Astronomicky první jarní den přijde letos 20. března přesně ve 4:07 hodin. Zároveň bude tento den vycházet Slunce přesně na východě a zapadat přesně na západě. Přestože do toho pravého astronomického jara ještě nějaký ten čas zbývá, oteplování posledních dnů už mnohé z nás na jaro připravuje.
Ptáci zpívají, sluníčko občas sílí už tak, že svlékáme teplé zimní bundy a vystačíme si jen s vestou nebo i mikinou. Když se příroda probouzí ze zimního spánku, nastaví se opět i naše tělo na delší sluneční dny a stoupající teploty. Na každého však může příchod jara a teplejších dnů zapůsobit jinak.
Jarní únava aneb proč nás příchod jara vyčerpává?
V zimním období, kdy jsou nízké teploty a málo světla, musíme na stejnou činnost vydat více energie než v létě. Světlo přispívá k tvorbě serotoninu, který potřebujeme pro pocit dobré nálady a vyrovnanosti, nedostatek světla nás proto unavuje a bere nám energii, jelikož nás ovládá tlumící hormon melatonin. S příchodem jara se pravidelně opakují výkyvy teplot mezi dnem a nocí a takový teplotní rozdíl naše tělo také znatelně vyčerpává. Dlouhý nedostatek světla a pak najednou vzniklá jarní přemíra hormonů v těle nás nakonec obvykle přivede do stavu, který nazýváme někdy až nepřekonatelnou jarní únavou. Můžeme pociťovat zvýšenou potřebu spánku, s energií jsme na nule, nepodáváme obvyklý výkon a nijak valné to není ani se schopností soustředění. Příznaky jarní únavy častěji trápí ženy. Průměrně trvá zhruba měsíc, než si tělo po studeném a temném zimním počasí zvykne na jarní oteplování a více světla.
Čerpejme sílu a energii z prvních slunečních paprsků
Nedostatek vitality, který nás v těchto dnech může trápit, je třeba překonat právě pomocí slunečního světla, kterého pomalu ale jistě přibývá. Jen co se přežene déšť nebo ustane vítr a objeví se sluneční paprsky, vyrazte ven na procházku. Pohyb, světlo a čerstvý vzduch do plic posílí vaši imunitu i mysl, které se může zmocňovat předjarní splín. Můžete-li, dopřejte si dovolenou na horách. Nebojte se sednout si aspoň na krátkou chvíli v parku na lavičku a nastavte tvář slunci. Každý paprsek se počítá. S každým oteplením byste měli jít pozdravit kousek přírody ve vašem okolí. Pohyb a vzduch rozproudí krev a přivedou k buňkám kyslík.
Časový posun – jak jej tentokrát zvládnout bez šoku a vysílení?
Přechod na letní čas letos nastane 31. března. Podle odborníků by se citliví lidé měli začít chystat na změnu času s předstihem dvou týdnů. Osvědčeným způsobem je například postupně po pěti minutách vstávat dřív, aby tělo změnou biorytmu neutrpělo takový šok. Zkuste chodit spát o hodinku dřív a před spaním se třeba zklidnit horkou koupelí nebo příjemnou četbou. Nastavte si pravidelný režim, usínejte a vstávejte každý den ve stejnou dobu. Pokud můžete, dopřejte si alespoň krátký odpočinek i během dne. Můžete vyzkoušej aplikace, které sledují váš spánek a probudí vás v jeho správné fázi. Vstávání tak bude i v brzkou hodinu o něco jednodušší.
Zdroj: cpzp.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál