Pod tvrdou slupkou se skrývá sladká odměna. I když na první pohled vypadá nebezpečně a možná byste si ho spletli s nějakým záhadným živočichem, pravdou je, že takzvané dračí ovoce patří mezi skutečné lahůdky. Ba co víc – je dokonce mimořádně zdravé! Čím vším tělu prospívá?
Pitahaya, pitaya, jahodová hruška nebo dračí ovoce – všechny tyto názvy označují exotické tropické ovoce typické červenou slupkou (připomínající dračí šupinatou a hřebenatou kůži) a sladkou dužinou posetou semínky. To je díky svému jedinečného vzhledu i chuti a uznávaným vlastnostem superpotravin je oblíbené nejen u gurmánů, ale i u vyznavačů zdravé stravy. Jaké benefity nabízí?
1. Posiluje imunitní systém
Dračí ovoce je bohaté na vitaminy (C a E) a minerály (železo a hořčík). Kromě těchto nutrientů obsahuje také velmi užitečné rostlinné sloučeniny jako jsou polyfenoly, karotenoidy, betacyaniny a antioxidanty. Ty neutralizují volné radikály, čímž zabraňují poškození buněk a vzniku zánětu, což chrání imunitu (bílé krvinky, které bojují proti cizím patogenům) a pomáhá předcházet chronickým onemocněním mezi něž patří choroby srdce, rakoviny, cukrovka a artritida.
2. Podporuje zdraví střev
Další důležitou složkou, kterou dračí ovoce nabízí v hojném množství, je vláknina. Vláknina hraje významnou roli při trávení a výzkumy ukazují, že se podílí i na ochraně před srdečními onemocněními, na zvládání cukrovky druhého typu a na udržování zdravé hmotnosti. Lidská střeva obývá několik desítek miliónů různých mikroorganismů, včetně více než 400 druhů bakterií. Mnoho vědců věří, že tato komunita může mít velký vliv na celkové zdraví a že její nerovnováha může souviset s nejrůznějšími onemocněními. Protože je dračí ovoce bohaté na vlákninu, může potencionálně zlepšit rovnováhu bakterií ve střevech. Vláknina slouží také jako prebiotikum, tedy výživa pro střevní mikrobiotu.
3. Chrání před anémií
Dračí ovoce je jedním z mála druhů čerstvého ovoce, které obsahuje železo. To hraje klíčovou roli nejen při transportu kyslíku po těle, ale také při zpracovávání potravin a jejich přeměně na energii. Důsledky jeho nedostatku mohou být velmi vážné a patří mezi ně i anémie neboli chudokrevnost, která se mimo jiné projevuje zvýšenou únavou a slabostí. Dračí ovoce je navíc bohaté na vitamin C, které napomáhá vstřebávání železa.
Ani superzdravé ovoce není vhodné pro každého. V jakých případech ho musíte omezit?
Jak vybrat a sníst vhodný kus
Navzdory zastrašujícímu vzhledu chutná pitaya skutečně lahodně a jí se poměrně snadno. Trik spočívá v nalezení zralého kusu – ten poznáte podle jasně červené barvy. Zelená naznačuje, že je ovoce nezralé, množství tmavých skvrn podobných modřinám zase, že je přezrálé. Stejně jako avokádo nebo kiwi by i zralé dračí ovoce mělo být měkké, ale ne kašovité. Zralý kus podélně rozkrojte ostrým nožem a dužinu vydlabejte lžící. Dužinu také můžete nakrájet na kostky nebo pruhy, poté zatlačit na vnější část slupky a vyjmout ji lžící nebo prsty. Dračí ovoce můžete jíst jen tak, přidávat do salátů, smoothies a jogurtů či s ním zdobit různé dezerty a moučníky.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál