Výběr vhodného parfému pod vánoční stromeček krok za krokem

Výběr vhodného parfému pod vánoční stromeček krok za krokem
zdroj: Shutterstock

Dle jakých kritérií se orientovat při výběru parfému? Jaký je rozdíl mezi parfémem a parfémovanou vodou? Proč na každém voní parfém trochu jinak? Pomůžeme vám se zorientovat v základním výběru.

Není vidět a přesto dokáže navodit dobrou náladu a celkové rozpoložení a dodat na sebevědomí. Používání parfému je pro řadu lidí samozřejmostí a zahalení se do oblaku vůně tvoří součást každodenního rituálu. Najít ten pravý parfém nebývá vždy snadné. Ať už hledáte parfém pro sebe či jako dárek pro své blízké, je dobré vědět pár věcí. Díky tomu bude výběr snadnější záležitostí.

Parfém versus parfémová a toaletní voda
Přestože bývá zvykem vše souhrnně nazývat parfémem, tak realita je trochu jiná. Parfém je nejintenzivnější vůní a obsahuje nejvyšší procento vonných látek. Z tohoto důvodu není nejlepší volbou pro každodenní používání, je ideální na večer či na slavnostnější události.

Běžnější a zpravidla nejčastěji volenou variantou je parfémová voda, která obsahuje o něco méně vonných látek než parfém. Je vhodná pro denní používání. Záleží také na zvolené konkrétní vůni a kvalitě produktu. Zde se rozhodně vyplatí spoléhat jen na kvalitní a renomované výrobky.

Mezi tzv. nejslabší, tj. vůně s nejnižším procentuálním zastoupením vonných látek, patří toaletní a kolínské vody. Jsou ideální pro ty, kdo opravdu chtějí jen vánek vůně, ale také pro mladé lidi.

Proč stejný parfém voní na každém jinak?
Nikdy nevybírejte parfém dle toho, že se vám líbí ona vůně na druhé osobě. Na vás či na obdarovaném, pokud kupujete parfém jako dárek, bude vonět jinak. Je to dáno tím, že každý máme odlišné pH pokožky. Intenzitu parfému ovlivňují i další aspekty, jako je například hladina hormonů, která je u žen odlišná nejen v každé fázi menstruačního cyklu, ale zejména v těhotenství či klimakteriu. Efekt do jisté míry má i stravování, jako je například konzumace kořeněných jídel. Roli v tomto hraje i věk člověka.

S výběrem parfému si dopřejte dostatek času
S výběrem rozhodně nespěchejte. Je dobré vyzkoušet více vůní. Vždy i počkat, neboť vůně se po určité době tzv. rozvine do adekvátní intenzity. Vůně nezkoušejte na papírek, ale přímo a doslova na vlastní kůži.

Rovněž se nedoporučuje vyzkoušet za den více jak čtyři vůně, protože čichové ústrojí je nerozliší tak dobře, jak je třeba. Mezi vůněmi je dobré vždy přičichnout k zrnkové kávě, kterou mají v každé lepší parfumerii k dispozici, díky tomu totiž dojde k neutralizaci čichu a můžete tak dále pokračovat ve výběru. Nejlepší je zkoušet a vybírat vůně ráno či v dopoledních hodinách, kdy jsou čichové buňky v pozornosti a nejsou unavené po celém dni.

Jakou vůni zvolit?
Oblíbené a stálice jsou květinové, ovocné, citrusové, orientální vůně a také samozřejmě jejich vzájemná kombinace. Tzv. těžké vůně, to jsou zpravidla kořeněné druhy, které jsou vhodnější na večer a pro společenské události. Rovněž jsou vhodnější alternativou i v zimním období.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Bylinka rozmarýn má využití v kuchyni, přírodní lékárně i v kosmetice

Bylinka rozmarýn má využití v kuchyni, přírodní lékárně i v kosmetice

Rozmarýna lékařská je známá bylinka z jižní Evropy. Dorůstá do výše až 1,5 metru, ale díky množství odrůd a snadnému zastřihování z ní můžete snadno udělat okrasný keřík a na zimu ji přenášet do domu....

Čtěte dál
Kolagen pro krásnou pleť – jaké doplňky stravy opravdu fungují?

Kolagen pro krásnou pleť – jaké doplňky stravy opravdu fungují?

Když se řekne kolagen, každý z nás si pravděpodobně vybaví jeho důležitou roli při fungování našeho pohybového aparátu. V poslední...
Dodržujte tyto zásady péče o rty a ani v zimě vám nezmizí krásný úsměv ze tváře

Dodržujte tyto zásady péče o rty a ani v zimě vám nezmizí krásný úsměv ze tváře

Kdo z nás by nechtěl mít krásné plné rty po celý rok? Ale jakmile nastane zimní období, neobejdeme se bez balzámu na rty. Naše rty...

Videorozhovor