Co vše dokáže křen? Využijte jeho sílu a účinek vnější cestou

Co vše dokáže křen? Využijte jeho sílu a účinek vnější cestou
zdroj: Shutterstock

Křen je běžně užíván v kuchyni. Jeho blahodárný vliv na lidské zdraví je všeobecně znám. Zdánlivě obyčejný křen můžete využít v rámci vnějšího užití. Budete překvapeni, s čím dokáže pomoci. Teď je správný čas pro jeho sběr. Vyzkoušejte křen trochu jinak.

Křen, jehož správný a celý název zní křen selský, je možné snadno pěstovat na zahrádce. Jde o vytrvalou rostlinu, která se poměrně snadno rozrůstá. Vyžaduje vlhčí půdu. Často rostlina také zplaňuje u břehů, příkopů, kolem cest či na polích. Vyznačuje se dlouhým a silným kořenem, nezaměnitelným aroma. Kořen křenu se sklízí od září do listopadu. Uchovává se čerstvý v chladu a vlhku. Nejčastější a nejsnadnější je uchování v písku ve sklepě. Křen je možné samozřejmě i zakoupit.

Je známo, že křen obsahuje až třikrát více vitamínu C, než citróny. Vyniká silným antibakteriálním, antibiotickým i antiseptickým účinkem. Je považován za přírodní antibiotikum, což se ukázalo při terapii některých chorob. Křen je výborným pomocníkem při nachlazení, zánětech dýchacích cest apod. O jeho účincích na lidský organismus je všeobecně známo. Jeho pole působnosti je však mnohem rozsáhlejší. Pozitivní je, že vnější forma užití je tak vhodná i pro ty, kdo neholdují jeho konzumaci.

Léčivá síla formou inhalace
Inhalace je účinný způsob, jak se zbavit rýmy, silného kašle a zároveň si pročistit i pleť. Stačí lžičku nastrouhaného křenu převařit a páru z vývaru vdechovat po dobu cca deseti minut.

Pomoc nejen při bolestech hlavy, zad a revmatických potížích
Křen dokáže pomoci od nepříjemných bolestí. Nastrouhaný čerstvý kořen zalijte v nádobě až po okraj octem a nechte odstát při pokojové teplotě osm dní. Poté prolisujte a směsí potírejte bolavá místa několikrát denně. Při bolestech hlavy se dává obklad ze strouhaného křenu na zátylek.

Efektivní jsou tzv. placky z křenu používající se na revmatismus, kdy se jeden díl nastrouhaného křenu smísí se dvěma díly nastrouhaných brambor, směs se vloží do gázy a přikládá na určené místo. Na bolest kloubů pomůže nastrouhaný křen s tvarohem, kdy z obou surovin vznikne pasta, která se nanáší na bolavá místa v půl centimetrové vrstvě. Poté se přikryje igelitem a nechá se po dobu deseti minut působit. Je třeba opakovat po dobu cca deseti dnů.

Křen na krásnou pleť i k vybělení pigmentových skvrn
Nastrouhaný křen s mlékem vybělí různé pigmentové skvrny na pokožce. Zároveň při ošetření dochází i k jejímu prokrvení. Z křenu si dokonce můžete vyrobit pleťovou vodu. Výroba je snadná a rychlá. Zapotřebí je čerstvá šťáva z křene a voda. Stačí smíchat a můžete ji použít. Samozřejmě se vyhněte očnímu okolí. Tato pleťová voda pokožku krásně vyčistí a zbaví ji veškerých nečistot. Je ideální především pro mastný typ pleti a pro ty, kdo se potýkají s akné.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Velikonoční svátky jsou odjakživa spojeny s dobrým jídlem. Na každý den náleží právě jedno a nádivka je neodmyslitelně spojována s Bílou sobotou. Lze ji připravit i bez masa a přitom bude stále chutná....

Čtěte dál
Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je u nás již nějakou dobu přímou příčinou celostátní karantény. Ostatní státy jsou na tom...
Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů,...

Videorozhovor