Štědrovečerní večeře se blíží a s ní i obvyklá rizika – rybí kosti, přejedení, bolest žaludku nebo i žlučníkový záchvat. Samozřejmě, kdo by na takové věci myslel ve chvíli, kdy už se všichni zase po roce těšíme na smaženého kapra, bramborový salát, a především na dárky! Přesto si pojďme připomenout, jak se zachovat, když nás přece jen zaskočí, že nám rybí kůstka „zaskočí“.
Je těžké prožít vánoční svátky skutečně v klidu a pohodě, přestože se o to každoročně snažíme. Jak stihnout veškeré přípravy, když nás zároveň zaměstnává rodina i práce? Když už si pak na Štědrý večer konečně sedneme v kruhu rodiny ke společnému jídlu, je dobré znát možné nástrahy a raději jim předcházet, aby tyto Vánoce mohly být opravdu plné klidu a pohody.
Rybí kost v krku
Z vánočních nástrah je uvízlá rybí kost v krku určitě ta nejtypičtější. Kostička se přilepí na sliznici a vyvolá pocit cizího předmětu v dýchacích cestách i možný pocit na zvracení. Nervová zakončení jsou podrážděna a náš mozek vše vyhodnotí jako stav „dušení“, který může nadále přetrvávat třicet až šedesát minut. A to i přesto, že rybí kost v krku již není. Ostrou a dráždivou bolest v krku doprovází kašel, tedy přirozený obranný reflex při podráždění dýchacích cest, který pomůže s odstraněním cizích těles v krku. Dalším přirozeným pomocníkem jsou trávicí enzymy přítomné ve slinách, které by nám měly pomoci kost natrávit a odstranit, dojde-li k jejímu „zapíchnutí“ do sliznice.
Jak si pomoci od uvízlé rybí kosti?
Rybí kost v krku nás tedy bezprostředně neohrozí na životě a tělo si s ní umí poradit samo, co ale můžete udělat proto, abychom se rybí kosti v krku zbavili co nejrychleji? Především zachovat klid, nebránit se kašli, napít se vody, případně sníst kousek chleba, banánu nebo sladkost, na kterou se kostička snadněji nalepí, počkat na odeznění příznaků. Teprve při přetrvávání příznaků, obtížném polykání nebo i dlouhodobějším ztížení dýchání bude vhodné navštívit ambulanci ORL.
První pomoc při žlučníkovém záchvatu
Žlučníkový záchvat neboli žlučníková kolika je akutní, velice silná bolest břicha, která vzniká náhle a bez předchozích náznaků. Dochází k němu mimo jiné při dietní chybě, ale třeba i vlivem stresu. Patří tak nepochybně k vánočním nástrahám, respektive k důsledkům vánočního hodování a přejídání. Mezi rizikové faktory žlučníkového záchvatu patří přítomnost již vzniklých žlučníkových kamenů, ale také tučná jídla, alkohol, někdy také káva nebo kořeněná jídla, kromě toho pak sedavý životní styl. Během záchvatu je člověk bledý, potí se a může zvracet. U těžších případů je viditelná nažloutlá pokožka a zažloutlé oční bělmo jako při žloutence, což je způsobeno hromaděním žlučového barviva v těle. Při žlučníkovém záchvatu s velkými bolestmi se na nic nečeká a volá se záchranná služba (155). Během záchvatu se doporučuje nic nejíst a nepít. Na bolestivé místo lze přiložit studený obklad a zvolit úlevovou polohu, nejčastěji schoulení do klubíčka. Lze užít léky na uvolnění hladké svaloviny, popřípadě léky na bolest.
Rada na závěr zní, jezte střídmě a pijte s rozumem, během volných dnů nezapomínejte ani na pohyb a čerstvý vzduch. Zkrátka, buďte na sebe opatrní a užijte si pohodové Vánoce bez katastrof!
Zdroj: BLOG benu.cz, prvnipomoczive.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Trvanlivost bramborového salátu, vosích úlů nebo obalených ryb aneb bezpečnost potravin o Vánocích
Velmi snadno se stane, že o vánočních svátcích neodhadneme správně množství jídla, které připravíme. Po Vánocích jsme pak zahrnuti spoustou zbylých dobrot, které je třeba rychle spotřebovat nebo dobře...
Čtěte dál