Astronomické jaro letos začalo včera 20. března ve 4:49. Což je o mnoho dříve než vloni, kdy jsme jaro přivítali sice také 20. března, ale až večer a konkrétně v 22:58. Jaké skutečnosti mají na příchod astronomického jara vliv?
První jarní den každoročně přichází zároveň s jarní rovnodenností. Ta nastává, když se střed Slunce dostane přímo nad rovník, a to vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou za této situace přibližně stejně dlouhé. Zároveň se nadále noci zkracují a dny prodlužují až do letního slunovratu, kdy je den dokonce až dvakrát delší než noc.
20. nebo 21.? Nebo dokonce 19.?
Den, kdy se Slunce dostane nad rovník a vstoupí do znamení Berana, tedy čas, kde se den po dlouhé zimě konečně dostane na rovinu s nocí a přinese tak astronomické jaro, vychází na 20. nebo 21. března. Vloni, tedy v roce 2019, jsme jaro přivítali již 20. března. A již teď je jisté, že v roce 2048 se příchod astronomického jara posune již na 19. března, kdy naposledy nastala v roce 1796. 21. března by se mělo jaro vracet znovu až od roku 2102. Jak je to možné?
365 nebo 366 dní
Příčina hýbajícího se termínu přicházejícího astronomického jara tkví v počtu kruhů, jimiž Země za jeden kalendářní rok oběhne Slunce. Tradičně se říká, že v jednom kalendářním roce to Země zvládne 365krát a na přestupný rok o jedenkrát více – tedy 366krát. Jedno oběhnutí rovná se jeden den, a tak máme buď rok o 365 nebo o 366 dnech. Zrovna letos se nacházíme v roce přestupném, kdy má únor výjimečně 29 dní a ti, kteří na svět přišli zrovna 29. února, mohou výjimečně slavit narozeniny v den, kdy se skutečně narodili.
Země každoročně příchod jara zpozdí o 6 hodin
Jeden kalendářní rok ale nemá 365 nebo 366 dní, abychom byli úplně přesní, musíme uvést, že je to konkrétně 365 dní, 5 hodin a 49 minut. A právě proto se každoročně příchod jara, tedy chvíle, kdy se střed Slunce dostane nad rovník a Slunce vstoupí do znamení Berana, zpožďuje o oněch 5 hodin a 49 minut. V přestupném roce pak toto zpoždění činí i více než 18 hodin, čehož si můžeme všimnout zrovna letos.
Změna času s jarní rovnodenností nesouvisí
Ačkoliv blízkost termínů může napovídat souvislosti jarní rovnodennosti se změnou času, není tomu tak. Změna času se stanovuje administrativně a každoročně připadá na poslední neděli v březnu. Dochází k ní ve dvě hodiny ráno, z nichž se rázem stanou tři hodiny ráno a čas se tedy posunuje o hodinu dopředu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Jak kompenzovat sedavé zaměstnání a účinně pracovat s bolestí krční páteře
Nejen pohyb, ale především aktivní způsob života je pro některé z nás samozřejmostí. To, že je s naším pohybovým aparátem něco špatně, si bohužel často uvědomíme, až když je pozdě. Příkladem mohou být...
Čtěte dál
Modré světlo z televize a telefonu narušuje náš přirozený biorytmus

Běh v zimě – jaká pravidla je potřeba dodržovat, abyste si ho užili?

Merino – unikátní vlna, díky které budete v zimě opravdu v teple

Jak nebýt „ledňáčkem“ a udržet si dobrou formu dlouhodobě?

Jak se dostat v novém roce opět do formy?

Chcete cvičit jen doma? Pak byste si měli pořídit správné vybavení

Jak navodit poklidnou vánoční atmosféru ve světě, kde se každý za něčím honí

„TO DO“ list na začátek adventu – uklidit, nakoupit, co připravit a další tipy

Jak začít cvičit, když… máte už věk, nadváhu, stydíte se nebo kvůli dětem nemáte čas

Cibule jako základ kuchyně. Jak ji nakrájet bez slzení?

Bachovy esence a Bachovy pastilky pomohou dostat vaši psychiku pod kontrolu
