Stala se teplota vašeho pokoje nebo kanceláře předmětem vášnivé debaty? Jste neustále zmateni tím, proč chodí partner doma v kraťasech, když vám je dobře v dlouhých teplácích a svetru? Proč je některým lidem více zima než jiným?
Člověk je tvor teplokrevný, což ale při prvním poslechu může být poněkud zavádějící. Termín „teplokrevnost“ totiž může evokovat představu, že máme teplou krev a mělo by nám tedy být většinu času teplo. Neděste se, pokud to tak nemáte, protože realita je někde jinde: být teplokrevný znamená, že naše tělo dokáže regulovat svou vnitřní teplotu bez ohledu na vnější prostředí. Proces, který udržuje optimální tělesnou teplotu kolem 37 °C, začíná v mozku, kde dochází k uvolňování hormonů zodpovídajících za řízení teploty. V některých případech se ovšem vnější faktory na zvýšení či poklesu tělesné teploty projevit mohou. V jakých?
1. Když jste ve stresu
Jak jsme zmínili, v procesu regulace teploty hrají velkou roli hormony. A stres může jejich hladinu narušovat, s čímž souvisí i změna teploty. Stres totiž nastartuje somatický nervový systém, důsledkem čehož je více krve a spolu s ní i tepla směřováno k vnitřním orgánům, což celkovou tělesnou teplotu zvýší. Jiným lidem ale může být při stresu zima, což je dáno tím, že srdce stahuje krev k sobě, pracuje na plné obrátky a méně krve se dostává do končetin, které mohou být chladné a v tu chvíli „nedokrvené“ (tzv. vazokonstrikce).
2. Když máte radost
Teplota našeho těla nezávisí pouze na podmínkách vnějšího okolí, ale i na našem emocionálním stavu. Pokud se cítíte být v izolaci, jste osamělí, je vám smutno a úzko nebo se něčeho bojíte, pravděpodobně vám bude zima. Pokud naopak trávíte čas s lidmi, které máte rádi, jste obklopeni rodinou a přáteli a nacházíte se v dobrém psychickém rozpoložení, bude vám pravděpodobně teplo – a čím vřelejší vaše vztahy a momentální vazby budou, tím bude ono teplo vyšší.
3. Pohlaví
Na zimomřivosti nebo záhřevnosti se může podílet i pohlaví. Bylo dokázáno, že ženy jsou oproti mužům citlivější na změny okolních teplot, proto mají většinou nižší toleranci chladu a v zimě je jim větší zima než mužům. Svůj díl odpovědnosti může v tomto směru nést i rozdílná konstituce těla, tedy jiné poměry a množství svalstva a tuku. Tuk má, jak známo, mimo jiné i funkci záhřevnou, a tak je jasné, že lidem, kteří ho mají málo, bývá zima častěji než těm, kteří ho mají na rozdávání.
Otužování: Jak organismu prospívá a jak ho praktikovat, aby mělo smysl?
4. Zdravotní stav
I když je normální, že je vám někdy hodně zima a jindy zase hodně teplo, pokud jsou tyto pocity extrémní a trápí vás často nebo dokonce znesnadňují vaše běžné každodenní fungování, může se jednat o známku křehkého zdraví nebo dokonce i nějaké nemoci. S častými pocity chladu souvisí zdravotní stavy jako je anémie neboli chudokrevnost, podvýživa, probíhající zánět, snížená funkce štítné žlázy, cukrovka nebo Raynaudova choroba spočívající v poruchách krevního zásobení postižených oblastí (často konečky prstů), které záchvatovitě nepříjemně bolí nebo blednou. Proto v případě, že vás přepadají nepříjemné záchvaty zimy nebo horka, raději navštivte svého praktického lékaře a poraďte se s ním.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál