Tradiční čínská medicína hledí na zdraví člověka úplně jinou perspektivou než ta naše západní. Jak cvičit, co jíst a pít, jak řešit své emoce – ke všem těmto tématům se oba tyto přístupy staví odlišně. Jak ideálně nastavit svůj jídelníček, abychom si zachovali dostatek energie, pozitivní náladu v letní části roku?
V tradiční čínské medicíně (TČM) se často nesetkáváme s univerzálním řešením. Jinak bude vypadat léčebný program u hubené slečny a jinak u robustního muže. Co nás také může překvapit je změna přístupu vzhledem k části roku. Tradiční čínská medicína se totiž mimo jiné zaměřuje na to, jak žít v harmonii s ročním obdobím, které rozděluje na zimu, jaro, léto, pozdní léto a podzim. Ke každé době jsou přiřazeny tělesné a smyslové orgány, které jsou v tu chvíli aktivnější a je dobré jim věnovat zvýšenou pozornost. Z toho důvodu není možné dát fixní návod, jak si udržet zdraví.
TČM využívá zdravotních přínosů sezónních potravin, zohledňuje teorii prvků, rozlišuje pět základních chutí a termiku potravin. Vše kombinuje s konstitučním typem člověka. Dietetika v tradiční čínské medicíně hraje významnou roli v udržení pevného zdraví a funguje preventivně před různými zdravotními komplikacemi.
Léto a oheň
V přírodě energie přirozeně koluje, a proto i povaha naší stravy a našeho fungování se musí řídit tímto koloběhem. Pomyslný kruh začíná na jaře, kdy zmiňovaná energie stoupá, aby dosáhla svého vrcholu právě v létě. Zde naopak začíná její postupný sestup a přesun od tzv. jinových potravin k jangovým.
Oheň, který léto zastupuje pro lidský život znamená čas růstu, vzestupu, pohybu a dospívání, také teplo, sucho, horko a světlo. Jde o jiskru, ze které vzniká celý život a také o radost z tohoto daru života, doprovázenou smíchem. Vše ovšem musí být v rovnováze, aby se udržela harmonie a zdraví. Je-li ohně moc projeví se jako podráždění, nepokoj a možná i hněv. Naopak je-li ho nedostatek může způsobit smutek až apatii.
Léto a srdce
V organizmu je léto spojeno s orgánem srdce, ke kterému je přiřazeno tenké střevo do kompatibilní dvojice. Srdce se ve starodávných textech přirovnává k nejvyšší autoritě, zodpovědné za udržování vnitřního míru a harmonie. Že s naším srdcem není něco v pořádku a je potřeba jej podpořit poznáme, zaznamenáme-li potíže spojené s nadměrným pocením a návaly. Také vyrážky, kopřivka, poruchy spánku, palpitace nebo nepravidelný srdeční tep nám napovídají, že bychom měli zvolit stravu podporující naše srdce. Z psychologických příznaků by nás mělo zarazit přítomnost úzkostí a iracionálních strachů a fobií. V srdci sídlí duše Šen, je-li v Šen v rovnováze, zjistíme právě na naší psychice. Zde podle TČM sídlí případná příčina psychických potíží.
Léto a strava
Zabojovat proti těmto neduhům a podpořit element ohně můžeme pomocí potravin hořké chuti, které by měly snižovat napětí a usnadňovat trávení. Hořká chuť podle všeho hasí horkost. Zvláště užitečný je tento efekt pro játra, plíce a cévy. U obezity nám hořká chuť pomáhá odvodňovat a odvádět přebytečnou vlhkost, která nikdy nevěstí nic dobrého. Vhodným pomocníky budou nejrůznější saláty a divoké bylinky, také pseudoobiloviny jako je pohanka a amarant, quinoa, dále červené fazole, ideální ze zeleniny je špenát, kapusta či čekanka. Zařadit bychom měli také rukolu, mangold, listy pampelišky, brusinky, oregano a chutné kakao. Výborným pomocníkem budou relaxace u heřmánkového čaje. Pokud je léto moc horké volíme častěji rybí maso, bobulové ovoce, červenou zeleninu, kukuřici a sójové boby. Dávejte si ale pozor. Příliš hořkosti vede k nadměrnému ochlazování organismu a vysušování tělesných tekutin. Zimomřiví lidé, by měli nadměrný přísun hořkých potravin vyrovnávat.
Kromě vhodné skladby jídelníčku si musíme pohlídat také jeho přípravu. V tomto období jsou nejvhodnější lehká studená anebo jen krátce tepelně upravovaná jídla. Vynecháváme dlouhé vaření, pečení a smažení, oblíbená kratochvíle u grilu se paradoxně také nedoporučuje. Stejně jako příliš chladné nápoje a potraviny, jako je tolik oblíbená zmrzlina.
Léto a prázdniny jsou časem radosti a pohody, každý den se tedy ujistěte, že se ve vašem rozvrhu našel čas i pro tyto radovánky. Zdravé srdce udržíme také pravidelným cvičením. Jedině tak zajistíme oběhový systém v dobrém stavu. Ovšem i zde opatrně. Srdce je v létě také zranitelnější, je nutné přidávat postupně. Ideálně začněte obyčejnou chůzí a pokud se při ní trochu zapotíte, vyplavíte toxiny a následně ztracené tekutiny doplníte dobrým zeleným čajem vaše srdce Vám poděkuje.
Orientovat se v tomto alternativní přístupu ke zdraví je náročné. Je to skutečná věda s dlouhými historickými kořeny. Někdy dokáže přinést odpovědi po dlouhých útrapách chronických potíží. Pokud si s něčím už dlouho nevíte rady, možná je na čase poptat se po jiných možnostech a zkontrolovat, alespoň některé základy, které TČM nabízí.
Zdroj: autor, tcm.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Plavat můžete i v zimě. Otužíte se, prokrvíte a budete se cítit nabití energií
Je skutečně mnoho důvodů, proč během zimy na plavání nezanevřít. Jeho zdravotní přínos totiž ani během chladných zimních měsíců nemizí. Plavání přináší mnoho benefitů pro tělo i mysl, byla by proto škoda...
Čtěte dál
Nepříjemné afty v puse – co je způsobuje a jak jim předcházet?

Správná péče o uši – jak správně zacházet s vatovými tyčinkami?

Lichořeřišnice – účinky, využití a domácí příprava tinktury

Pravidla zdravého otužování nejen v zimním období

Vypadávání vlasů – kolik je normální a kolik už je moc?

Jak počasí ovlivňuje bolestivost kloubů a proč bolí zejména v zimě

Vše o rýmě – jak poznat zánět dutin, proč sprej do nosu není vždy výhra a jak podpořit samoléčbu?

Bělení zubů: přehledné srovnání bělení doma, přírodně a u profesionálů

Nepříjemné otoky nohou – co je jejich nejčastější příčina?

Věčně studené ruce a nohy – co za nimi stojí?

Světový den zraku – zopakujte si, jak ulevit očím při práci na počítači
