Jaro je krásné období nejen kvůli rozkvetlým stromům a voňavým květinám. Slunce hřeje a všichni jsou jednoduše šťastní. Nebo ne…? Pro alergiky jde spíše o období, kdy jim oči slzí víc než při sledování smutného filmu a ke štěstí mohou mít daleko. Skutečně, alergické oční projevy jsou na jaře velmi časté. Jedná se nejčastěji o reakci na pyl, který se v tomto čase vyskytuje opravdu hojně.
Pálení a slzení oči při alergii
Alergie je běžné onemocnění, které ale může mít mnoho různých projevů. Mezi nejčastější příznaky patří svědění a slzení očí, obvykle po kontaktu s alergenem, jako je pyl, ale i roztoči, zvířecí srst nebo chemické látky. Pokud se alergen dostane do oka, může způsobit podráždění a zánět, který nemusí být tak snadno zvládnutelný, může vyžadovat lékařskou pomoc. V takovém případě se nabízí dostupná antihistaminika a masti na oči s obsahem antibiotik nebo kortikoidů.
Prevence obtíží: ladění těla i fyzikální bariéry
Existuje mnoho faktorů, které vedou až k alergickým projevům v očích: genetická predispozice, přetížený imunitní systém či stres. Naším úkolem by tedy mělo být optimalizovat imunitu a uvolnit zbytečné napětí.
- Základem bude zdravá strava. Nezatěžujme své tělo zbytečně nevhodnými potravinami.
- Hydratace vnitřně i z vnějšku. O důležitosti pitného režimu toho bylo sepsáno mnoho, a i v tématu alergií se opět objevuje. Kromě toho, kolik máme vypít a kdy můžeme přemýšlet také o vhodnosti tzv. termálních vod. Proti alergickým projevům se totiž mohou stát velmi účinnou zbraní, jak zabránit kontaktu alergenu s kůží a očima.
- Probiotika jsou přátelské bakterie, které pomáhají udržovat zdravou střevní flóru a snížit riziko vzniku alergií. Konzumace probiotických potravin, jako jsou jogurty nebo kvašené zelí apod. bude užitečná.
- Pravidelný pohyb: Pravidelná fyzická aktivita může pomoci posílit imunitní systém a snížit riziko vzniku alergií. Zkuste cvičit minimálně 30 minut denně, ovšem opatrně. Lidé trpící alergickými projevy očí by měli být opatrní, když jsou v rizikovém prostředí, což je v květnu venek.
Obecně se doporučuje nošení slunečních brýlí, pravidelná péče o oči pomocí tzv. umělých slz, užívání antihistaminik pro jejich celkový účinek i v kombinaci s očními kapkami a anti-alergenními spreji do nosu. Omezovat kontakty s alergeny je důležité i v domácím prostředí, pokud vám pod okny kvete nějaký alergizující neřád bude lepší moc nevětrat, naopak hodně pomůže čistička vzduchu, zvláště v domácnostech a alergickými dětmi. Zaměření se na úklid a odstraňování prachu a roztočů z lůžkovin také hodně pomůže.
Zdroje: internimedicina.cz
Také by Vás mohlo zajímat

Půst jako vzpruha pro organismus i záležitost duchovní a ekologická
Když se řekne půst, mnozí z nás si vybaví populární přerušovaný půst, který je součástí různých diet. Má správně nastartovat tělo tak, aby si dokázalo poradit s nabranými kily. Půst ale není jen o hubnutí,...
Čtěte dál
První jarní bylinky aneb jak nabrat sílu po zimě

Antibiotika a slunce – nejen v létě, ale i v pozdních měsících musíte být opatrní

Péče o oči v létě – jednoduché SOS tipy pro zdravé oči bez suchosti a zarudnutí

Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Jak se oholit, aniž by vám vyskákaly pupínky a zčervenala kůže?

Užijte si léto s aromaterapií, ochladí a zažene otravný hmyz

Jak nejlépe ošetřit spálenou pokožku? Pomůže tvaroh, okurka nebo aloe vera

Bezový květ – léčivé účinky a využití

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Květnové bylinky pro zdraví: Co můžete aktuálně nasbírat na zahradě či ve volné přírodě?

Jarní síla medvědího česneku. Jaká jsou pravidla pro jeho sběr?
