Řada žen s nimi má nějakou zkušenost, mnohým se vytvoří zejména v období těhotenství. Metličky neboli metličkové žilky nevypadají pěkně, horší ale je, že mohou značit i zdravotní problém. Čím mohou být nebezpečné a jak situaci řešit?
Drobné popraskané žilky hyzdící nejčastěji nohy a tvořící se mnohdy v těhotenství jsou postrachem řady žen. Nejen, že kvůli nim musí zvažovat, jak krátkou sukni si mohou dovolit, navíc se potýkají s vedlejšími důsledky tohoto problému jako jsou pocity těžkých nohou, bolesti nebo otoky. V podstatě se nejedná o nic jiného než o křečové žíly, jen v menším měřítku.
Co jsou křečové a pavoučí žíly
Křečové a pavoučí žíly jsou žíly, které jsou poškozené. Oslabují je drobné, jednocestné chlopně v jejich vnitřku. Ve zdravých žilách tyto tlačí krev jedním směrem, tedy zpět do srdce. Když zeslábnou, část krve proudí zpět a hromadí se v žíle. Přebytečná krev vyvíjí tlak na žilní stěny a způsobuje jejich vydouvání. To se projeví buď viditelným popraskáním a tedy vytvořením metliček, nebo, v pozdějších stádiích, viditelným vyboulením nebo vytvářením sítí připomínajících ty pavoučí.
Jaké hrozí komplikace
Křečové žíly značí potíže s oběhovým systémem dolních končetin, vystavují svého nositele riziku komplikací, které mohou skončit i smrtelně. Jedná se například o vznik krevní sraženiny nebo rozvoj bércových vředů, otevřených vředů na nohou. Vedle dědičnosti riziko tohoto cévního onemocnění zvyšuje také sedavý životní styl, dlouhé stání a nedostatek pohybu, na vině může být i sluneční záření, hormonální změny nebo úraz.
Jak si pomoci sám
Účinnou terapií se naštěstí metličky dají zahladit tak, že zcela vyblednou a nemusí být vůbec vidět. Klíčové je zlepšení krevního oběhu, jehož můžete docílit pravidelným pohybem; zvedáním nohou nahoru v případě, že vás přepadnou pocity těžkosti; děláním pauziček v dobách dlouhého sezení či stání – ideální je se každých 30 minut projít. Vyhýbat byste se měli horkým koupelím, pomoci může nošení kompresních ponožek pomáhajících krev přesouvat zpět k srdci, mírnících otoky a snižujících riziko vzniku krevní sraženiny.
Co je skleroterapie
V případě, že daná opatření a změny životního stylu nepomohou, můžete se obrátit na cévního lékaře nebo dermatologa. Ten může navrhnout několik řešení. Asi nejběžnějším způsobem, jak se zbavit metliček, je zákrok známý jako skleroterapie. Během něho je lékařem do žíly vstříknuta chemikálie, která zde rozvine neinfekční zánět a kolaps, jehož důsledkem je vstřebání povrchových žilek a snížení nebo vymizení jejich viditelnosti. Po provedení je vám na každou nohu nasazeno elastické kompresní obinadlo nebo punčocha, které musíte po několik dní nosit, aby se situace stabilizovala. Pro dosažení nejlepších výsledků bývá nutné absolvovat 2 nebo 3 ošetření tohoto typu. Lékař jej provádí ambulantně, není k tomu třeba anestezie. Metličkové žilky lze také ošetřit prostřednictvím laserového světla.
Zdroje: aad.org, icklinika.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co jsou homeopatika, na jakém principu fungují a jak souvisí s placebem?
Přírodní léčiva známá jako homeopatika se používají již více než 200 let. Působí jinak než léky na bázi biologicky aktivních látek a přesto pomáhají. Mají ovšem jak své zastánce, tak i odpůrce. Který z...
Čtěte dál
Neznáte svou krevní skupinu? Velká chyba! Dozvíte se z ní mnohé o sobě i o svém zdraví

Potraviny, které vám mohou ulevit od bolesti hlavy

Pampeliška – žádný obyčejný plevel, ale všestranná léčivka

Muži – Jak pečovat o svou prostatu a čemu věnovat pravidelnou pozornost?

Máte dost serotoninu, hormonu dobré nálady? Nyní je ideální čas na jeho doplnění

Dyslexie a dysgrafie: Jaký je mezi nimi rozdíl a proč je důležité je včas řešit

Zlepšete svou stabilitu: Cviky, jak zlepšit rovnováhu těla

Projevy nízké hladiny testosteronu u mužů a způsoby, jak jeho množství zvýšit

Jak si správně čistit uši? Třeba zapomeňte na vatové tyčinky

Jak trénovat mozek, aby vydržel vitální do vysokého věku
