I když od sebe advent, čas pohody, klidu a Vánoc, a začátek nového roku dělí v podstatě jen pár dní, to druhé období je o poznání méně oblíbené než to první. A důvod je jednoduchý. Klade na nás zvýšené nároky a tomu nejsme vždy ochotní čelit. Navíc, ruku na srdce, po bezstarostných svátečních dnech, kdy se věnujeme jen tomu, co děláme rádi a setkáváme se jen s těmi, se kterými chceme, může být začátek nového roku stresovým faktorem, který nás náhle staví před výzvu, kterou jsme odkládali a doufali, že nikdy nenastane.
Jenže ona výzva nastane. Každoročně. Jako každá jiná výzva, jako cokoliv, na co se tak úplně netěšíme. Říká se, že když se člověk dobře baví, čas běží o poznání rychleji. To je určitě pravda, ale patří k tomu ještě další aspekt této pravdy – čas totiž letí jako splašený i v případě, že se něčeho obáváme. Taková očekávaná událost nebo cokoliv jiného potom nastane rychlostí blesku. Pro některé se vedle mnoha jiných může jednat právě i o začátek roku spojený s obnovením povinností a režimu, od nichž si během svátků krásně odpočinuli a vypadli z rytmu.
Proč si dávat pozor na předsevzetí
A vedle opětovného nástupu do pracovní reality je tu samozřejmě i tlak, který na sebe sami klademe prostřednictvím předsevzetí. Ta si každoročně dáváme, abychom je každoročně mohli časem smést pod stůl. Podvědomě potom dopředu víme, že s jejich dodržením budeme mít problém, a to nás dopředu stresuje, takže se dny po Silvestru stávají temnými strašáky, kteří v přednovoročním čase mnohdy nedají spát.
Jak se zbavit sevřenosti
A to se nezmění, dokud si budeme říkat „od pondělí začnu hubnout“, „zítra vstanu a vše budu dělat jinak, správně“ nebo „od nového roku začnu každý den běhat“. Taková předsevzetí jsou totiž velmi demotivační, protože nás nutí vyjít z komfortní zóny způsobem, který se nám příčí. Odstraníme-li tento nepohodlný zvyk, dost možná se zbavíme i pocitů úzkosti a nevole, které v nás nástup nového roku může vyvolávat. Jak tedy na to? Jak vstoupit do nového roku tou správnou nohou a dát sbohem obavám a úzkosti?
1. Nezačínejte „někdy“, začněte hned
Když budeme odkládat něco, k čemu se už dlouho chystáme, může se stát, že to budeme odkládat do nekonečna, a nakonec se k tomu ani nedostaneme. Ale ten fakt, že „to něco“ před sebou tlačíme jako Sysifos svůj kámen, nám na náladě nepřidá a může to způsobovat pocity prohry, méněcennosti a ztráty motivace. Proto si nedávejme termíny, ale začněme hned. Dobrý pocit, který ze sebe budeme mít, si zamilujeme a nebudeme se ho chtít vzdát. To nás posílí v pokračování.
Nízkosacharidová dieta: Jak se projeví na vašem těle a zdraví?
2. Nastavte pravidla podle sebe
Řada předsevzetí ztroskotá proto, že na sebe klademe nadměrné nároky a rozhodneme se k něčemu, co jde proti naší přirozenosti, co je nám proti srdci. Proč bychom například měli začít denně běhat, když se nám běh příčí a vyloženě nás nebaví? Nenuťme se do něčeho, co nám nedělá dobře, místo toho nalezněme něco svého, co nám sedne a co budeme dodržovat přirozeně, lehce a hravě. Místo každodenního běhu to může být procházka, tanec nebo jízda na cyklotrenažeru.
3. Začínejme pomalu, pokračujme postupně
Když něco dlouho odkládáme a konečně se dostaneme k tomu, že se tomu začneme věnovat, chceme to provést se vším všudy a mnohdy přestřelíme jak s volbou, tak s četností. Když zůstaneme u běhu – zvolíme nevhodnou aktivitu, a ještě se budeme nutit ji vykonávat denně. Pokud na něco takového nejsme zvyklí, bude to mít jediný výsledek – budeme vstávat s nechutí, po několika dnech budeme úplně odrovnaní a ztratíme motivaci pokračovat dál. Pokud ale zvolíme vhodnou aktivitu a uzpůsobíme ji svému dennímu režimu, do něhož ji budeme začleňovat postupně, máme zaděláno na to, že se z ní stane zvyk, což je ostatně cíl našeho počínání – začlenit dobrozvyk (opak zlozvyku) do každodenní rutiny. Takže pro příklad – na procházku zpočátku vyrazme alespoň třikrát týdně, potom obden a až následně denně… Dopřejme si luxus si na nové zvyknout a zamilovat si jej. Protože jedině skutečná láska vydrží celý život!
Filosofie FRILUFTSLIV aneb skandinávský recept na štěstí
4. Buďme na sebe hodní
A co je ze všeho nejdůležitější – pěstujme radost, protože když nás to, čemu se věnujeme, netěší, je to předem odsouzeno k nezdaru. Takže za všechno, co se nám povedlo, se každý den pochvalme a ideálně si to někam zapišme, abychom si to zvědomili a umožnili si onu radost prožít v plné hloubce a celistvé plnosti. Do každého dne začleňujme to, co máme rádi, co nás těší a neodbývejme se s tím, že na to „potom bude času více“ – času máme tolik, kolik si jej dáme a čas je velmi vzácný a běží rychle, nemrhejme s ním proto a važme si každé minuty, kterou máme. Využijme ji na maximum!
Také by Vás mohlo zajímat

Nevěřte poplašným mýtům. Zde jsou fakta, která byste měli vědět o vakcinaci
Očkování má velký historický význam, protože lidstvo zbavilo celé řady nemocí, na něž se dříve běžně masově umíralo. Jeho důležitost není menší ani dnes, kdy na naléhavosti získává díky panující pandemii...
Čtěte dál
Věci, které vám ubírají cennou životní energii: Jak se jich zbavit a uvolnit se?

Symptomy nemoci COVID-19: Jak se v nich vyznat a kdy zpozornět?

Předsevzetí, která by neměla chybět na cestě ke zdravějšímu životnímu stylu

Novoroční bilancování: Staré končí, nové začíná – co nám dal a vzal rok 2020?

Novoroční deprese a strach z neznámého aneb co nám přinese rok 2021?

Vánoční drinky bez alkoholu: jak připravit punč, svařák či vánoční likér?

Na pohyb byste neměli zapomínat ani o svátcích. Jak se hýbat aniž byste museli sportovat?

Rady a tipy přímo od odbornice na výživu: Jak si užít Vánoce a nepřibrat?

Na čem (ne)smažit štědrovečerního kapra? Přehled vhodných a nevhodných tuků
Horká čokoláda se strouhaným perníkem
