Pupalkový olej je úžasný pomocník pro ženy. Je také vítanou součástí domácích lékárniček. Používá se po staletí v přírodní medicíně a v kosmetice. Co je na něm zajímavé a proč si ho pořídit?
Benefity pupalkového oleje
Pupalka dvouletá (Oenothera biennis), ze které se získává pupalkový olej, pochází původně ze Severní Ameriky a dnes roste v oblastech mírného klimatického pásma. Vyniká krásnými žlutými květy, olej se lisuje ze semen. Používá se hlavně jako antioxidant a při ženských potížích, hodí se na hormonální poruchy při menopauze. Pupalkový olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny jako je kyselina gama-linolenová (GLA), kyselina linolová. Jeho celkové složení (esenciální mastné kyseliny, lignin, minerály, saponiny, třísloviny, fytosteroly, flavonové sloučeniny, proteiny) mu dává pozoruhodné regenerační, zvlhčující, antioxidační a protizánětlivé schopnosti.
Pupalkový olej se prodává jako klasický lahvovaný rostlinný olej, případně jako kapsle, tobolky a může se míchat do různých hojivých mastí nebo krémů. Ze sušené pupalky se dělají nálevy a používá se na obklady. Je protizánětlivá, podporuje dobré zdraví pokožky. Uvádí se, že je prospěšná pro srovnání cholesterolu a cukru v krvi, podporuje přirozené oběhové a trávicí funkce, napomáhá srovnat hormonální potíže, doporučuje se pro podporu plodnosti a jako prevence vzniku osteoporózy. Podporuje také zdraví vlasů a vlasové pokožky a snižuje jejich vypadávání, zapříčiněné hormonálními změnami. Pupalkový olej také působí jako anti-agingový prostředek v péči o pokožku a používá se při lupénce nebo ekzémech.
Pozor na interakce s léky
Na používání pupalkového oleje by si měly dávat pozor osoby s nízkým krevním tlakem. Může způsobit také silné snížení tlaku u těch, kteří berou léky na vysoký tlak. Není vhodný ani pro ty, kteří berou antikoagulanty, tedy léky na ředění krve a před operací, protože je spojován s nižší srážlivostí krve. Konzumace ve velkém množství může vyvolat alergickou reakci. Pokud berete léky na diabetes, poraďte se o používání pupalkového oleje s ošetřujícím lékařem. Stejně tak není vhodný pro epileptiky. Nedoporučuje se těhotným ženám, protože může prodloužit dobu porodu.
Tento olej vám zpestří jídelníček a jako bonus je mimořádně zdravý
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky
Oves a ovesné vločky jsou hvězdou zdravých snídaní i svačin. Mají zajímavý nutriční profil dodávají organismu množství minerálních látek i potřebné vlákniny. Ve skutečnosti jsou také vynikající kosmetickou...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Léto dává nohám pořádně zabrat, jak jim pomoct přírodně?
