Když se řekne angrešt, mnozí si vybaví jen kyselou chuť nedozrálých plodů a nepříjemné, ostré trny. Pro mnohé z nás však chuť angreštu znamená také nezaměnitelnou a nostalgickou chuť dětství u babičky. Milujete starý dobrý angrešt i vy?
Plané odrůdy angreštu k nám přišly z mírného pásma Evropy, Asie a Ameriky. Jejich vyšlechtěním se pak dosáhlo zvětšení plodů a zvýšení odolnosti proti chorobám. Rostliny angreštu se začaly pěstovat nejprve v Anglii a ve Francii zhruba v patnáctém století, odkud se rozšířily do celé Evropy. Na pěstování je angrešt poměrně nenáročný a jakmile se jednou zabydlí na vaší zahrádce, nebude už od vás potřebovat téměř nic.
Angrešt na zahrádce
Angrešt bude nejspokojenější v polostínu, chráněný před větrem. Půda pro jeho pěstování by měla být dobře propustná a kyselá, dobře se mu daří například v blízkosti kanadských borůvek. Výsadba se provádí na podzim i na jaře, ta podzimní je však lepší. Pokud sázíte angrešt na jaře, dávejte pozor, aby sazeničky netrpěly suchem a dopřejte jim pravidelnou zálivku. Rostlina angreštu je samosprašná, a tak bude vhodné vysadit více keříků vedle sebe, čímž si zajistíme větší úrodu. Ke stromkům angreštu bude vhodné umístit pevnou oporu, která by měla dosahovat až do výšky koruny. Každým rokem na jaře bude vhodné provést omlazovací řez, kdy se staré výhonky odstraní.
Angrešt pro zdraví
Angrešt je neopomenutelným zdrojem vitaminu C, vitaminu E a betakarotenu. Z minerálů obsahuje především draslík, vápník a hořčík, je bohatou zásobárnou vitamínů a minerálních látek. Angrešt obsahuje také vitamíny B1, B2, B3, B5 a B6, fosfor, zinek, měď, křemík a železo. Pomáhá při akutní a chronické zácpě, posiluje cévy a čistí je od škodlivých usazenin, snižuje krevní tlak, udržuje pevnost vazivových tkání, čímž předchází cévním chorobám. Angrešt je bohatý na vlákninu a podporuje odstraňování odpadních látek, pektin jako jedna z důležitých vláknin obsažených v angreštu podporuje trávení a čistí střeva. V lidové medicíně se věřilo, že angreštová šťáva vyléčí záněty v těle a působí proti horečkám. I listy angreštu se považovaly za zdraví prospěšné a věřilo se, že pomáhají odstraňovat ledvinový písek.
Angrešt v kuchyni
Angrešt patří k sezonnímu ovoci, které je nejlepší využít v čerstvé podobě. Můžete z něho připravit tradiční džem nebo marmeládu, ale můžete se také zkusit inspirovat polskou kuchyní a připravit z něj třeba pikantní omáčku k masu. Angrešt dále zpracováváme do džusů, omáček a dipů, můžeme jej přidat do ovocných salátů, jako ozdobu sladších dezertů a podobně. Jeho nakyslá chuť se, podobně jako například u rebarbory, dobře snoubí se sladkými koláči, výborný bude určitě třeba angreštový koláč s drobenkou. Hodí se ale také do sladkých pudinků, pěnových dezertů a ovocných kaší. Z angreštu však můžete připravit také lahodnou omáčku ke zvěřině, nebo dokonce k rybě či mořským plodům.
Zdroj: pestik.cz, bydlimenazahrade.net
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál