Vánoce bez domácího rodinného pečení by v mnoha českých domácnostech snad ani nebyly úplné. Pečení domácího cukroví s maminkou, babičkou, dětmi nebo kamarádkami patří k jejich jedinečné atmosféře a všemu ostatnímu, co je tvoří.
Do vánočního pečení bychom se však neměli pouštět jen proto, že se to od nás očekává, ale protože nám to přináší radost. Není nutné mít desatero těch nejsložitějších druhů cukroví, stačí pár kousků, které všichni milují a ty třeba dokonale vyšperkovat. Zkrátka nepospíchat a pečení si užít. A jak je to tedy s naplánováním adventního pečení, aby vše šlo hladce a bez zbytečného stresu? Není to až tak složité. Pečení plánujte podle doby trvanlivosti daného cukroví. Začněte tím, které je možné, či kvůli změknutí vhodné, skladovat nejdelší dobu.
Kde se vzalo vánoční cukroví?
Vánoční cukroví, které je dnes tak podstatnou součástí našich Vánoc, nemá oproti kynutým moučníkům příliš dlouhou tradici. Drobné vánoční pečivo vzniklo ve skutečnosti až s rozvojem průmyslové výroby cukru a s moderním vybavením kuchyně – tedy s troubou. Velký rozmach zažilo v období první republiky, kdy byly oblíbené kuchařské a cukrářské kurzy. Takové pečení patřilo však pouze do bohatých domů. Součástí tehdejšího cukroví byla i vzácná koření. Chudší lidé následně pekli spíše z toho, co bylo k dispozici, uvádí se také, že nejoblíbenějším cukrovím v 19. století byly karamely, které byly také součástí štědrovečerního stolu. Jistou podobu však mělo cukroví už zhruba v 16. století, kdy je tvořily především figurky z ovoce. V této dávné době mělo cukroví i ochrannou funkci, kdy mělo chránit rodinu a celé hospodářství před působením temných sil.
Začínáme po Mikuláši
Někdo začíná i dřív, ale po mikulášských radovánkách už bychom přípravu odkládat neměli. Linecké cukroví, vanilkové rohlíčky, plněné ořechy a košíčky, nebo oblíbené medvědí pracny. Toto jsou jen některé druhy, které vyžadují plnění a promazávání, v ještě nenaplněném stavu si je však snadno uchováme delší dobu, proto si je napečeme dopředu. Nic z toho zatím neplníme máslovými či jinými krémy, s tím počkáme až na zhruba týden nebo jen několik dnů před samotnými svátky.
Pokračujeme v polovině prosince
Myslivecké knoflíky, marokánky, pusinky, kokosky či vodnice, tedy druhy, kterými pokračujeme v průběhu prosince. Můžete také začít promazávat linecké cukroví marmeládou a zdobit perníčky polevami.
Nepečené cukroví – proč je nechávat na konec?
Týden před Vánocemi přichází čas na nepečené cukroví, jako jsou ořechové kuličky, kuličky raffaello, čokoládové lanýže, medovníkové koule nebo vosí hnízda. Tyto druhy cukroví by delší skladování nesnesly, proto s nimi vskutku nepospíchejte a nechte je až na poslední dny, protože není vhodné uchovávat je dlouho mimo lednici. V těchto dnech je na řadě také dokončování dalších druhů cukroví, slepování krémem a polévání polevou. Patří sem například lahodné a oblíbené pařížské rohlíčky.
Poslední pečené cukroví a pak už jen grog a nohy na stůl!
Poslední pečené cukroví, kterému se můžete pověnovat spolu s tím nepečeným, jsou sněhové pusinky. Stejně tak se můžete ještě na poslední chvíli pokusit o „ihned měkké“ perníčky, pokud ty předešlé ne a ne změknout. V každém případě však znovu apelujeme na pečení v klidu a pohodě, bez zbytečných honiček kolem trouby. Tak hezké svátky!
Zdroj: BLOG gourmetacademy.cz, autor
Také by Vás mohlo zajímat
Prožijte si advent bez shonu a v hluboké relaxaci
Tipů na to, jak zůstat v pohodě, když všude kolem zuří nákupní horečka, probíhají povinné vánoční večírky, které musíte absolvovat v rámci tradičního pracovního kolečka, není nikdy dost. Do toho všeho,...
Čtěte dál