Březen je měsícem procitání ze zimy a ve vzduchu už je cítit jaro. Příroda se probouzí prvními květy barevných krokusů a co nevidět začne i sezóna bylinek. Březnové bylinky nám nabízejí nejen posílení zdraví, ale především jarní očistu organismu. Zaměřují se obvykle na játra, žlučník, slinivku a dýchací cesty.
Připomeňme si některé typické jarní bylinky, na které se můžeme těšit v nejbližších dnech. Soustřeďuje se v nich veškerá síla jara a jarního pučení, proto bychom je neměli propásnout a jejich přínosy využít naplno a beze zbytku.
Medvědí česnek
Medvědí česnek je jeden z nejvýznamnějších jarních životabudičů. Za příznivých podmínek se jeho svěží zelené lístky začínají objevovat už koncem února. Medvědí česnek působí močopudně, prospívá ledvinám a působí baktericidně. Pomáhá při revmatických bolestech, podporuje zdravé zažívání i chuť k jídlu. Pozor, jeho listy si lze snadno splést s jedovatou konvalinkou. Při menších dávkách můžeme česnek využívat po celou dobu jeho vegetace.
Pampeliškový kořen
I pampeliškový kořen je skvělou volbou pro očistu organismu. Mimo jiné přispívá ke správné funkci jater. Přestože je pampeliška považována za běžný plevel, její léčivé účinky jsou nezpochybnitelné. Přispívá k normální činnosti trávení, působí jako prebiotikum a zároveň podporuje vylučování a pročištění organismu. Kromě jater prospívá také žaludku a správnému fungování močové soustavy. Příznivě ovlivňuje také hladinu cholesterolu v krvi.
Bršlice kozí noha
Bršlice je léčivá rostlinka, z níž se sbírají mladé listy. Má močopudné účinky, je tedy vhodná při zánětech močového měchýře. Zamezuje vzniku močových kamenů a pomáhá z těla vylučovat kyselinu močovou, čímž pomáhá proti onemocnění dnou. Dále přispívá k hojení ran, při bolestech kloubů, a mírní svědění po štípnutí hmyzem. Účinkuje také proti revmatismu. Dá se z ní připravit pesto, je také chutnou a prospěšnou součástí jarních smoothies.
Sedmikráska chudobka
Sedmikráska má dlouhou dobu vegetace, její sběr začíná v březnu, ale najdete ji v trávě až do dalších prvních mrazíků. Pomáhá posilovat játra, žlučník i slinivku a má i velmi příznivé účinky pro naše střeva. Nejlepší je konzumovat ji čerstvou, třeba nasekanou do salátu.
Podběl lékařský
Na počátku kvetení sbíráme květy podbělu a později se sbírá i list. Pokud bychom sbírali plně rozvité nebo skoro odkvétající květy, při sušení se z nich stane bílé, téměř pampeliškové chmýří. Květy i listy sušíme ve stínu. K účinkům podbělu patří úleva od úporného kašle, zánětu průdušek či astmatu. Použití listů a květů je vhodné na špatně se hojící rány, záněty žil a revmatické a kloubní bolesti.
Zdroj: wholisticmatters.com, celostnimedicina.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Nový trend: orgánová výživa. V čem jsou hovězí játra jedinečná?
Orgánová výživa nabírá na síle. Je to jeden z trendů, který uchvátil nejen nutriční terapeuty, naturopaty, ale i širokou veřejnost. I když mnoho lidí nemůže pozřít vnitřnosti ve vařeném stavu, protože...
Čtěte dál