Obliba přírodních repelentů roste přímo závratnou rychlostí. Letní tábory, pobyty u vody nebo v kempu si o ně přímo říkají. Stejně tak je ocení houbaři. Můžete jim věřit, že spolehlivě fungují?
Konvenční repelenty a jejich možná rizika
Syntetické repelenty jsou bezesporu účinnou ochranou proti hmyzím škůdcům, jenž se slétají na –hostinu. Jejich častým problémem je ale to, že obsahující chemické sloučeniny, které mají pro uživatele nepříjemné vedlejší účinky, které se ale nemusí projevit hned při prvním použití. Mohou způsobit problémy s dýcháním, podráždění očí, spustit bolesti hlavy až migrény, svědění a zarudnutí, kýchání, objevit se může také zvracení a další průvodní jevy. Velmi problematické mohou být také pro astmatiky. Navíc dlouhodobé používání repelentů s obsahem organofosfátu může vykazovat nepříznivý vliv na stav vašich plic.
Co od repelentů na přírodní bázi očekávat?
Přírodní repelenty proti hmyzu fungují tak, že poskytují ochranu před kontaktem hmyzu s vaší pokožkou a vytvoří na ní jemnou bariéru. Můžete je koupit na alkoholové nebo olejové bázi. I když jsou poměrně účinné, nemusí plně odpuzovat exotický hmyz. Komáry a další obyvatele bzučící říše odeženou, ale nemají na ně usmrcující vliv. Jejich velkou výhodou je, že mají kratší schvalovací proces před uvedením na trh než ty, které obsahují syntetické chemikálie. I tak se samozřejmě jejich výrobci musí řídit platnou evropskou kosmetickou legislativou. Praktičtější na zasychání jsou ty na alkoholové bázi, u olejových je potřeba po nanesení nějakou dobu počkat, než se vsáknou do pokožky, ale více se hodí pro lidi, kteří nedobře snáší alkoholovou kosmetiku.
Jaké esenciální oleje obsahují nejčastěji?
Co se týče rostlin, používaných v přírodních repelentech, jsou to hlavně ty z čeledí hvězdnicovitých, borovicovitých, cypřišovitých, vavřínovitých, hluchavkovitých, myrtovitých, routovitých, zázvorníkovitých. Nejčastěji v nich najdete eukalyptus citriodira, citronellu, levanduli lékařskou, lavandin, bazalku někdy také poměrně silný hřebíček. Dobrým tipem je nakapat esenciální olej s hmyz odpuzujícím účinkem na rám postele, stačí kapka eukalyptu citronového, je jemnější než oblíbená citronella. Případně můžete kápnout kapku i na kapesník a dát ho na noční stolek. Dávejte pozor, aby barva esenciálního oleje neponičila světlé varianty dřeva. Vždy si ale zkontrolujte možné kontraindikace konkrétního esenciálního oleje.
Na co si dát pozor?
I přírodní repelent může vyvolat alergickou reakci. Některé nejsou vhodné pro astmatiky a epileptiky (třeba ty s mátou peprnou). Pozor na složení je potřeba dávat také u malých dětí a těhotných žen. Vždy zkontrolujte, zda je repelent výrobcem doporučován pro používání u malých dětí. Zkontrolováním možných kontraindikací vždy předcházíte zdravotním nepříjemnostem (třeba pokud berete léky na ředění krve).
Zdroje: medlineplus.gov, biointerfaceresearch.com, eur-lex.europa.eu
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Přilba, chrániče, hořčík, ale i vhodná mastička – jak na účinnou prevenci zranění při sportu?
Řada úrazů, které se každoročně stanou lidem při sportování, se vůbec přihodit nemusí a dojde k nim jen proto, že dostatečně nedbají vlastní ochrany. Současné sportovní vybavení a ochranné pomůcky nás...
Čtěte dál
Lékárnička na cestu k moři – co nezapomenout přibalit a co je naopak zbytečné?

Zásady pro sportování během parných letních dnů

V kondici i na dovolené: Jak zůstat fit i během volných dnů?

Alergie na hmyzí bodnutí – jak okamžitě poznáte, že musíte jednat rychle?

Letní zavařování – jak zavařit v troubě, v hrnci nebo v myčce nádobí?

Strašák těhotných: orální glukózový toleranční test oGTT. Jak jej zvládnout v klidu a v pohodě?

Bolest hlavy – přehled spouštěčů, které vás třeba ještě nenapadly

Nejde o obyčejný kartáč! Fenomén suchého kartáčování těla pomůže zatočit s celulitidou

Základní péče o kolena, aby vás podržela i po padesátce

Přírodní péče o mastnou pleť – pomůže aloe vera nebo jablečný ocet

Sezonní ovoce a zelenina pro měsíc červen
