Zuby jsou naší vizitkou. Krásné a zdravé zuby dokáží dodat na sebevědomí. Naopak špatný stav chrupu působí nejen neesteticky, ale může způsobit vznik dalších chorob. A přitom cesta ke zdravému a pěknému úsměvu není nikterak složitá. Posuďte sami.
Mít krásné, zdravé zuby a zářivě bělostný úsměv je přáním snad každého z nás. Mnozí tak investují do drahých zubních past, které slibují takřka zázračné účinky, někteří v dobrém úmyslu zkouší různé metody domácího bělení, aniž by si uvědomili, že si tímto mohou poničit zubní sklovinu. A přitom cesta ke zdravému chrupu je mnohem snadnější. Stačí v podstatě dodržet dvě pravidla a mít pevnou vůli.
Základem je správná technika čištění zubů
Pravidelná a pečlivá péče o chrup je základem pro zdraví zubů i dásní. Zubní kartáček a pasta tvoří základ. Vhodný a z pohledu stomatologů doporučovaný je měkký zubní kartáček. Středně tvrdé a tvrdé zubní kartáčky mohou poškodit zuby i dásně. Zuby je třeba čistit sice důkladně, ale také šetrně. Zbytečně netlačit apod. Správné mechanické čištění je pro zdraví zubů i dásní zásadní záležitostí.
Zuby je třeba čistit nenásilně a tak dlouho, dokud nejsou čisté a zbavené povlaku. Největší hromadění zubního povlaku se děje v mezizubním prostoru, ve kterém rovněž vzniká nejvíce kazů a taktéž začíná tvorba parodontálních kapes (chobotů). Vzhledem k tomu, že tyto mezizubní prostory nejsou přístupné pro běžný zubní kartáček, je třeba zvolit efektivní pomůcky, tj. mezizubní kartáček a zubní vlákno neboli dentální niť. Správná dentální hygiena zahrnuje totiž i péči o mezizubní prostory. Mezizubním prostorům je třeba se věnovat opravdu pravidelně, tj. jednou denně, nejvhodnější doba je večer před spaním.
Proč je vhodné využít službu v podobě dentální hygieny?
Jedná se o bezbolestné vyšetření, které má podstatný význam. Alespoň jednou ročně by měl každý využít této služby a zajít na dentální hygienu k odborníkovi, který ukáže hlavně správnou techniku čištění. Bez té je jinak efekt nulový. Při první návštěvě dojde ke zhodnocení úrovně vaší ústní hygieny a stavu dásní. Dále vám bude změřena velikost mezizubních prostor a doporučeny konkrétní pomůcky, kdy tak budete v rámci dentální hygieny třeba používat mezizubní kartáčky různých velikostí a ne jen jeden, neboť někteří mají mezizubní prostory různě široké. Budou vám tak komplet doporučeny vhodné pomůcky pro domácí dentální hygienu. Zároveň vám dentální hygienistka i ošetří chrup, odstraní naddásňový i poddásňový zubní kámen. Návštěva tak zahrnuje jednak důležitou konzultaci, ale také odborné ošetření ze strany odborníka.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Močovina v krému? Ano! A vaše pokožka vám poděkuje
Močovina, známá také jako urea, je jednou z nejúčinnějších hydratačních složek v moderní kosmetice. Přestože její název může znít nezvykle, jedná se o látku, která přirozeně vzniká v těle a má schopnost...
Čtěte dál
Třešně jako silný zdroj antioxidantů a anti-agingový prostředek

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon

Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika
