Krční páteř je často spojována s bolestmi hlavy, brněním rukou a dalšími potížemi. Jde o nejpohyblivější úsek páteře a zároveň její nejvíce namáhanou oblast. Může tak u ní snadno docházet k přetížení, které způsobuje bolest. Přechod mezi krční a hrudní páteří je velmi namáhanou oblastí, kde se spojuje výrazná pohyblivost jedné části páteře s pohyblivostí omezenou.
Problémy spojené s krční páteří se mohou projevit výše zmíněnými bolestmi hlavy, poruchami citlivosti nebo brněním končetin, hučením a šumem v uších (tinnitus), bolestmi za očima či výrazným zatuhnutím neboli blokádou v oblasti ramenních kloubů a mezi lopatkami.
Blokáda krční páteře – jak se projevuje a co jí může způsobit?
Bolest a snížená pohyblivost krku je obvykle způsobena blokádou krční páteře nebo nepřiměřeným napětím šíjových svalů. Dochází k ní často v důsledku celkového špatného držení těla, při dlouhodobé práci na počítači, při špatně prováděném cvičení nebo v důsledku rychlého, špatného pohybu, ale například i při usnutí ve špatné pozici. Další příčinou může být stres, úraz krční páteře nebo její degenerativní změny. Při akutním problému se bolest zesiluje pohybem, u chronických potíží jde o trvalou, tupou bolest vystřelující do ramen a týlu.
Krční páteř a tinnitus
Tinnitus je medicínské označení pro hučení nebo šelest v uších. Pokud jeho vznik není spojován se zhoršením sluchových funkcí, může souviset s pohybovým systémem, a v takovém případě je vhodné vyhledat pomoc fyzioterapeuta. Konkrétně může jít o souvislost s poruchami krční páteře, kdy mu mohlo předcházet například traumatické poranění hlavy či krční páteře. K tomu dochází obvykle v důsledku prudkého nárazu při autonehodách, při skocích do vody a prudkém dopadu hlavou na dno, nebo při sportovních úrazech.
Koukáte často do mobilu? Ničíte si krční páteř i postavení těla
Mobil máme v ruce téměř neustále, díváme se do něj při čekání na autobus, v čekárně u lékaře, ale bohužel často i u stolu nebo při přechodu na zelenou. Neustálý předklon hlavy tak staví krční páteř do jedné dlouhodobé pozice, a to jí dává zabrat víc, než byste čekali. Dalším důsledkem jsou pak nezdravě zakulacená záda a špatné držení těla. Z tohoto pohledu jsou mobily a tablety pro mladou generaci obrovským zdravotním rizikem, které si bohužel mnozí v tomto věku ještě neuvědomují. Například chůze s neustále předkloněnou hlavou stojí často za dlouhodobými bolestmi hlavy a vznikem migrén. Odborníci proto radí, strčte mobil do kapsy a naučte se dívat se zase před sebe a kolem sebe, ne pod nohy.
Prevence a léčba tuhnutí krční páteře
Na bolest krku se primárně používají léky a gely na tlumení bolesti a uvolnění svalů. Pomoci mohou také teplé obklady a správně prováděné uvolňující a protahovací cviky. Jako prevence je důležitá změna špatných pohybových návyků a stereotypů, viz výše. Před zahájením cvičení je však vhodné poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem. Pokud bolest neustupuje nebo se zhoršuje, je čas na ukončení samoléčby a návštěvu odborníka. Kromě jiného může jít o skřípnutí nervu, což určitě není záležitost pro domácí způsob léčby. Odbornou pomoc vyhledejte i v případě snížení citlivosti nebo bolesti vystřelující do ramen či paží.
Zdroj: mojezdravi.cz, ftn.cz, fyziosvet.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál