Vnímáme ho jako samozřejmost, jeho důležitost si mnohdy uvědomíme až ve chvíli, kdy ztratíme možnost ho používat. Nejčastěji vlivem nemoci. Hlas je naší nedílnou součástí, pomáhá nám řešit běžné denní situace a když ho najednou nemáme, připadáme si jako bez ruky. Proč někdo přijde o hlas a jak se dá situace vyřešit?
Hlas je nutností i specifikem každého člověka, podílí se na naší osobitosti i na tom, jak působíme na ostatní. Jak a kde vlastně hlas vzniká? Dá se říci že v hrtanu, což je jakási hlasová schránka. Uvnitř hrtanu se nacházejí hlasivky, to jsou dva záhyby sliznice pokrývající svaly a chrupavku. Jejich otevíráním a zavíráním, pohyby a vibracemi vlastně vzniká hlas. Jakmile je s hlasivkami něco v nepořádku, projeví se to právě na něm.
Co váš může připravit o hlas
Kvůli nadměrnému používání (křičení, zpěv, mluvení nad vyšší míru, než jste běžně zvyklí) nebo infekci (třeba i covid-19 a jeho nejnovější nyní převládající mutace omikron) může dojít k podráždění hlasivek, jejich přetížení a zanícení. Zánětu hlasivek se říká laryngitida a ta může být krátkodobá (akutní) nebo dlouhotrvající (chronická).
Co zánět s hlasivkami provede a jak se to projeví na hlase
Hlasivky v podstatě natečou, třeba jako mandle při angíně, což zkresluje zvuky, které přes ně procházejí a ztěžuje nebo znemožňuje vám normálně užívat váš hlas. Ten zní důsledkem toho chraplavě, může se dokonce stát, že se stane téměř nedetekovatelným. Naštěstí většina případů laryngitidy je virovou infekcí nebo přepětím hlasivek vyvolána pouze dočasně a její následky tak nejsou závažné, přetrvávající chrapot může značit závažnější obtíže a v takové situaci se vyplácí navštívit lékaře a poradit se s ním o dalším postupu.
Jak ulevit přetíženým hlasivkám
Hlasivky zpravidla dokážete vyléčit doma a poměrně snadno. Důležité je být trpěliví, odpočívat a skutečně se šetřit. Nejen hlasivky, ale celý organismus bojující s infekcí nebo přetížením potřebuje čas a prostor pro regeneraci. Dopřejte mu to, je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Co dalšího kromě klidového režimu může pomoci?
- Dýchejte vlhký vzduch. Použijte zvlhčovač vzduchu, čističku vzduchu, inhalujte páru z misky s horkou vodou nebo si užijte v horké sprše. Zvlhčení usnadní průchod zvuků hlasivkami a podpoří jejich regeneraci.
- Navlhčete hrdlo. Cucejte pastilky, kloktejte slanou vodu nebo žvýkejte žvýkačky.
- Hodně pijte. Předejdete dehydrataci, zavodníte tělo i hlasivky, podpoříte hojivé procesy a odchod zánětu. Vyhněte se alkoholu a kofeinu, které by hlasivky podráždily a to by vedlo k jejich vysoušení, což by vaše obtíže jen prohlubovalo.
- Nekuřte. Totéž platí pro kouření, které hrdlo rovněž nadměrně vysušuje a nadto ještě dráždí. Pokud chcete brzy zase mluvit, rozlučte se alespoň na pár dní s cigaretami.
- Nemluvte ani nešeptejte. Je to jako s jakoukoli jinou nemocí – když vám není dobře, nepůjdete si zaběhat nebo se projet na kole. Když nemůžete mluvit, neměli byste se o to pokoušet a měli byste naopak dát hlasu pohov. Platí to ovšem i o šeptání, které mnozí v takových případech praktikují. Pravdou ale je, že šeptání hlasivky zatěžuje více než normální mluvení.
Zdroj: newsnetwork.mayoclinic.org, utswmed.org/medblog
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Pneumokokové infekce – pro koho jsou největším rizikem a jak se před nimi chránit?
Možná i vy uvažujete o tom, jak ochránit své děti, rodiče nebo sebe před nebezpečnými infekcemi způsobenými pneumokokem. Pokud si kladete otázky, jako: „Jak pneumokokové infekce vznikají?“, „Jaké jsou...
Čtěte dál
Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Horké dny zvyšují riziko zdravotních komplikací, pozor si musí dávat hlavně lidé s chronickými onemocněními

Tejpování – při jakých potížích a jak vám pomůže nalepení speciální „pásky“?

Fyzioterapie pomůže nejen s bolestí zad, ale i s menstruačními bolestmi. Co tento přístup nabízí?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Břišní kýla – příčiny vzniku a základní léčebné přístupy

Prevence je základ: Nestyďte se a pravidelně choďte na gynekologii

Akupresura – terapeutická metoda, která pomáhá ulevit od bolesti

Antibakteriální gely: výhody, nevýhody a rizika

Máte stále studené ruce a nohy? Možná trpíte Raynaudovým syndromem
