Plody kaki se, společně s extraktem z listů a semen, ve východním lidovém léčitelství používají k léčbě celé řady zdravotních obtíží již po staletí. A některé z benefitů, které toto exotické ovoce přináší, jsou podporovány dokonce i moderní vědou. Proč je vlastně kaki tak zdravé?
I když vypadá jako oranžové rajče, je kaki ve skutečnosti ovoce, které je jemné a příjemně sladké –připomíná broskev říznutou melounem a vanilkou. Tak ale chutná jen když je pořádně vyzrálé, nezralé plody jsou naopak svíravé a trpké. Jedná se o plody ovocného stromu tomelu japonského, proto se jim říká také tomel. Jejich domovinou je Asie, zejména Japonsko a Čína. Pro svou typickou chuť i mimořádné složení jsou ale stále vyhledávanější pochoutkou po celém světě. Kaki jsou bohaté na draslík a betakaroten, také na vitamin C, folát, fosfor, hořčík a vápník. Z cenného složení plynou stejně cenné zdravotní benefity. O jaké se jedná?
1. Chrání oči
Kaki nabízejí výjimečně vysokou hladinu luteinu a zeaxanthinu. Tyto sloučeniny působí jako antioxidanty a chrání oči před makulární degenerací (věkem podmíněné oční onemocnění projevující se ztrátou zraku). Jsou rovněž bohaté na další antioxidanty, jako je vitamin C a E, které oční buňky chrání před poškozením ze strany volných kyslíkových radikálů.
2. Podporuje zdraví mozku
Kaki obsahuje přírodní sloučeninu zvanou fisetin, což je antioxidant přinášející mozku hned několik výhod. Jednak zvyšuje dlouhodobou paměť, pomáhá předcházet neuronální dysfunkci a chrání před poklesem poznávacích funkcí, který souvisí s věkem. Také se uvádí, že fisetin snižuje poškození mozku způsobené ischemickými cévními mozkovými příhodami a zvyšuje hladinu serotoninu, čímž poskytuje antidepresivní účinky.
3. Pečuje o srdce
Draslík v kaki snižuje krevní tlak, zatímco kyselina listová a vitamin C pomáhají předcházet mrtvici a infarktu.
4. Brání před rakovinou
Bylo prokázáno, že oranžové a žluté ovoce, včetně kaki, snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Tyto druhy jsou totiž bohaté na betakaroten a u toho se předpokládá, že pomáhá kontrolovat růst a šíření rakovinných buněk. Kaki jsou také dobrým zdrojem vlákniny, která je nezbytná pro dobré trávení a pravidelné odstraňování toxinů ze střev a těla.
Tradiční bramborový salát je nuda? Zkuste ho odlehčit a dodat mu novou chuť i vůni!
5. Může snížit riziko onemocnění kloubů a kostí
Listy kaki jsou bohaté na prospěšné rostlinné sloučeniny, u nichž se věří, že pomáhají při různých onemocněních. Nedávný výzkum zkoumal jejich potenciál pro zdraví kostí a zjistil, že polysacharidy, jež obsahují, inhibují genetickou expresi osteoklastů, buněk odpovědných za rozpad kostí. Tato zjištění naznačují možné přínosy v prevenci postmenopauzální osteoporózy, stejně jako paradentózy a revmatoidní artritidy.
Jak s kaki nakládat
S kaki zacházejte jako s jinými druhy čerstvého ovoce. Před jídlem nebo řezáním je dobře umyjte pod tekoucí vodou. Nezapomeňte pečlivě sloupnout slupku, buď jej rozkrájejte nejdříve na měsíčky a nebo oloupejte celý kus. Plody kaki uchovávejte odděleně od ostatních potravin, které by mohly způsobit potenciální kontaminaci, zejména syrové maso nebo ryby. Plody pravidelně kontrolujte, jestli jsou zralé, a konzumujte je od těch nejzralejších. A jak je využít v kuchyni? Skvěle se doplňují se sýrem nebo z nich lze připravit džem. Hodí se pro ozdobení či přípravu dezertu nebo pudinku, zachutnají jako přísada ve sladkém či slaném salátu, jen tak samotné nebo v podobě polevy či zmrzliny.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál