Dnes nastává letní slunovrat. Jaký má tento den pro nás význam?

Dnes nastává letní slunovrat. Jaký má tento den pro nás význam?
zdroj: Pixabay

21. června je každoročně den, kdy slunce dosáhne své roční vlády a začíná pomalu slábnout. Letos tento okamžik připadá na 17 hodin a 55 min. Pro naše předky bývala Svatojánská noc spojená s letním slunovratem přímo magická. Některými z jejich tradic a rituálů se můžeme inspirovat ještě dnes.

Naši předkové byli na slunci a jeho síle doslova závislí. Letním slunovratem začínal čas hojnosti, tepla, plodnosti a naděje v bohatou úrodu. Zároveň však slunce, které dosáhlo nejvyššího bodu své dráhy, od tohoto významného okamžiku začalo slábnout. Což se našich předkům nehodilo. Proto vymýšleli různé zvyky, které by mu pomohly a dodaly mu jeho někdejší sílu, z níž se mohli těšit a těžit z ní i oni.

Oslava slunce, dárce života
Vždyť slunce bylo dárcem života – dávalo úrodu a letní slunovrat tak předznamenával období sklizně, nejdůležitější část zemědělcova roku. Křesťané v tomto období, konkrétně 24. června, slavili narození Jana Křtitele. Ten je tak vnímán jako patron magického času, kdy síla slunce vrcholí a tajuplné síly přírody se propojují s lidskými sny a přáními. Otevírají se brány do neznámých světů, cesty ke splnění i těch nejtajnějších tužeb. Generace před námi věřily, že právě o Svatojánské noci, tedy v noci z 23. na 24. června, se propojují odlišné světy a ke slovu se dostávají tajemná kouzla a mocnosti. V rituálech tohoto období se tak projevovala úcta k přírodě a životu, slunci, úrodě a lidé oslavovali často nevázaným sexuálním veselím. Křesťanská tradice se snažila tuto neurvalost potlačit a do popředí vsunula prvek očistné vody, související s křtem vodou, jejž zavedl právě Jan Křtitel jako jeden z hlavních rituálů, jímž jsou dodnes noví věřící přijímáni mezi křesťany.

Oheň a voda
Velkou roli ve slavnostech hrál jak prvek ohně, tak i vody. Oheň jako světlo, teplo a také očistná síla, podobně jako voda, která smývá hříchy a pomáhá odplavit vše tíživé, smutné a špatné, s čím se chceme rozloučit. V obou aspektech můžeme dnes spatřovat uctívání vyššího neměnného principu, který všechny spojuje a propojuje, protože jsme všichni jeho součástí. Pohanští předkové pro něj neměli jméno, tak jej viděli ve slunci a v ohni, křesťané mu dali jméno Bůh. V nastalých slavnostech došlo ke spojení obou pojetí a postupně ustupovala divokost pohanské povahy, kterou nahrazovala čistota a stabilita křesťanské všeobjímající Lásky. Princip však zůstává, ačkoliv povaha se mění – oslabuje se něco, co nás přesahuje, čemu děkujeme, že jsme a vážíme si toho, že je tady s námi. A tento princip můžeme dnes praktikovat společně s oslavou slunovratu i my.

Síla a energie života
Začněme hned ráno a pozdravme vycházející slunce několika koly pozdravu slunci podle hatha jógy. Příjemně se nabudíme na nový den a protáhneme nejen tělo, ale i mysl. Nasbírejme si svatojánské bylinky, mezi než patří šalvěj, bazalka, verbena, tymián, rozmarýn a další, a uvařme z nich dobré a zelené jídlo, jímž uctíme ty, které milujeme. Část oddělme a udělejme z nich koupel, ve které si odpočineme a smyjeme ze sebe vše, co nás tíží. Uvařme si k tomu čaj z další magické bylinky typické pro toto období. Jedná se o třezalku, která má barvu přímo sluneční – žlutou – a která zahání chmury a přináší dobrou náladu.

Štěstí je otázkou vnitřního rozhodnutí
Pojďte strávit příjemný večer s drahou polovičkou a zapalme si k vzájemnému rozjímaní vonnou svíčku. Naši předkové zapalovali ohně a věřili, že mají očistnou moc. My se dnes můžeme spokojit se svíčkou. Užijme si den na čerstvém vzduchu, zajděme do lesa, do přírody a vnímejme sílu a energii probouzejícího se léta. Přijměme je za vlastní, otevřeme se kráse neopakovatelné přítomnosti a pusťme s výdechem vše, co nás tíží a co nemůžeme ovlivnit. Vstupme do nadcházejícího života svobodní, lehcí a spokojení. Pamatujme, že štěstí je především otázkou vlastního vnitřního rozhodnutí.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha pochází z Blízkého východu, kde byla jako koření užívána již ve Starověkém Římě. Řeřicha setá, někdy též zahradní, je rychle rostoucí jedlá bylina, která je velmi nenáročná na pěstování a je tak...

Čtěte dál
Jaro je tu od 20. března! Podle čeho se řídí datum jarní rovnodennosti?

Jaro je tu od 20. března! Podle čeho se řídí datum jarní rovnodennosti?

Astronomické jaro letos začalo včera 20. března ve 4:49. Což je o mnoho dříve než vloni, kdy jsme jaro přivítali sice také 20. března,...
Naučte se zvládat hněv. Poradíme vám, jak na to

Naučte se zvládat hněv. Poradíme vám, jak na to

Kdykoliv hněv se šíří tvou hrudí, jazyk svůj zkroť by nadarmo nelál. To praví jedno dávné přísloví, jedná dávná moudrost, která však...

Videorozhovor