S příchodem chladných podzimních dnů se všichni chceme vyhnout nachlazením, fungovat naplno a prožít předvánoční čas ve zdraví. A tak saháme po „céčku“ a doufáme, že nás ochrání. Existují ale i další cesty, jak podpořit imunitu – levně a přirozeně. Stará známá silná trojice ve formě kurkumy, česneku a zázvoru nikdy nezklame! Mezi jejich společné vlastnosti patří výrazná až ostrá chuť, hřejivé účinky, a hlavně prokázaná schopnost posilovat imunitu. Využijte jejich sílu a podpořte tak své zdraví!
Zázvor – super parťák při nachlazení i trávicích potížích
Pro své hřejivé vlastnosti je zázvor velice oblíbený zejména během chladného období. Tato výrazná potravina má antibakteriální, protizánětlivé i antiseptické účinky. Pomáhá chránit před nachlazením a virózami a dokáže také urychlit léčení v případě, že na vás přece jen nějaký ten vir skočí. Zázvor dobře funguje také na různé trávicí obtíže. Pomůže například při nadýmání, nechutenství i při střevní chřipce. Účinně pomáhá také při bolestech kloubů, svalů nebo škrábání v krku. Zažene tedy všechny projevy chřipky či nachlazení. Zázvor obsahuje řadu cenných vitamínů, zejména C, A, E nebo B a také minerály v podobě hořčíku, železa nebo draslíku. A jak si zázvor připravit?
Podpořte své zdraví a připravte si ostrý zázvorový čaj. Bude se skvěle hodit i během nachlazení, nebo když už se nebudete cítit úplně ve své kůži. Silnější chuť i účinek bude zaručen, pokud zázvor do horké vody nastrouháte najemno. Nepřehánějte to ale s množstvím, stačí bohatě půl centimetru zázvoru na jeden šálek. Denně vám budou bohatě stačit 4 g čerstvého, nebo 1 g sušeného zázvoru. Větší množství už by mohlo být na škodu.
Špetka kurkumy do každého pokrmu
Tohle indické koření (zvané také jako indický šafrán) je typické svou výraznou štiplavou až pálivou chutí a také (někdy bohužel) silným zbarvením do žluta všeho, čeho se dotkne. Vzhledově trochu připomíná zázvor a stejně jako on patří kurkuma mezi skvělé pomocníky v boji proti nejrůznějším zdravotním neduhům. Kurkumin, který je obsažen v kořenu, má výrazné protizánětlivé, antibakteriální a protivirové účinky. Má také příznivý vliv na trávení, o které bychom rovněž měli pečovat, když se chceme virózám vyhnout. Kurkuma také podporuje činnost jater a žlučníku a celkově posiluje imunitu. Zejména na podzim a v zimě se hodí kurkumu užívat i kvůli jejím hřejivým účinkům. A to není všechno – kurkumin byl již řadou studií prohlášen za jeden z nejúčinnějších bojovníků proti nádorovým onemocněním. Všechny úžasné účinky kurkumy výrazně podpoříte, pokud ji v pokrmech zkombinujete s pepřem. Jeho pravidelná konzumace vás také bude chránit před srdečními chorobami a dokáže snižovat cholesterol. Mějte proto doma zásobu čerstvé nebo sušené kurkumy a přidávejte ji do každého oblíbeného pokrmu. Špetku můžete přidávat i do pečení – nemusíte se bát, že bude cítit, pouze vám těsto krásně zbarví do žluta.
Česnek – zažene nejen bakterie a viry
Paličky česneku snad nechybí v žádné spíži. Ale pozor, záleží, jaký koupíte. Nejlepší je samozřejmě ten náš, český. Odjakživa se česnekem léčily všelijaké nemoci a potíže, včetně těch zevních. Leckteré pokrmy bez něj jen těžko uvaříte. A v čem je tak úžasný? Česnek obsahuje alicin, což je silné přírodní antibiotikum. Proto našemu tělu pomáhá bojovat proti nejrůznějším bakteriím i virům. Nejlepší je česnek konzumovat čerstvý, například si stroužek či dva schroupat jen tak. Následný odér ale od tohoto kroku leckoho odradí. Přesto si zkuste někdy dát česnek jen tak syrový a zápach poté přebijte konzumací zrnek kávy nebo žvýkáním čerstvé máty. Určitě to za to zdraví stojí. Česnek vám totiž pomůže čistit dýchací cesty, podporuje odkašlávání a také ničí parazity ve střevech. Na česnek vsaďte i pokud už nějakou tu chřipku či angínu máte. Ideální je také pro osoby, které trápí nekonečné záněty dutin, opakované rýmy apod. Pokud vás neláká konzumace jen tak na syrovo, přidávejte ho rozmačkaný co nejčastěji do polévek, těstovin, pomazánek nebo k masu. Zkuste ho ale přidat do pokrmu až na závěr, aby neprošel dlouhou tepelnou úpravou.
Pokud vás už nebaví trápit se každý rok během podzimu kašlem, rýmou a chřipkami, vsaďte na tyto tři pomocníky v kuchyni. Při jejich správném a pravidelném užívání si můžete být jisti, že na vás jen tak nějaký bacil neskočí.
Zdroje: vitalia.cz, celostnimedicina.cz, nazeleno.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál