Čas trávený sluněním může být velmi unavující. Proč se vám chce spát a máte pocit, že celkově stagnujete, když vlastně jen ležíte na osušce, odpočíváte a občas se jdete vykoupat do vody? Protože vedro lidský organismus vysiluje. Jaké to má důvody?
Letargie způsobená vysokými teplotami má poměrně jednoduché vysvětlení. Tělo má totiž mnohem více práce udržet všechny důležité životní funkce v chodu, což pro něj znamená velkou práci navíc. A to jej logicky unavuje a přímým důsledkem je ospalost. Protože zatímco vy ležíte na dece a užíváte si slunečních paprsků, organismus jede na plné obrátky, aby zabránil přehřátí a udržel stálou a normální vnitřní teplotu.
Jak funguje vazodilatace
V horkých dnech musí tělo učinit několik úprav, aby udrželo vaši vnitřní teplotu stabilní. Jednou z nich je i rozšiřování krevních cév, což je proces, kterému se říká vazodilatace a který umožňuje, aby poblíž povrchu pokožky proudilo více krve. Díky tomu se teplá krev ochladí a uvolní teplo. Tento zvýšený průtok krve v těsné blízkosti kůže vysvětluje mírné zarudnutí pokožky, jehož příčinou není spálení od sluníčka. Někteří lidé podobně „rudnou“ například při sportu a důvod je v podstatě tentýž.
Termoregulace funguje i díky pocení
Kromě vazodilatace má tělo v zásobě i další prostředky, jak se během vysokých letních teplot ochladit. Jedním z nejznámějších a nejúčinnějších je pot. Ten ochlazuje pokožku a to právě tehdy, když se vypařuje. Za účelem vykonání této práce navíc se ale zvyšuje srdeční tep a společně s tím stoupají nároky na energii – když metabolismus pracuje na plné obrátky, vydává více energie a více energie musí také přijmout. Ta by ovšem neměla pocházet ze sladkých laskomin, kterých je v létě všude kolem více než dost – rychlé cukry dodají energii jen krátkodobě a po chvílí způsobí jen větší únavu a větší hlad. Zaměřte se proto na potraviny skutečné, plnohodnotné a ideálně plné vody – protože kromě energie tělo v horku potřebuje i pořádně zavlažit. Proč?
Proč je důležité dodržovat pitný režim
Řada lidí má s dodržováním pitného režimu potíže běžně. V horkých dnech se ale důsledky takového životního stylu násobí. Pocením se tělo odvodňuje a pokud tekutiny nedoplníte, může dojít k dehydrataci, jejímž symptomem je vedle dalších únava. Proto je v létě ideální konzumovat dostatek ovoce a zeleniny, které kromě energie dodají také cennou vodu.
Měli byste také pamatovat na to, že na kilogram tělesné hmotnosti je nutné vypít aspoň 35 ml nealkoholické tekutiny, ideálně čisté vody, případně s plátkem citronu a mátou. V létě je mnohdy nutné pít ještě víc. Nečekejte na pocit žízně, který již sám o sobě značí mírnou dehydrataci, a mějte láhev s vodou neustále při sobě, abyste tělu pomohli regulovat vnitřní stálou teplotu. Když jej budete pravidelně zavlažovat, ušetříte mu mnoho práce a uvidíte, že celková únava z tepla se významně sníží.
Pozor na spálení
Spálení pokožky sluníčkem nejen zvyšuje riziko rakoviny kůže, ale současně zhoršuje i pocity únavy. Kromě spálení mohou sluneční paprsky dopadající na vaši pokožku způsobit i změny pigmentace nebo podpořit tvorbu vrásek. Všechny stavy tělo vysilují, protože musí pracovat na nápravě napáchaných škod a spustit regenerační procesy. Spálení od sluníčka navíc zhoršuje schopnost organismu regulovat teplotu, takže musí zabrat ještě více, aby všechno napravil. Řešením je, že velkou část tekutin směřuje na nápravu popálení, aby pokožku vyléčil. To ale znamená, že pro pocení je k dispozici méně tekutin, což může vést k větší dehydrataci nebo únavě.
Jak se vymotat z kruhu
Nevhodné chování na slunci vás tak vrhá do začarovaného kruhu: nepijete, jste unavení, usnete, spálíte se, vlivem toho se méně potíte, jste více dehydrovaní a více unavení. Řešení je naštěstí jednoduché: snažte se tělu maximálně ušetřit práci a pomozte mu s termoregulací. Toho docílíte, když budete dbát na dodržování pitného režimu, na konzumaci potravin bohatých na vodu, budete se mazat opalovacím krémem s dostatečným ochranným faktorem, hlavu budete chránit pokrývkou a budete se vyhýbat přímému polednímu slunci.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Proč nás horké noci připravují o spánek a jak s nimi bojovat

Péče o oči v létě – jednoduché SOS tipy pro zdravé oči bez suchosti a zarudnutí
