Rozhovor s Dominikem Kodrasem: „Doplňky stravy jsme nejprve míchali ´na koleni´, díky pozitivním ohlasům jsme přešli na vlastní výrobu“

Rozhovor s Dominikem Kodrasem: „Doplňky stravy jsme nejprve míchali ´na koleni´, díky pozitivním ohlasům jsme přešli na vlastní výrobu“
zdroj: archiv Dominika Kodrase

Se zakladatelem doplňků stravy SPORT CODE jsme si povídali nejen o tom, jaké to je začít od píky vyrábět vlastní a kvalitní doplňky stravy, ale také o přístupu k vývoji a ke kombinování.

Dominik Kodras je skutečně renesanční člověk. Vedle dlouholeté praxe silového a kondičního trenéra se mu zalíbila role zakladatele, a tak vedle Akademie Silového Tréninku (STACA) založil i značku českých doplňků stravy SPORT CODE. Od počátku je pevně rozhodnut, že nechce kvantitu podřídit kvalitě, všechny produkty společně s týmem poctivě vyvíjí a sleduje nejnovější studie i trendy v této oblasti. Kde se vlastně zrodil nápad vydat se touto cestou a pro koho se doplňky SPORT CODE hodí? Vše se dočtete v následujícím rozhovoru.

Co Vás vedlo k tomu, že jste začal vyrábět doplňky stravy?
Ve společnosti je v posledních letech obrovský tlak na výkon na všech úrovních lidského počínání, nejen ve vrcholovém sportu. Stres je součástí života a není radno mu dlouhodobě podléhat. Společně s mým týmem jsme se rozhodli, že uděláme vše pro to, abychom vyvinuli a dodali na trh doplňky stravy vyrobené z nejkvalitnějších surovin a v poměrech, které budou účinné a dobře kombinovatelné. Těmito produkty chceme pomoci lidem být odolnější, zdravější a zdatnější. To je náš cíl. Víme, proč to děláme.

Co bylo prvním impulsem?
Na začátku jsme si míchali přípravky sami ze surovin z bezpečných a dostupných zdrojů, protože směsi, které jsme chtěli používat na denní bázi, byly téměř nedostupné. To byl ten prvotní impuls začít s výrobou dle našich představ. Naši kolegové a klienti, kterým jsme pomáhali sportovně vyzrát nebo se dostat do formy, nám dávali za pravdu. Svými referencemi nás tak prakticky motivovali k tomu, aby vznikly první produkty Sport Code, které si naši klienti rychle oblíbili.

Co je pro Váš tým při plánování výroby úplně nejdůležitější?
Nejdříve zjišťujeme, u kterých látek byl klinicky opakovaně prokázán pozitivní efekt, kterého chceme prostřednictvím doplňku dosáhnout. Pokud mají některé z látek synergický účinek, skládáme je v doplňcích do takových kombinací, aby už nikdo neměl potřebu kupovat si oddělené suroviny a míchat si doplňky po domácku tak, jak jsme to dělali v dřevních dobách my. Také nás samozřejmě zajímá, co chybí na trhu a co by lidé mohli ocenit. Zpětná vazba je pro nás důležitá. Neváháme se inspirovat v zahraničí. Osobně miluji zahraniční stáže a snažím se je každoročně absolvovat. Posouvají mě vpřed. Získám nový pohled na často stagnující oblasti a najdu jak nové zdroje informací, tak i přátele mezi stejně nastavenými lidmi.

Z toho vyplývá, že při vývoji čerpáte z vlastních zkušeností?
Samozřejmě. Jak jsem již zmiňoval, vše, co dáváme do výroby, je vyzkoušeno na vzorku lidí, včetně nás samotných. Následujeme vědecké studie, přemýšlíme o tom, inspirujeme se u povolaných, konzultujeme. Rádi se vzděláváme a hledáme v této oblasti nové inovace. Nebojíme se vyzkoušet nové věci. Naši klienti nám věří a vědí, co od nás mohou čekat. Snažíme se propojit vědecké poznatky s praxí. Na druhou stranu vnímáme a respektujeme individualitu každého z našich zákazníků a víme, že co působí skvěle na jednoho hned, může mít u jiného delší náběhovou fázi.

Na jaké druhy doplňků stravy se zaměřujete?
Nechceme se jen zařadit mezi další kvantum výrobců běžně dostupných vitamínů a doplňků stravy, kterých jsou plné lékárny a prodávají se po tunách za diskontní ceny. Málokdo ze zákazníků si však uvědomuje, kolik přídatných látek a aditiv všechny tyto produkty obsahují. Jakým způsobem projdou tělem bez očekáváné vstřebatelnosti a kolik chemie je nutné dodat pro zapečení surovin do tablet. Touto cestou se nikdy nevydáme. Chceme produkovat a nabízet kvalitní suroviny a unikátní směsi i za vyšší pořizovací náklady oproti konkurenci.

A kdybyste měl zmínit konkrétní produkty?
Vnímáme důležitost kvalitního spánku a regenerace organismu. Vyvinuli jsme skvělý produkt SleepMag pro podporu usínání a hlubokého spánku, na který máme velmi dobré reference. Pro podporu regenerace a zklidnění organismu jsme namíchali produkt pod názvem CalmMag. V řádech jednotek dní bude na trhu náš prémiový produkt na klouby, vazy, chrupavky a šlachy pod názvem Move Code. Tomu také hodně věříme, dali jsme si na něm záležet. Nechápeme, že někdo do sebe sype produkty určené pro koně. Už vůbec nechápeme tohle marketingové sdělení. My děláme produkty i komunikaci srozumitelnou hlavně pro lidi, kteří nechtějí ujídat koním.

Čím se odlišují od konkurence?
Třeba tím, že necháváme v produktu Magnesium Complex nižší poměr chelátové formy hořčíku, aby byl produkt kombinovatelný s dalšími našimi produkty s obsahem vysoce vstřebatelného hořčíku. Nebojíme se si to obhájit. Individuálně komunikujeme s klienty, že pokud náš doplněk stravy nekombinují s dalšími produkty Sport Code, jako je CalmMag nebo SleepMag, klidně si mohou vzít větší množství kapslí, aby pokryli denní dávku hořčíku. Taky necháme průhlednou kapsli s účinnou směsí surovin radši jen poloplnou, když víme, že další surovinou by byla už jen umělá výplň, která projde organismem bez účinnosti. Nezapékáme tablety, snažíme se vyvarovat všech zbytečností. Často jdeme dražší výrobní cestou, ale je to naše filozofie a budeme se jí držet i nadále. Vyrábíme v ČR a jsme na to náležitě hrdí.

Vaše produkty jsou tedy zamýšleny tak, aby se daly kombinovat?
Zakládáme si na tom, aby se všechny naše produkty mohly kombinovat a navzájem se synergicky doplňovat a podporovat. Letos přijdeme na trh s dalšími třemi produkty, o kterých jsme bezpečně přesvědčeni, že zapadají do naší filozofie a podpoří kvalitu života našich zákazníků, ať už se jedná o vrcholové sportovce, manažerky, gamingové vyznavače nebo třeba aktivní seniory.

TIP: Balíček pro regeneraci sportovce

Aby se dal kombinovat s ostatními, obsahuje tedy Magnesium komplex méně hořčíku než podobné konkurenční produkty. Rozumím tomu tak správně?
Ano, je to záměr, jak jsem již nastínil výše. Produkt má 180 kapslí, kdokoli si může denně vzít vyšší dávku, aby se saturoval dle potřeb. Je nutno říct, že u tohoto produktu s hořčíkem jsme vycházeli ze zkušeností a referencí našich prvních zákazníků. Testovali jsme vysoké dávky, střední i nižší. Rozhodně tím nechci říci, že vyšší obsah hořčíku, než je v našem produktu, může někomu ublížit, to vůbec ne. Ale u některých lidí jsme při vyšších dávkách pozorovali trávicí obtíže, ačkoli se jedná o chelátové vazby hořčíku. 

Pro koho jsou Vaše produkty vhodné? 
Pro všechny, kteří chtějí pozvednout svou každodenní výkonnost i efektivitu a kvalitně regenerovat a spát. Jsme tady pro sportovce a všechny aktivní lidi, kteří chtějí být odolní, zdatní a komplexně spokojení se svým životem. Mezi klienty máme mnoho špičkových sportovců a reprezentantů ČR. To je pro nás nejlepší, a hlavně organická reference. Sportovci jsou na sebe nejpřísnější, vědí, co od života chtějí, jsou cílevědomí a nás těší, že nám přinášejí další motivované klienty a partnery.

Medailonek:
DOMINIK KODRAS

Zakladatel STACA (Strength Training Academy – Akademie Silového Tréninku) a doplňků stravy SPORT CODE. Působí v pozici silového a kondičního trenéra u národního hokejového týmu. Pomáhá připravit na sezónu několik špičkových sportovců, účastníků Olympijských her, MS a ME. Spolupracuje s hráči působícími v NHL, KHL, české Extralize, švýcarské či finské nejvyšší hokejové soutěži. Spolupracuje s reprezentanty v atletice, karate, motokrosu či muay-thai a MMA.

Rozhovor vedla Kateřina Hájková

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Spaní v přírodě: Na co myslet a co rozhodně nenechávat doma

Spaní v přírodě: Na co myslet a co rozhodně nenechávat doma

Spaní pod širákem k létu neodmyslitelně patří, v sepětí s přírodou můžeme plně vychutnat volné chvíle, zažít dobrodružství a třeba se i něčemu novému přiučit. V horách, v přírodě člověk pročistí hlavu,...

Čtěte dál
Třítýdenní kúra pro odpočinek střev, díky které zregenerujete vaše trávení

Třítýdenní kúra pro odpočinek střev, díky které zregenerujete vaše trávení

Naše střeva hrají obrovskou roli v tom, jak dobře nebo špatně se cítíme. Proto se určitě vyplatí starat se o jejich zdraví a kondici....
Rozlučte se s pokleslými víčky – bez operace, přírodní cestou

Rozlučte se s pokleslými víčky – bez operace, přírodní cestou

Povislá nebo ochablá víčka vizuálně přidávají na věku a kromě toho mohou i zhoršovat vidění. Některé statistiky naznačují, že chirurgické...
Letní olympiáda v Tokiu – fakta a zajímavosti největší sportovní události roku 2021

Letní olympiáda v Tokiu – fakta a zajímavosti největší sportovní události roku 2021

Nejen sportovce a fanoušky zdravého životního stylu může zajímat, že letošní olympiáda je doslova za dveřmi, což samo o sobě přináší...
Olympijské hry ve stínu pandemie koronaviru: bez diváků a s podpisem rizika úmrtí na covid-19

Olympijské hry ve stínu pandemie koronaviru: bez diváků a s podpisem rizika úmrtí na covid-19

Za pár dní začnou letní olympijské hry. Kvůli obnovení nouzového stavu v japonském Tokiu se ale budou konat bez diváků. Vše se odehrává...
Každodenní návyky, které vedou k plochému bříšku

Každodenní návyky, které vedou k plochému bříšku

Vstávat s plochým břichem si přeje snad každý. A právě v létě, kdy chodíme v plavkách a obecně odhalujeme mnohem více kůže než kdykoliv...
Aminokyselina glutamin: Má jeho suplementace smysl?

Aminokyselina glutamin: Má jeho suplementace smysl?

Glutamin je nejhojnější aminokyselina v našem těle. Organismus dokáže dokonce glutamin vyrábět sám, kromě toho jej přijímáme v řadě...
Černý Petr mezi minerály – máme ho ve stravě až moc a podílí se na vysokém tlaku

Černý Petr mezi minerály – máme ho ve stravě až moc a podílí se na vysokém tlaku

Mezi důležité mikroživiny pro tělo řadíme také sodík – často vnímaný jako nepřítel člověka, a to kvůli jeho nadměrnému příjmu v populaci....
Řešíme za vás dilema: Jak získat bezpečně vitamin D ze sluníčka a nespálit se při tom?

Řešíme za vás dilema: Jak získat bezpečně vitamin D ze sluníčka a nespálit se při tom?

Vitamin D je jedinečný vitamin, kterého většina lidí nemá ve svém těle dostatek. Vyrábí se z cholesterolu a jeho derivátu v pokožce,...
Střízlivost je trendy – tlak na výkon a zdravý životní styl posouvá alkohol do pozadí

Střízlivost je trendy – tlak na výkon a zdravý životní styl posouvá alkohol do pozadí

Nejnovější průzkumy ukazují, že svět se pomalu stává nealkoholickým. Nastává doba, kdy střízlivost je trendy. Nejmladší generace dokonce...
Homeopatika – placebo nebo opravdu účinná léčba?

Homeopatika – placebo nebo opravdu účinná léčba?

Homeopatie je druh alternativní medicíny (často bývá zdůrazňováno, že vědecky nepodložené), která má jak své odpůrce, tak i zastánce,...
Lískové ořechy – proč si je dopřát i jinak než v oblíbené čokoládové pomazánce?

Lískové ořechy – proč si je dopřát i jinak než v oblíbené čokoládové pomazánce?

Jsou chutným zobáním i doplňkem mnoha různých pokrmů. Typické aroma dodávají oblíbené čokoládové pomazánce a různým druhům čokolád,...