Vánoce jsou, ať už chcete nebo ne, obdobím, které hází bombu do stravovacích zvyků mnoha lidí. Převážně díky většímu kontaktu s rodinou a přáteli, kteří mají jiný životní styl a rádi dodržují zažité české tradice. Ochutnávání cukroví po domácnostech, smažené jídlo a další důležité gastronomické součásti českých Vánoc jsou holt pro organismus silnou zatěžkávací zkouškou.
Naslouchejte svému organismu a dodejte mu potřebnou hydrataci
O Vánocích prostě „vypínáme kontrolku“, protože se špatně odmítá nabízená krmě, překypující hutností, sladkostí a také množstvím, které běžně nekonzumujeme. Proto pak potřebuje organismus trochu vypnout, aby se mohl znovu nastartovat a zregenerovat po zatěžkávací zkoušce na konci prosince. Protože si mnoho z nás odvyklo naslouchat potřebám těla, je to trochu složitější, ale určitě ne nemožné.
Přeprogramovat toto nastavení a začít si více všímat toho, co potřebuje organismus se totiž dlouhodobě vyplatí. Velmi důležité je dodržování pitného režimu, a to i v zimě, kdy se tolik nepotíte. Jde totiž o to, abyste podpořili přirozenou detoxikaci těla, odvádění škodlivých látek pomocí močového traktu. Kromě filtrované vody můžete pít také zelený čaj, který je bohatý na antioxidanty. Podle dostupných studií je rovněž prospěšný pro zachování vyrovnané hladiny krevního cukru díky obsahu katechinů. Je dobrý i pro podporu termogeneze (uvolňování tepla organismem, nutné pro úspěšné spalování tuku), což se po záplavě sladkých a tučných jídel poměrně dost hodí. Je však lepší jej pít v dopoledních hodinách, protože obsahuje tein (kofein), který může narušit spánkové rytmy. K večeru je lepší sáhnout po rooibosu.
Jezte vlákninu pro potřebnou očistu střev
Pro přirozenou očistu potřebuje trávicí trakt dostatek vlákniny. Nejen pro podporu vyprazdňování, ale nerozpustná vláknina funguje i jako potrava pro prospěšné bakterie v trávicím traktu. Pravidelný příjem vlákniny rovněž pozitivně ovlivňuje hladinu krevních triglyceridů a LDL cholesterolu.
Pro usnadnění adaptace těla na běžný režim zkuste jíst hlavně ovoce, zeleninu, bílé maso a ryby, celozrnné pečivo a těstoviny, hnědou rýži. Pokud neužíváte probiotika, zařaďte je pro podporu zdravého střevního mikrobiomu. Výborná jsou i symbiotika (probiotika s probiotiky v jednom). Můžete zvolit třeba ta fermentovaná.
Podpořte dobrý spánek a tělesnou regeneraci
Prostě a jednoduše je potřeba si dát do pořádku své biologické hodiny. Dbejte na dobrý a kvalitní spánek. Pokud máte potíže s usnutím a musíte za tmy pracovat na počítači, pořiďte si brýle pro blokaci modrého světla, které narušuje přirozené cirkadiánní rytmy (simuluje denní světlo v hodinách, kdy už se naše tělo má ukládat ke spánku). Můžete si rovněž vyměnit běžné bílé žárovky, které napodobují denní světlo za ty oranžové nebo červené.
Dobrý spánek totiž dodává tělu nejen energii, ale je také důležitý pro úspěšnou regeneraci pokožky, snížení stresové zátěže a celkové bezchybné fungování organismu. Je-li rozhozený, má nemalý vliv například na vaše trávicí funkce. Hýbejte se i v zimě, pravidelné procházky pomáhají nejen budovat odolnou psychiku, ale rovněž rozpohybovat oběhový systém. Pokud cvičíte, zvolte spíše pomalejší aktivitu, která tělo protáhne, ale ne extrémně zatíží. Pravidelné cvičení a pohybová aktivita napomáhají podpořit redukci toxické zátěže těla.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, my.clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál