Protože roste všude, můžete ji bez problémů sami nasbírat. Pokud by se vám nechtělo, seženete ji v sušené podobě i v lékárně. Hluchavka bílá se sice podobá kopřivě, vůbec ale nepálí a nabízí mnoho léčivých vlastností podporujících celkové zdraví. Jak a čím tělu konkrétně prospívá?
Hluchavka je vytrvalá bylina rozšířená po celé Evropě. Mnoho lidí si ji plete s kopřivou. V Česku ji nejčastěji potkáte v křovinách, příkopech a na rumištích. Její květy jsou nositeli medu, který se dá jíst a má příjemně nasládlou chuť. Často u jejich květů potkáte včely či čmeláky.
Pro léčebné účely se sbírají bílé květy
Hluchavka vyniká obsahem slizových látek, katechinových tříslovin, silic, flavonových glykosidů, saponinu, cholinu a dalších. Její bohaté bílé květy jako věnečky objímají stonek a pěkný vzhled dotvářejí úhledně vykrajované lístky. Hluchavka má schopnost hojit rány, upravovat činnost trávicí soustavy, léčit potíže se střevy i s horními cestami dýchacími. Pro léčebné účely se sbírají bílé květy, případně celé vrcholky rostlin, a to hned na počátku kvetení.
Jak připravit čaj i odvar
Květ je nutné zpracovat bezprostředně po sběru, protože snadno vlhne, hnědne a mačká se. Proto se hluchavka krátce po utržení stává nepoužitelnou. Sušit ji můžete i přirozeně, na okně nebo parapetu. Pro nálev nebo čaj z hluchavky budete potřebovat 2–3 čajové lžičky rozdrcených sušených květů, které zalijete čtvrt litrem vody a necháte 15 minut louhovat. Na koupel si připravte 10–15 čerstvých rostlin, které dejte přes den louhovat do vlažné vody, poté nechte krátce přejít varem, maximálně 5 minut ještě louhujte a poté slijte do koupele.
V léčitelství je užívána od nepaměti
O hluchavce bílé se ve svých spisech zmiňoval již Plinius starší nebo Dioskorides, její blahodárné účinky jsou tedy známy již od nepaměti. U žen dobře zabírá proti menstruačním bolestem, posiluje dělohu a pomáhá při zánětu vaječníků. U mužů zase příznivě ovlivňuje stav prostaty, proto pomáhá při potížích s močením, které je ve vyšším věku často trápí. U obou pohlaví pomáhá řešit nespavost, potíže s trávením a dýcháním, a to ve formě čaje. Ten lze ale užívat i zevně, a to na omývání kožních ekzémů nebo sedací koupele při hemoroidech.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Proč nás horké noci připravují o spánek a jak s nimi bojovat

Péče o oči v létě – jednoduché SOS tipy pro zdravé oči bez suchosti a zarudnutí
