Vánoce nejsou pouze obdobím klidu a míru, ale bohužel také stresu a hodování. Během svátků se velké části z nás dramaticky změní jídelníček a často také hmotnost. Nejde samozřejmě o velká čísla, nejčastěji jde o nárůst okolo jednoho kilogramu, ale najdou se i tací, pro které není problém nabrat kilogramů více a již se jich nedovedou v novém roce zbavit. Nejen náš metabolismus, ale i celkově naše zdraví, dostává během vánočních a novoročních oslav pořádně zabrat. Lze však Vánoce „přežít“ ve zdraví a bez výčitek?
Pro vánoční stravu je typický nadbytek jednoduchých cukrů (bílá mouka, limonády, cukroví a sladkosti obecně) a nezdravých tuků (smažená jídla, majonézy). Dílo zkázy dokoná nedostatek vlákniny – lidé konzumují málo ovoce, zeleniny a luštěnin. To vše završí přemíra alkoholu, který je velmi kalorický. Pokud jste si tohoto vědomi, pak není problém pochopit význam a důležitost následujících rad.
- Nechoďte nakupovat hladoví a bez nákupního seznamu – vyhnete se tím kupování věcí, které byste si jinak nekoupili.
- Nevařte hladoví – předejdete tím neustálému ochutnávání různých pokrmů.
- Jídlo si nandejte na menší talíř – opticky zvětší porci jídla.
- Mějte vyvážený jídelníček s dostatkem bílkovin, komplexních sacharidů, tuků a vlákniny. Jídlo složené z těchto živin vás zasytí na delší dobu a vy pak dokážete lépe odolávat vánočním „nástrahám“.
- Konzumujte dostatek zeleniny ke každému jídlu – přijmete dostatek vlákniny, která vás zasytí a předejde konzumaci nezdravých potravin.
- Omezte tekuté kalorie – slazené nápoje, a především alkohol v nás vyvolávají větší chuť k jídlu a svým obsahem kalorií si nezadají např. s cukrovím.
- Volte zdravější varianty pokrmů.
Vánoce z pohledu kalorií
Kalorie udávají energetickou hodnotu dané potraviny. Je důležité zdůraznit, že není kalorie, jako kalorie. Jde pouze o číslo, za kterým se může skrývat talíř cukroví, nebo kuřecí řízek dělaný v troubě bez tuku. Oba dva tyto pokrmy mají ale rozdílný obsah makroživin a vliv na naše tělo. Doporučený kalorický příjem pro ženy se udává okolo 2000 kcal, pro muže pak přes 2500 kcal. Jde však o hodnoty obecné, které je třeba přizpůsobit dané osobě (sedavé zaměstnání, obezita vs. aktivní sportovec). Pokud není uvedeno jinak, udávané hodnoty v kcal jsou na 100 gramů pokrmu.
- Bramborový salát v jeho tradiční podobě má 240 kcal. Smažený kapr má kolem 215 kcal. Tato hodnota může být výrazně ovlivněna tím, kolik nasákne tuku při smažení.
- Smažený kapr a bramborový salát – pokud si dáme na talíř pořádnou porci tohoto oblíbeného vánočního pokrmu, můžeme se dostat až na hodnotu kolem 1200 kcal v jednom chodu.
- Vánočka, jídlo, které je pevnou součástí snídaně pro velkou částí lidí. Je velmi kalorická (315 kcal) a kvůli vysokému obsahu cukru nás zasytí pouze na krátkou dobu.
- Vánoční cukroví se od sebe liší zvolenými ingrediencemi a jejich množstvím. Pro představu lze uvést pár druhů cukroví. Perníčky – 430 kcal, vosí hnízda – 500 kcal, kokosky – 430 kcal a na závěr nesmíme zapomenout na vanilkové rohlíčky, které se svými 559 kcal patří na přední příčky.
- Vaječný likér představuje kombinaci alkoholu, cukru a tuku, díky které dosahuje hodnoty kolem 280 kcal.
Zdravější varianty vánočních pokrmů
Pokud již musíte kapra, nebo řízky smažit, zvolte řepkový, nebo olivový olej. Maso do něho vložte až když je olej dostatečně rozpálený, předejdete tím přebytečnému nasáknutí tuku. Přebytečný tuk lze také z masa odstranit za pomoci papírových utěrek, nebo krátkým ponořením do vařící vody. Ideální ale je připravovat si maso v troubě, na pečícím papíru prakticky bez tuku. „Fit“ verzi bramborového salátu také vytvoříte jednoduše: přidejte do něho více zeleniny a méně majolky. Tu lze nahradit bílým jogurtem, zakysanou smetanou, nebo sýrem cottage. Jelikož řízek, nebo kapr obsahují dostatek bílkovin, již není třeba dávat do salátu vajíčka, nebo nějakou uzeninu. Pokud věnujete chvilku času hledání na internetu, jistě se vám podaří nalézt celou řadu receptů, které vám pomohou s tím, abyste nemuseli mít z vánočních pokrmů výčitky.
Na závěr nezbývá než dodat následující: je smutné, že lidé řeší stravu po dobu jednoho týdnu v roce, ale zbylých 360 dnů je vůbec nezajímá. Pokud by to bylo naopak, tak by vás krátkodobý výpadek v jinak vyváženém jídelníčku nemusel vůbec trápit. Klíč leží v dlouhodobě vyváženém jídelníčku, se kterým si můžete dovolit občasný „úlet“.
Zdroje: jimejinak.cz, kaloricketabulky.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Trvanlivost bramborového salátu, vosích úlů nebo obalených ryb aneb bezpečnost potravin o Vánocích
Velmi snadno se stane, že o vánočních svátcích neodhadneme správně množství jídla, které připravíme. Po Vánocích jsme pak zahrnuti spoustou zbylých dobrot, které je třeba rychle spotřebovat nebo dobře...
Čtěte dál