Na dentální hygienu by měl chodit každý. V čem vám pomůže?

Na dentální hygienu by měl chodit každý. V čem vám pomůže?
zdroj: Adobe Stock

Zuby jsou naší vizitkou. Krásné a zdravé zuby dokáží dodat na sebevědomí. Naopak špatný stav chrupu působí nejen neesteticky, ale může způsobit vznik dalších chorob. A přitom cesta ke zdravému a pěknému úsměvu není nikterak složitá. Posuďte sami.

Mít krásné, zdravé zuby a zářivě bělostný úsměv je přáním snad každého z nás. Mnozí tak investují do drahých zubních past, které slibují takřka zázračné účinky, někteří v dobrém úmyslu zkouší různé metody domácího bělení, aniž by si uvědomili, že si tímto mohou poničit zubní sklovinu. A přitom cesta ke zdravému chrupu je mnohem snadnější. Stačí v podstatě dodržet dvě pravidla a mít pevnou vůli.

Základem je správná technika čištění zubů
Pravidelná a pečlivá péče o chrup je základem pro zdraví zubů i dásní. Zubní kartáček a pasta tvoří základ. Vhodný a z pohledu stomatologů doporučovaný je měkký zubní kartáček. Středně tvrdé a tvrdé zubní kartáčky mohou poškodit zuby i dásně. Zuby je třeba čistit sice důkladně, ale také šetrně. Zbytečně netlačit apod. Správné mechanické čištění je pro zdraví zubů i dásní zásadní záležitostí.

Zuby je třeba čistit nenásilně a tak dlouho, dokud nejsou čisté a zbavené povlaku. Největší hromadění zubního povlaku se děje v mezizubním prostoru, ve kterém rovněž vzniká nejvíce kazů a taktéž začíná tvorba parodontálních kapes (chobotů). Vzhledem k tomu, že tyto mezizubní prostory nejsou přístupné pro běžný zubní kartáček, je třeba zvolit efektivní pomůcky, tj. mezizubní kartáček a zubní vlákno neboli dentální niť. Správná dentální hygiena zahrnuje totiž i péči o mezizubní prostory. Mezizubním prostorům je třeba se věnovat opravdu pravidelně, tj. jednou denně, nejvhodnější doba je večer před spaním.

Proč je vhodné využít službu v podobě dentální hygieny?
Jedná se o bezbolestné vyšetření, které má podstatný význam. Alespoň jednou ročně by měl každý využít této služby a zajít na dentální hygienu k odborníkovi, který ukáže hlavně správnou techniku čištění. Bez té je jinak efekt nulový. Při první návštěvě dojde ke zhodnocení úrovně vaší ústní hygieny a stavu dásní. Dále vám bude změřena velikost mezizubních prostor a doporučeny konkrétní pomůcky, kdy tak budete v rámci dentální hygieny třeba používat mezizubní kartáčky různých velikostí a ne jen jeden, neboť někteří mají mezizubní prostory různě široké. Budou vám tak komplet doporučeny vhodné pomůcky pro domácí dentální hygienu. Zároveň vám dentální hygienistka i ošetří chrup, odstraní naddásňový i poddásňový zubní kámen. Návštěva tak zahrnuje jednak důležitou konzultaci, ale také odborné ošetření ze strany odborníka.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...
Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu....