Tonzilitida, infekce mandlí nebo angína. Všechny názvy označují totožné, nakažlivé onemocnění, které může být virového i bakteriálního původu a přenáší se kapénkovou cestou. Proč se angína objevuje i v létě a může být nebezpečnější než ta zimní?
Krční mandle jsou párové lymfatické uzliny ležící v zadní části krku. Zachycují viry a bakterie, které se mohou dostat do těla a způsobit infekci. Fungují tak jako jakýsi filtr, který navíc produkuje i protilátky k potlačení infekce. Jenže i ony mohou být ataky nepřátelských mikroorganismů ochromeny a v takovém případě se samy nakazí.
Když se mandle zanítí
Když se mandle laicky řečeno nakazí, většinou se zvětší a zanítí. O takové infekci mluvíme jako o angíně. Je-li včas podchycena, dá se většina případů během pár dní zaléčit antibiotiky. Člověk by měl být v teple, odpočívat a pít čaje. Nedoléčená angina se může vracet a v přechozené podobě může velmi silně ohrozit zdraví a způsobit revmatickou horečku kloubů a svalů, vznik deformací na srdečních chlopních, náhlé postižení ledvin a hypertrofii mandlí, která může vést až ke vzniku nebezpečné spánkové poruchy zvané spánková apnoe.
V létě máme tendence rizika přecházet
Proč bývá angína v létě nebezpečnější než ta zimní? Protože nebezpečí číhá všude a vlivem horkých teplot a pohodově uvolněné atmosféry panující nejen na dovolených máme tendenci ji přehlížet a podceňovat. Organismus, který je důsledkem toho náchylnější ke vzniku infekce, přitom může oslabit únava po sportu, naplno puštěná klimatizace, pobývání v mokrých studených plavkách a také častá konzumace ledových nápojů a zmrzlin.
Kapénky se v létě snadno přenáší
Angína je také nakažlivá a šíří se kapénkami, které při fyzickém kontaktu zažívají doslova žně. A teď si představte, kolik příležitostí v létě mají! Přeplněné aquaparky a plovárny, letní kina, slavnosti, festivaly, frekventovaná turistická centra… Všude je plno lidí, kteří kýchají, podávají si ruce, objímají se, dávají si polibky na tvář… Připočteme-li navíc ke všemu fakt, že neléčená angína bakteriálního původu činí nositele nakažlivým po dobu 2 týdnů a ta původu virového 7–10 dnů, je nám snad již jasné, že riziko nákazy angínou je v létě stejné jako v zimě, ne-li vyšší.
Jak se chránit
Eliminace rizik logicky vychází z vyhýbání se faktorům, které je způsobují. Pokud jste po sportu zpocení, osprchujte se a převlékněte do suchého a nespoléhejte na to, že v létě nemůžete nastydnout. Nepobývejte zbytečně dlouho ve studených mokrých plavkách a pokud ležíte ve stínu, raději je vyměňte za suché. Vyvarujte se přímého fyzického kontaktu s potencionálně nakažlivými lidmi – nemusíme si hned s každým potřásat rukou nebo olíbávat tváře. Pokud vás bolí v krku, nesnažte se pomoci si zchlazením skrze ledový nápoj nebo zmrzlinu či nanuk. Pokud se necítíte dobře, odpočívejte a nesnažte se příznaky ignorovat. Vždy při podezření na angínu raději zajděte k lékaři, který vám pomůže vyhodnotit, zdali potřebujete antibiotika a případně vám je předepíše.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál