Alergie na slunce je termín, který se používá k popisu řady stavů, při nichž se na pokožce vystavené slunci objeví svědivá červená vyrážka. Nejběžnějším typem je takzvaná polymorfní světelná erupce, známá také jako otrava sluncem.
Někteří lidí mají alergii na slunce v genech, u jiných její příznaky vyvolávají jiné faktory jako jsou různá léčiva nebo vystavení se rostlinám jako je petržel či limetka. Mírné případy lze poměrně dobře řešit bez potřeby speciální léčby, u závažnějších bývá potřeba nasadit steroidní krémy či dokonce i medikaci. Ti, kteří trpí silnou formou alergie na slunce, musí dodržovat určitá preventivní opatření, které styku pokožky a slunce zamezí.
Jak se alergie na slunce projevuje
Vzhled pokožky ovlivněné sluneční alergií se může lišit v závislosti na tom, co konkrétně problém způsobuje (dědičnost či jiný faktor). Projevy ale zpravidla zahrnují svědění nebo bolest; výsev drobných vyvýšených skvrn, jež mohou přerůstat v malé hrbolky; tvorbu krust nebo krvácení; puchýře či kopřivku. Tyto známky se obvykle objeví na pokožce vystavené slunci a to během několika minut či hodin poté, co na ni dopadnou jeho paprsky.
Co je na vině
Citlivost pokožky na slunce mohou zvýšit některé léky, chemikálie nebo zdravotní stavy, roli může hrát i dědičnost. Mezi rizikové faktory patří pigmentace (náchylnější jsou lidé se světlejší pokožkou), citlivost pokožky na různé vonné látky, dezinfekční prostředky či chemikálie obsažené v opalovacích krémech – pokožka ošetřená takovým přípravkem po vystavení slunci reaguje vznikem vyrážky. Podobně mohou působit i některé léky, řada z nich také může způsobit rychlejší spálení pokožky, což platí třeba o tetracyklinových antibiotikách, léků proti bolesti, jako je ketoprofen. Riziko sluneční alergie zvyšuje i dermatitida.
Jak by měla vypadat prevence
Pokud trpíte přímo alergií na slunce nebo „jen“ zvýšenou citlivostí na něj, měli byste se jeho paprskům vyhýbat mezi 10–16. hodinou, kdy má největší sílu. Kožním buňkám byste také vždy, když se na slunko rozhodnete vyjít, měli dát dostatek času, aby si na něj zvykly, tedy začínat kratším pobytem a postupně, opatrně jej prodlužovat.
Samozřejmostí by mělo být nošení slunečních brýlí a ochranného oděvu včetně pokrývky hlavy – ideální jsou košile s dlouhým rukávem a klobouky s širokým okrajem. Vyhýbejte se přitom tenkým tkaninám nebo vláknům s volnou vazbou, jimž UV paprsky mohou bez obtíží procházet. Používejte širokospektrální krém se SPF minimálně 30, nanášejte jej v hojném množství každé dvě hodiny a pokud se koupete nebo potíte i častěji. Vyhýbejte se známým spouštěčům, o nichž víte, že vyvolávají nepříjemné příznaky.
Kdy navštívit lékaře
Pokud vám příznaky kožní alergie po vystavení se slunku připadají neobvyklé a obzvláště nepříjemné, neváhejte a navštivte raději lékaře.
Zdroj: my.clevelandclinic.org, www.mayoclinic.org
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky
Oves a ovesné vločky jsou hvězdou zdravých snídaní i svačin. Mají zajímavý nutriční profil dodávají organismu množství minerálních látek i potřebné vlákniny. Ve skutečnosti jsou také vynikající kosmetickou...
Čtěte dál
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?

Antibiotika a slunce – nejen v létě, ale i v pozdních měsících musíte být opatrní

Proč nás horké noci připravují o spánek a jak s nimi bojovat

Péče o oči v létě – jednoduché SOS tipy pro zdravé oči bez suchosti a zarudnutí

Co se děje s tělem při létání a jakou zátěží jsou pro nás dlouhé lety?

Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Jak se oholit, aniž by vám vyskákaly pupínky a zčervenala kůže?

Jak se vypořádat s menopauzou během horkých dnů

Péče o vlasy v létě: vhodný šampon a další vychytávky, které vašim vlasům pomohou
