Zmrzlé rameno: Častý problém, který se špatně odhaluje. Není to váš případ?

Zmrzlé rameno: Častý problém, který se špatně odhaluje. Není to váš případ?
zdroj: Shutterstock

Omezení v běžném životě. Bolest, ztuhlost a zhoršování pohyblivosti. Zmrzlé rameno umí pořádně potrápit a může vést až k úplné ztrátě pohyblivosti ramene – i ten nejmenší pohyb totiž zvyšuje jeho ztuhlost. Nepodáte si knihu z poličky, nemůžete se sami obléknout, každodenní život se stává obtížným.

Adhezivní kapsulitida neboli zmrzlé rameno je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, které výrazně znesnadňuje život, protože omezuje rozsah pohybu v rameni a může vést až k úplné ztrátě pohyblivosti. Tkáně v ramenním kloubů jsou zatuhlé a pevné, vytváří se jizvová tkáň, která ubírá ramennímu kloubu prostoru pro správné otáčení. Mezi běžné příznaky patří otoky, bolestivost a zatuhlost. Syndrom zmrzlého ramene nejčastěji postihuje pacienty mezi 40 a 60 lety.

Na vině mohou být hormony, cukrovka i oslabená imunita
Syndrom zmrzlého ramene může vyvolat řada příčin – hormonální nerovnováha – poruchy činnosti štítné žlázy, cukrovka nebo oslabená imunita činí klouby náchylnější k zánětům. Dlouhá doba nečinnosti důsledkem zranění, nemoci nebo chirurgického zákroku také zvyšuje riziko zánětů a narušování struktury svalových vláken – ve vážných případech se může vytvořit jizva, která je tuhá a omezuje rozsah pohybu. Stav obvykle trvá 2–9 měsíců a jsou na něj náchylnější ženy více než muži.

Stav odhalí diagnostika pohybu, magnetická rezonance nebo rentgen
Jak poznat, zda zmrzlé rameno nehrozí i vám? Pokud v rameni vnímáte nápadnou ztuhlost a bolestivost pohybu, navštivte lékaře. Ten bude sledovat, jak provádíte specifické pohyby a změří rozsah pohybu ramenního kloubu – může vás třeba požádat, abyste se „zdravého“ ramene dotkli rukou, s jejímž ramenem máte problém. Pokud je to nutné, provede další testy, jako je skenování magnetickou rezonancí nebo rentgen.

Nejvíce pomůže fyzioterapie
Nejčastějším způsobem léčby zamrzlého ramene je fyzioterapie: jejím cílem je protáhnout ramenní kloub a svaly, které jej objímají, a získat zpět ztracenou pohyblivost. Pokrok může být vidět již za týden, nebo naopak až za několik měsíců – jedná se o individuální záležitost závisící na řadě faktorů: na míře postižení, na věku, na kondici a svalové síle, na stavu kostí a kloubů, a dalších. Důležité je dodržovat zejména program domácího cvičení sestávajícího z jemných cviků, které je třeba provádět s vytrvalou pravidelností.

Operace je krajním řešením
Zmrzlé rameno se v některých případech do 2-3 let vyléčí samo, mohou však přetrvávat pocity bolesti a ztuhlosti. Zhoršení stavu se vyvarujete pouze včasnou návštěvou lékaře a zahájením odpovídajících opatření. K léčbě bolesti a snížení zánětu může lékař doporučit i protizánětlivé léky, případně injekci steroidů. Bolest mohou zmírnit také ledové zábaly. Krajním řešením je operace, k níž se většinou přistupuje až tehdy, když ostatní metody selžou.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak v těchto dnech dobít naději a životní energii

Jak v těchto dnech dobít naději a životní energii

V současné poměrně psychicky složité situaci spojené s koronavirem bychom vás i my rádi naladili pozitivně. Již měsíc únor byl pro mnoho lidí velmi náročný, často se objevovaly vichřice, velmi neobvyklé...

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...
Jak rozeznat běžné nachlazení od chřipky?

Jak rozeznat běžné nachlazení od chřipky?

Kašel, kýchání, zimnice, ustavičné smrkání. Existují desítky, možná stovky slov, které popisují fyzické příznaky onemocnění. Jak ale...

Videorozhovor