Lidské tělo není zvyklé na věčné sezení, bylo naopak stvořeno k pohybu – jakkoliv se to v dnešní „době sedavé“ může zdát neuvěřitelné, pohyb je pro nás skutečně ve všech směrech přirozenější než lenivé peciválství, jemuž se rádi a často oddáváme. Což může být nebezpečné zejména v období, kdy dobré jídlo i pití „tečou“ proudem… Jak s tím bojovat?
Pro věřící je advent obdobím ztišení a zklidnění, očekávání narození Páně, kdy rozjímají o příchodu mesiáše. Advent měl dříve jiný význam než dnes, lidé se společně scházeli u přástek v chalupách, vyprávěli si příběhy, připravovali se na narození Krista, adventní čas byl charakterizován pomalostí v souladu s přírodou, která se koncem listopadu začíná ukládat k zimnímu spánku. Naši předkové byli chytří a věděli, že musí přes zimu šetřit cennou energií, aby jí potom mohli využít na jaře.
Inspirujme se vlastními kořeny
Dlouhé zimní večery ale naši předkové netrávili nicneděláním a pojídáním laskomin, které se jim dostali pod ruku – museli se i přes zimu udržet v kondici, aby vydrželi její krutost, chlad a nebezpečí, které pro ně z obojího plynulo. Navíc ono „zklidňování“ a „ztišování“, o němž zde mluvíme, se neslo ve smyslu vnitřním, a nikoliv výhradně fyzickém – pravidelný a častý pobyt na čerstvém vzduchu byl vždy samozřejmý, stejně jako domácí práce kolem chalupy. Jak si vzít příklad z moudrých generací před námi a nedopustit, aby vánoční čas sklouzl ke konzumní letargii?
Pohyb jako přirozená součást života
Naši předkové vnímali pohyb jako přirozenou součást života – proto netrpěli nadváhou ani obezitou. V pohybu byli v podstatě celý den a mnohdy se zastavili až večer, kdy si u stolu společně sedli a povídali si, co se jim přes den událo. Abychom se jimi mohli inspirovat, musíme začít od vlastních nohou – abychom byli schopni bez přemýšlení pohyb zařadit do každodenní rutiny a vnímat jej jako běžnou a samozřejmou součást života, musíme začít brát vlastní nohy jako dopravní prostředek. Zapojme je více do činností, které dnes a denně vykonáváme, spoléhejme se na ně více než na automobily, hromadnou dopravu, výtahy a eskalátory. Kam to jde, dojděme po svých. A neustávejme, nepolevujme – nohy byly stvořeny pro pohyb, tak jim jejich přirozenost vraťme a každý večer odměňme svá chodidla za to, že nás celé dny nosí a namasírujme je, promačkejme a aktivizujme, potom je namažme výživným krémem a zahalme do měkoučkých a teploučkých ponožek.
Hýbejme se během celého dne
Když se nám podaří změnit pohled na vlastní nohy, přejděme k samotnému pohybu – pokusme se přestat na něj nahlížet jako na nutné zlo, jako na něco, na co si musíme denně chtě nechtě vyčlenit čas – pokusme se ze všeho, co musíme udělat, získat maximum pohybu – jedině tak se nám pohyb dostane pod kůži a my zjistíme, že bez něj nemůžeme být! Teprve tehdy máme vyhráno. Jak na to? Neomezujme se pouze na stanovené časy, kdy máme online lekci, kdy si jdeme zaběhat nebo se projet na kole. I během pracovního dne každých 45 minut vstaňme, projděme se po místnosti, dojděme si na toaletu, protáhněme se a teprve potom se vraťme k pracovnímu stolu. Vzpomeňme si na babičky, které neustále něco uklízely po místnosti a řiďme se jejich případem – tu pokliďme ono, tu tamto, vysajme, vytřeme, napečme cukroví, zajděme do obchodu, vraťme se a chvilku si odpočiňme, utřeme prach, vytvořme vánoční výzdobu… Hledejme si důvody, proč se hýbat, i kdyby to měly být domácí práce, které se stejně udělat musí! Když na ně budeme nahlížet jako na možnost se rozhýbat, bude se nám do nich chtít o poznání více!
Každý den alespoň 30 minut
Řada studií prokázala, že lidé, kteří se pravidelně hýbají během celého dne, mají lepší nebo srovnatelné výsledky s těmi, kteří pohyb omezují pouze na pevně stanovené termíny. Ani bez nich se ale neobejdeme – nějaké pohybové aktivitě bychom denně měli věnovat alespoň půl hodiny. Vyplácí se přitom střídat kardio (svižná chůze, běh, kolo) a silovou aktivitu (jóga, pilates, HIIT, trx). Najděte si tu, která vás baví, a vyhraďte si denně alespoň půl hodinky k tomu, abyste se jí mohli věnovat. Ráno si přivstaňte a protáhněte se s jógou, do práce i z práce běžte pěšky. S kamarádkou místo do kavárny vyrazte na procházku a kávu si vezměte s sebou, s rodinou se místo poflakování u televize vydejte na pěší výlet a po příchodu se odměňte kávou a zdravým moučníkem. Využívejte každé příležitosti k pohybu, buďte kreativní a uvidíte, že se to podepíše jak na vašem těle, tak i na vaší mysli.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál