Únava je běžnou součástí života a pokud nepřichází moc často nebo nás neomezuje v běžném životě, zpravidla se jí nemusíme přehnaně zabývat – obvykle stačí se pořádně vyspat nebo si dopřát odpočinkový den. Co když se vás ale únava drží jako klíště? Mohou za tím stát různé více či méně vážné nemoci.
Unavený je občas každý, ať už vinou přetažení, nedostatku spánku, dehydratace nebo špatného stravování. Zpravidla stačí zvolnit a relaxovat, případně doplnit vodu či živiny a problém se vyřeší sám. V některých případech ale únava neodchází a leží na nás jako tlustá deka znemožňující volný pohyb i dech. V takových případech může být únava jen symptomem značícím nějaký hlubší problém. Pomineme-li stav, kdy jste po operaci, léčíte se s rakovinou nebo s nějakou jinou vážnou nemocí, mohou být na vině tyto příčiny.
1. Anémie (chudokrevnost)
Zdravotní stav, při němž dochází ke snížení počtu červených krvinek a krevního barviva hemoglobinu. Červené krvinky přenášejí krví kyslík, který se váže na hemoglobin. Při anémii tento důležitý proces vážně pokulhává, tělo má nedostatek kyslíku a srdce se snaží situaci napravit zvýšením své činnosti. Důsledkem je zadýchávání, celková slabost, nemocný se velmi rychle unaví, je bledý, může mít potíže s vlasy a nehty. Na vině může být několik faktorů, mezi hlavními se objevuje nedostatek železa nebo vitaminu B12.
2. Spánková apnoe
Spánková porucha, při níž dochází k extrémnímu uvolnění svalů v krku, následkem je kolaps omezující volné proudění vzduchu. Dýchání se stává povrchním, na několik sekund nebo minut se dokonce zastavuje, což zbavuje tělo a mozek kyslíku. Výsledkem je chrápání doprovázené lapáním po dechu, během něhož se člověk i probouzí, což si ale většinou nepamatuje. Můžete si tedy myslet, že jste celou noc krásně spali, přesto se ráno budíte unavení. Apnoe může postihnout každého, určité faktory ovšem riziko zvyšují. Jde o nadváhu, obezitu, alkohol a kouření.
3. Hypotyreóza
Nedostatečná činnost štítné žlázy neboli hypotyreóza nastává, když se v těle nachází příliš málo hormonů štítné žlázy. To narušuje činnost srdce, můžete pocítit i svalovou slabost, časté jsou pocity chladu, suchá pokožka a samozřejmě celková únava a letargie, můžete také nevysvětlitelně nabrat na váze. Na potíže se štítnou žlázou trpí více ženy než muži, je to zřejmě kvůli hormonálním změnám, jimiž jejich tělo během života prochází.
4. Cukrovka
Únava se objevuje mezi hlavními symptomy cukrovky prvního i druhého typu. To jsou závažná metabolická onemocnění, pro něž je typická zvýšená hladina glukózy (cukru) v krvi. Při cukrovce prvního typu tělo neprodukuje dostatek hormonu inzulínu regulujícího množství cukru v krvi, při cukrovce typu dva organismus neumí inzulín správně využívat. Vedle únavy se choroba projevuje také žíznivostí, zvýšenou potřebu močit (zejména v noci) a nevysvětlitelným hubnutím.
5. Infekční mononukleóza
Poměrně běžná virová infekce způsobující horečku, bolesti v krku, zduření uzlin a ochromující únavu. Nejvíce postihuje dospívající a mladé dospělé, většina symptomů obvykle odezní během 4–6 týdnů. Únava ale může přetrvávat i několik měsíců.
6. Chronický únavový syndrom
Záhadná nemoc nejasné příčiny nejčastěji postihuje nadměrně aktivní jedince mezi 40–60 lety, napadnout ale může v podstatě každého, bez ohledu na věk, pohlaví nebo zdravotní stav či kondici. Lékaři spekulují o tom, že spouštěčem může být infekce, jistí si tím ovšem nejsou. Nespecifické symptomy nebo často zdánlivě nezávažné potíže ztěžují diagnostiku chronického únavového syndromu (myalgická encefalomyelitida) stejně jako neinformovanost a nezkušenost lékařů. Příznaky mohou pacienty doslova vysávat a znemožňovat jim běžné fungování, doplácí na to jak pracovní, tak soukromý život. Vedle ochromující únavy mezi ně patří také potíže s koncentrací či pamětí, bolesti svalů a kloubů, potíže se spánkem, malátnost při vstávání, zrychlené bušení srdce nebo návaly horka či zimnice.
7. Psychika
Za neodcházející únavou může stát i generalizovaná úzkostná porucha postihující více ženy než muže a projevující se také podrážděností a setrvalými pocity strachu a úzkosti, případně deprese, která krade cennou energii a zhoršuje spánek, čímž způsobuje celkové vyčerpání.
Zdroje: webmd.com, medicalnewstoday.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
Kurkuma, nazývaná také indický šafrán, má své místo v přírodní lékárně. Je také ideálním kořením, které navíc podporuje správnou funkci imunity. S nástupem podzimu je dobré začít vařit nejrůznější hřejivé...
Čtěte dál