Na dentální hygienu by měl chodit každý. V čem vám pomůže?

Na dentální hygienu by měl chodit každý. V čem vám pomůže?
zdroj: Adobe Stock

Zuby jsou naší vizitkou. Krásné a zdravé zuby dokáží dodat na sebevědomí. Naopak špatný stav chrupu působí nejen neesteticky, ale může způsobit vznik dalších chorob. A přitom cesta ke zdravému a pěknému úsměvu není nikterak složitá. Posuďte sami.

Mít krásné, zdravé zuby a zářivě bělostný úsměv je přáním snad každého z nás. Mnozí tak investují do drahých zubních past, které slibují takřka zázračné účinky, někteří v dobrém úmyslu zkouší různé metody domácího bělení, aniž by si uvědomili, že si tímto mohou poničit zubní sklovinu. A přitom cesta ke zdravému chrupu je mnohem snadnější. Stačí v podstatě dodržet dvě pravidla a mít pevnou vůli.

Základem je správná technika čištění zubů
Pravidelná a pečlivá péče o chrup je základem pro zdraví zubů i dásní. Zubní kartáček a pasta tvoří základ. Vhodný a z pohledu stomatologů doporučovaný je měkký zubní kartáček. Středně tvrdé a tvrdé zubní kartáčky mohou poškodit zuby i dásně. Zuby je třeba čistit sice důkladně, ale také šetrně. Zbytečně netlačit apod. Správné mechanické čištění je pro zdraví zubů i dásní zásadní záležitostí.

Zuby je třeba čistit nenásilně a tak dlouho, dokud nejsou čisté a zbavené povlaku. Největší hromadění zubního povlaku se děje v mezizubním prostoru, ve kterém rovněž vzniká nejvíce kazů a taktéž začíná tvorba parodontálních kapes (chobotů). Vzhledem k tomu, že tyto mezizubní prostory nejsou přístupné pro běžný zubní kartáček, je třeba zvolit efektivní pomůcky, tj. mezizubní kartáček a zubní vlákno neboli dentální niť. Správná dentální hygiena zahrnuje totiž i péči o mezizubní prostory. Mezizubním prostorům je třeba se věnovat opravdu pravidelně, tj. jednou denně, nejvhodnější doba je večer před spaním.

Proč je vhodné využít službu v podobě dentální hygieny?
Jedná se o bezbolestné vyšetření, které má podstatný význam. Alespoň jednou ročně by měl každý využít této služby a zajít na dentální hygienu k odborníkovi, který ukáže hlavně správnou techniku čištění. Bez té je jinak efekt nulový. Při první návštěvě dojde ke zhodnocení úrovně vaší ústní hygieny a stavu dásní. Dále vám bude změřena velikost mezizubních prostor a doporučeny konkrétní pomůcky, kdy tak budete v rámci dentální hygieny třeba používat mezizubní kartáčky různých velikostí a ne jen jeden, neboť někteří mají mezizubní prostory různě široké. Budou vám tak komplet doporučeny vhodné pomůcky pro domácí dentální hygienu. Zároveň vám dentální hygienistka i ošetří chrup, odstraní naddásňový i poddásňový zubní kámen. Návštěva tak zahrnuje jednak důležitou konzultaci, ale také odborné ošetření ze strany odborníka.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Podle nové studie může oxid titaničitý, tzv. titanová běloba (E171), běžné éčko používané v mnoha potravinách, ovlivnit trávicí systém. V jakých potravinách na něj můžete narazit a co v těle může způsobit?

Čtěte dál
Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty: Co by měl obsahovat, aby rty opravdu vyživil?

Balzám na rty, lidově řečeno „jelení lůj“, je kosmetický přípravek, který je vhodný pro dámy i pány. Podle čeho se ve výběru orientovat?...
Užitečné tipy a prevence padání vlasů po porodu

Užitečné tipy a prevence padání vlasů po porodu

Padání vlasů trápí po porodu každou ženu. Mohou za to hormonální změny, které probíhají, když se tělo vrací do původního stavu. Jsou...

Videorozhovor