Co vše dokáže křen? Využijte jeho sílu a účinek vnější cestou

Co vše dokáže křen? Využijte jeho sílu a účinek vnější cestou
zdroj: Shutterstock

Křen je běžně užíván v kuchyni. Jeho blahodárný vliv na lidské zdraví je všeobecně znám. Zdánlivě obyčejný křen můžete využít v rámci vnějšího užití. Budete překvapeni, s čím dokáže pomoci. Teď je správný čas pro jeho sběr. Vyzkoušejte křen trochu jinak.

Křen, jehož správný a celý název zní křen selský, je možné snadno pěstovat na zahrádce. Jde o vytrvalou rostlinu, která se poměrně snadno rozrůstá. Vyžaduje vlhčí půdu. Často rostlina také zplaňuje u břehů, příkopů, kolem cest či na polích. Vyznačuje se dlouhým a silným kořenem, nezaměnitelným aroma. Kořen křenu se sklízí od září do listopadu. Uchovává se čerstvý v chladu a vlhku. Nejčastější a nejsnadnější je uchování v písku ve sklepě. Křen je možné samozřejmě i zakoupit.

Je známo, že křen obsahuje až třikrát více vitamínu C, než citróny. Vyniká silným antibakteriálním, antibiotickým i antiseptickým účinkem. Je považován za přírodní antibiotikum, což se ukázalo při terapii některých chorob. Křen je výborným pomocníkem při nachlazení, zánětech dýchacích cest apod. O jeho účincích na lidský organismus je všeobecně známo. Jeho pole působnosti je však mnohem rozsáhlejší. Pozitivní je, že vnější forma užití je tak vhodná i pro ty, kdo neholdují jeho konzumaci.

Léčivá síla formou inhalace
Inhalace je účinný způsob, jak se zbavit rýmy, silného kašle a zároveň si pročistit i pleť. Stačí lžičku nastrouhaného křenu převařit a páru z vývaru vdechovat po dobu cca deseti minut.

Pomoc nejen při bolestech hlavy, zad a revmatických potížích
Křen dokáže pomoci od nepříjemných bolestí. Nastrouhaný čerstvý kořen zalijte v nádobě až po okraj octem a nechte odstát při pokojové teplotě osm dní. Poté prolisujte a směsí potírejte bolavá místa několikrát denně. Při bolestech hlavy se dává obklad ze strouhaného křenu na zátylek.

Efektivní jsou tzv. placky z křenu používající se na revmatismus, kdy se jeden díl nastrouhaného křenu smísí se dvěma díly nastrouhaných brambor, směs se vloží do gázy a přikládá na určené místo. Na bolest kloubů pomůže nastrouhaný křen s tvarohem, kdy z obou surovin vznikne pasta, která se nanáší na bolavá místa v půl centimetrové vrstvě. Poté se přikryje igelitem a nechá se po dobu deseti minut působit. Je třeba opakovat po dobu cca deseti dnů.

Křen na krásnou pleť i k vybělení pigmentových skvrn
Nastrouhaný křen s mlékem vybělí různé pigmentové skvrny na pokožce. Zároveň při ošetření dochází i k jejímu prokrvení. Z křenu si dokonce můžete vyrobit pleťovou vodu. Výroba je snadná a rychlá. Zapotřebí je čerstvá šťáva z křene a voda. Stačí smíchat a můžete ji použít. Samozřejmě se vyhněte očnímu okolí. Tato pleťová voda pokožku krásně vyčistí a zbaví ji veškerých nečistot. Je ideální především pro mastný typ pleti a pro ty, kdo se potýkají s akné.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak správně odlíčit oči? Vyrobte si vlastní odličovač působící proti vráskám

Jak správně odlíčit oči? Vyrobte si vlastní odličovač působící proti vráskám

Často opomíjené či nesprávně provedené odlíčení očí může vést k předčasnému vzniku nejen vrásek, ale k mnoha nepříjemným projevům. Jen pravidelné a správné odličování je prevencí proti podrážděnému očnímu...

Čtěte dál
Pelyněk – rituál vykuřování  i součást domácí lékárny

Pelyněk – rituál vykuřování i součást domácí lékárny

Pelyněk černobýl je bylina typická svou hořkou chutí. Může být pomocníkem v kuchyni, v bylinné lékárně nebo pro domácí rituály staré...

Videorozhovor