Jak si o Vánocích všeho užít a nepřibrat ani deko

Jak si o Vánocích všeho užít a nepřibrat ani deko
zdroj: Shutterstock

Co si budeme povídat, vánoční svátky jsou velkou zkouškou naší vůle a také našich tukových buněk. Skoro každý řeší po svátcích nějaké to kilo, pálení žáhy, pocit plnosti.... to je jen malý výčet obtíží, které nás často trápí. Jak si Vánoce vychutnat a přesto se cítit dobře a fit?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma vánoční svátky ve zdraví a v kondici jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Jak ustát vánoční svátky ve zdraví a v kondici
Pokud jíme celý rok dobře, zdravě a celkově správně, pak nás 7 dní v roce nemůže nijak ohrozit a zpravidla se velmi rádi opět vrátíme k větší střídmosti. Jiná věc je, ale pokud člověk už má nějaké zdravotní predispozice a nestravuje se optimálně, pak takové přitlačení na pilu může skončit až žlučníkovým záchvatem.

Dopřejte si, ale třeba jen polovinu toho, co jste zvyklí. Základem je se nepřejíst, pokud budete jíst střídmě pravidelně, můžete si dopřát průběžně vše. Další fígl je ubrat na přílohách. Dopřejte si maso, zeleninu, zelí, ale přílohu omezte. Tělo reaguje pak reaguje jinak a pocit ospalosti se tolik nedostaví, protože je potlačena přeměna tryptofanu na serotonin, hormon spánku a útlumu.

Pravidelný pohyb, chůze, sportovní radovánky – to je polovina úspěchu, jak se cítit lépe. Díky pohybu vám snáze slehne, podpoří se peristaltika, hlavně se okysličíte, protože byty a domy bývají často vytopené až přetopené. I během svátků je nutné dělat procházky a nebo se věnovat nějaké pohybové aktivitě.

Jak poznáte žlučníkový záchvat? Jaká míra alkoholu je ještě v pořádku? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte ve videu.

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...
Nová hubnoucí aplikace Noom vám umožní dosáhnout lepšího výsledku

Nová hubnoucí aplikace Noom vám umožní dosáhnout lepšího výsledku

Přizpůsobený hubnoucí plán, který je dostupný prostřednictvím stejnojmenné aplikace. Podle jejích tvůrců pomáhá tento stravovací systém...

Videorozhovor