Problém, se kterým se potýká řada žen. Dokáží potrápit a to zejména na kráse. Z jakého důvodu dochází k popraskání žilek? Není třeba zoufat, pomůžou osvědčené tipy, čemu se vyhnout a co pomůže se zakrytím neboli kamufláží.
Drobné sítě žilek se nachází pod povrchem kůže a to zejména v oblasti okolo nosu a na tvářích. Drobné žilky mívají zpravidla červenou barvu, zatímco pro širší žilky je příznačná spíše modro-fialová barva. Žilky mohou být jen rozšířené, ale právě i popraskané.
Příčina vzniku
Za žilkami stojí především dědičné vlivy. K popraskání žilek také velmi často dochází z důvodu žilní nedostatečnosti, která vzniká ze zpětného toku krve v žilách a tento tlak způsobuje poškození žilních stěn. Mnohdy však příčina není zřejmá. Je dáno, že jejich tendence objevování souvisí kromě dědičnosti i s věkem, neboť vlivem stárnutí se stává pleť jemnější, tenčí a méně pružná.
Také nadměrné slunění může poškodit kapilárky v obličeji a přispět ke tvorbě žilek. Kromě toho mohou být důvodem popraskání žilek v obličeji hormonální změny v souvislosti s těhotenstvím či klimakteriem, což je také důvodem, proč jsou k nim ženy náchylnější více než muži.
Špatná životospráva, různá onemocnění, jako například dlouhodobější zánět, obezita, vysoký krevní tlak, ale také stres, přepracovanost, nespavost, nadměrná fyzická zátěž, pasivní způsob života bez pohybu, stejně tak špatná péče o pleť, která je příliš hrubá a může způsobit poškození kapilár, to jsou další negativní faktory, které se mohou podílet na vzniku popraskaných cév v obličeji.
Jak se žilkám bránit?
Úpravou životosprávy, omezením pálivých jídel, kávy, alkoholu, nikotinu a dalších pochutin, které mají negativní vliv na pleť. Není vhodné ani přílišné horké prostředí a návštěva sauny. Naopak zásadní je zařadit pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Mít ve stravě dostatek vápníku a rutinu. Nejvíce rutinu obsahuje pohanka.
Pomoc v rámci kosmetických přípravků
Další možností je používání buď speciálních kosmetický produktů na ochranu pokožky v obličeji či přípravky určené vyloženě na stáhnutí cévek a na popraskané žilky. V zimě používat hutnější krémy, které v tomto období splní účel i ochranného krému. Osvědčené je mazat pleť pupalkovým olejem. Použít můžete i zelený korektor. Dobrou službu prokáže i kvalitní make up. Mezi další varianty patří i laserové ošetření či odstranění pomocí elektrické jehly. Zpravidla se však v tomto směru jedná jen o dočasné řešení a je to zcela individuální záležitostí. Někomu může pomoc, jinému naopak. Pokud se jedná o dědičný problém, tak si po čase žilka beztak najde jiné místo, kde praskne.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál