Létání k létu patří, ale ne každý je dobře snáší. Někdo létání miluje a nedělá mu sebemenší problémy, někomu naopak způsobuje úzkostné stavy a stres. Cestování letadlem má bezesporu velký vliv na fyzický i psychický stav člověka. Někdo létá i několikrát do roka a na žádné potíže si nestěžuje, jiní reagují citlivě na změny tlaku, na turbulence či na přechod do jiných časových pásem. To všechno může s lidským tělem pořádně zamávat. Největší zátěž představují dlouhé lety, trvající pět hodin a déle.
Změny tlaku během letu
Při startu a stoupání letadla má pokles tlaku v kabině za následek rozpínání plynů. Když letadlo klesá, objem plynů se zmenšuje. Zachycený vzduch v tělních dutinách, uších a střevech může způsobovat nemalé nepohodlí. Při vzletu, přistání i turbulencích nebo změnách výšky pomáhá na změny tlaku třeba obyčejná žvýkačka. Je však také vhodné vyvarovat se před letem nadýmavých pokrmů. Během letu si můžeme pomoci zíváním či polykáním vyrovnat tlak v uších, zejména při klesání a stoupání letadla. Bezpečnostní pásy jsou povinné při vzletu, klesání, přistávání i turbulencích. Během klidných částí letu se můžete pohybovat po palubě nebo si zajít na toaletu. Personál pak během letu obvykle roznáší občerstvení.
Konzumace jídla a pití během letu
Při delší tělesné nečinnosti se zpomaluje proces trávení, během letu je proto doporučována konzumace jen lehčích jídel. Bude také vhodné vyhnout se nadměrné konzumaci alkoholu, kofeinových nápojů a čaje, protože tyto látky jsou diuretika. (zvyšují potřebu močení) Místo nich bychom měli dbát na dostatečnou hydrataci a pít pravidelně čistou vodu nebo i ovocné šťávy.
Cvičení a protahování těla během letu
Pro větší pohodlí i zdravé prokrvení během dlouhého letu postačí pár jednoduchých protahovacích cviků. Otáčejte například chodidly a kotníky, každou nohou opakujte dvacetkrát. Zvedněte jednu polovinu hýždí nad sedadlo za současného zpevnění svalstva na dané straně. Napočítejte do pěti. Opakujte pětkrát pro každou stranu. Přitiskněte kolena a stehna pevně k sobě a napněte hýžďové svalstvo. Napočítejte do pěti, pětkrát za sebou zopakujte. Vtiskněte spodní část zad k sedadlu při současném vytažení ramen dopředu. Střídejte s tisknutím ramen k sedadlu, pětkrát zopakujte. Pomalu otáčejte hlavou jedním a pak druhým směrem. Zopakujte desetkrát. Zvedněte paty a zatlačte prsty do podlahy, poté zvedněte prsty a do podlahy zatlačte patami. Zopakujte několikrát pro každou nohu.
Cestovní nevolnost během letu (kinetóza)
Cestovní nevolnost nás může přepadnout v různých dopravních prostředcích a pokud na ni často trpíte, může se dostavit i během letu. Obvykle vzniká kvůli nesouladu mezi vjemy z rovnovážného ústrojí se zrakovými vjemy. Při cestování letadlem se může zhoršovat při čtení, dlouhodobém sledování hry nebo filmu na PC, ale také při turbulencích. Pomoci může dostatečné pití vody, nepřejídání, pohodlné, volnější oblečení, hluboké dýchání, v neposlední řadě pak léky proti cestovní nevolnosti.
Zdroj.: bbc.co.uk, idnes.cz, BLOG emirates.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál