Využijme toho, že tu máme období, kdy je ráno brzy vidět a z postele se nám chce o něco více než v zimě. Tma a šero do pozdních ranních hodin je zase na nějakou dobu za námi, a tak si z každého nového rána udělejme osvěžující a energii povzbuzující záležitost. Může to být ranní běh, procházka, zkrátka cokoliv, co nás posílí hned na začátku dne a zvedne nám náladu.
Lidský mozek je nejvíc vnímavý vůči novým podnětům prvních pár desítek minut po probuzení. Ranní činnosti, pokud je budete vykonávat pravidelně, se tak mohou stát vašimi novými ranními rituály. Rituály totiž dokáží vykouzlit pocit domova a propojení.
Jak ranní světlo ráno ovlivňuje cirkadiánní rytmus našeho těla?
Cirkadiánní rytmus je nesmírně důležitý pro zdravé fungování každého člověka. Takové vlivy, jako je dlouhodobá práce na směny nebo nepravidelný spánkový režim mohou tyto vnitřní tělesné hodiny významně narušit. Jsou však účinné však způsoby, jak si správně nastavený cirkadiánní rytmus upevnit. Zdraví a spánek, stejně jako celková spokojenost člověka závisí na správné funkci cirkadiánního rytmu a také na propojení dne a noci. Nejdůležitější vnější faktor, který pomáhá udržovat tělo v synchronizaci s touto rutinou je právě světlo. Na jaře a v létě, kdy jsou i brzká rána zaplavena denním světlem, se tak obvykle cítíme úplně jinak, než na podzim a v zimě, kdy často vstáváme do naprosté tmy. Můžeme se cítit méně unavení a vyčerpaní, s přibýváním světla můžeme pociťovat i přibývání energie a pozitivního naladění.
Vytváření ranních rituálů pro pocity pohody
Pro každého může rituál znamenat něco jiného. Mohou nás dovést k většímu rannímu klidu a pohodě, k tomu, že se budeme cítit zdravější nebo se díky nim dokážeme zbavit i ranních depresí a pocitů vyčerpání. Než s vytvářením ranní rutiny začneme, je dobré si ujasnit naše očekávání a naše cíle. Můžeme se svou ranní rutinou nejprve experimentovat, abychom zjistili, co nám vyhovuje. Ani ten nejlepší ranní rituál však nemůže nic proti nekvalitnímu spánku. Kvalitě spánku je proto nutné věnovat zvýšenou pozornost.
Začněte brzkým vstáváním
Pokud chcete začít s brzkým vstáváním a stihnout toho za den více, půjde vám to určitě lépe právě teď, kdy už budete vstávat do příjemného denního světla. Lidé, kteří vstávají brzy, mají hned několik výhod. Jejich spánek je podle všeho kvalitnější, mají sklon méně jíst a jsou také údajně psychicky odolnější. Ještě dlouho před odchodem do práce si také po ránu stihnou zacvičit, vyvenčit psa nebo si beze spěchu vychutnat dobrou snídani. Pokud nevíte jak na to, zkuste si budík ráno posunout o pět minut dříve, další týden pak o dalších pět minut. Takto postupujte, dokud nedosáhnete času vstávání, který vám bude plně vyhovovat.
Meditace, sprcha nebo procházka se psem? Najděte si to své.
Rituály mají pro nás opravdu nezanedbatelný význam, důležitá je právě jejich pravidelnost. Každému z nás však vyhovuje něco docela jiného. Někdo si už neumí představit ráno bez pořádné rozcvičky, jiný nedá dopustit na studenou sprchu, někdo potřebuje svou pravidelnou ranní lekci jógy, někdo by nefungoval bez pořádného hrnku kávy. To všechno jsou rituály, které jsou po nějaké době naší nedílnou součástí, ať už si to uvědomujeme, nebo ne. Pokud neškodí našemu zdraví a cítíme se díky nim dobře, pak naprosto plní svůj účel.
Zdroj: blog Aktin.cz, sleepfoundation.org/circadian-rhythm, autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál