irozhlas.cz, betarena.cz, sport.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál