Když hormony lítají sem a tam. Jak řešit hormonální dysbalanci?

Když hormony lítají sem a tam. Jak řešit hormonální dysbalanci?
zdroj: Shutterstock

Nevysvětlitelný nárůst hmotnosti, únava, nespavost, zhoršení kvality vlasů, pokožky a nehtů. To jsou nejčastější příznaky hormonální nerovnováhy. Řešením může být změna životního stylu, ale také použití účinných zbraní z řad bylinek.

Špatný stav střev, chronický zánět a nadměrný stres. To bývají nejčastější příčiny hormonální nerovnováhy, která dokáže s tělem i psychikou pořádně zamávat. Naštěstí existují způsoby, jež dokáží situaci uvést do normálu bez nutnosti užívat medikaci. K tomu, abyste rozbouřené hormony dostali pod kontrolu, je potřeba hodně spát, konzumovat kvalitní tuky a užíváním vhodných doplňků stravy vyplnit případné nutriční mezery.

Nejdůležitější přenašeči informací
Žlázy s vnitřní sekrecí jako jsou nadledvinky, štítná žláza, slinivka a vaječníky či varlata, produkují hormony. Ty fungují jako poslové roznášející informace po celém těle. Endokrinní systém bohužel dokáže vykolejit spousta věcí, což vede k nerovnováze v hladinách nebo funkci hormonů. Čím déle potíže přetrvávají, tím obtížnější je situaci uvést zpět do normálu. Proto včasná identifikace a náprava nesrovnalostí pomáhá udržovat zdraví a zabraňuje vzniku chronických onemocnění. Podezření, že skutečně trpíte hormonální dysbalancí, umí potvrdit 7 typických příznaků.

Trpí tělo i psychika
První známkou hrozící hormonální nerovnováhy je setrvalá únava, na níž nezabírá ani odpočinek, hydratace a zdravá výživa. Dalším znakem bývá tísnivá úzkost způsobená nadměrnou produkcí stresových hormonů kortizolu a adrenalinu. Stejnou příčinu může mít i neustálé kolísání hmotnosti – náhlé přírůstky či úbytky. Vyšší hladiny kortizolu totiž tělu radí, aby si tuk udrželo na horší časy, protože představuje velkou zásobárnu energie. Kromě úzkosti a kolísání hmotnosti může být stres zodpovědný i za syndrom dráždivého tračníku, protože hormony významně ovlivňují bakteriální střevní systém. Přetrvávající nespavost může být signálem, že je něco v nepořádku s produkcí spánkového hormonu melatoninu. Suché vlasy a kůže, řídnoucí vlasy, jejich vypadávání nebo křehkost nehtů signalizují možné abnormality štítné žlázy. Nevyváženost pohlavních hormonů může snížit sexuální touhu a způsobit dokonce problémy s erekcí.

Je třeba začít zevnitř
Jakkoliv to může znít neuvěřitelně, řadu hormonálních potíží má na svědomí stres. V první řadě je tedy dobré naučit se jej zvládat a dostat pod kontrolu. K tomu se hodí techniky jako je meditace, hluboké dýchání a další relaxační metody, které zapojují relaxační aspekty parasympatického nervového systému a mírní bojové impulzy toho sympatického. Neméně důležité je dodržovat spánkový režim, což znamená spát pravidelně alespoň 7 hodin. Spánek je pro zdraví mozku, paměť a rovnováhu hormonů zcela zásadní.

Zařaďte zdravé tuky, adaptogenní bylinky a vitamin D
Dále jsou na místě změny v jídelníčku. K tvorbě hormonů, řešení zánětů, zrychlení metabolismu a podpoře hubnutí potřebuje tělo zdravé tuky v podobě rostlinných olejů, které jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny. Oříšky, semínka, řepkový olej nebo olej olivový jsou vhodnou volbou. Funci štítné žlázy a nadledvinek zase podporují adaptogenní bylinky jako je maca nebo ashwaganda. Pro nápravu situace ve střevech se skvěle hodí probiotika, která zlepšují produkci a regulaci klíčových hormonů jako je inzulin, ghrelin a leptin. Pro celkové zdraví je také nesmírně důležitý vitamín D, kterého máme hlavně v zimě nedostatek.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Velikonoční svátky jsou odjakživa spojeny s dobrým jídlem. Na každý den náleží právě jedno a nádivka je neodmyslitelně spojována s Bílou sobotou. Lze ji připravit i bez masa a přitom bude stále chutná....

Čtěte dál
Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je u nás již nějakou dobu přímou příčinou celostátní karantény. Ostatní státy jsou na tom...
Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů,...

Videorozhovor