Mnoho studií potvrdilo (a stále potvrzuje), že pravidelná fyzická aktivita udržuje mozek v dobré kondici stejně jako celý kardiovaskulární systém. Jak konkrétně se sport podílí na prospívání mozku?
Pravidelná fyzická aktivita je rozhodujícím faktorem pro pohodu člověka. Je to proto, že cvičení prospívá mozku, což je fakt, který potvrdila řada odborných výzkumů. A dalším faktem je, že dobrá psychická i fyzická kondice do značné míry závisí právě na zdraví mozku. Proto je důležité zůstávat pohybově aktivní, pokud se chcete udržet v celkově dobrém stavu a užívat si kvalitního života do vysokého věku.
Mozek závisí na zdraví kardiovaskulárního systému
Existuje spoustu důkazů potvrzujících, že pravidelné sportování prospívá mozku. Celá řada studií prokázala, že zpomaluje stárnutí a může pomáhat předcházet závažným onemocněním jako je Alzheimerova choroba. Stejně tak má silný pozitivní dopad na naši náladu a kvalitu života celkově. Mozku v zásadě prospívá z jednoho hlavního důvodu – protože mozek silně spoléhá na kardiovaskulární systém, který sportování stimuluje a posiluje.
Sportování chrání před neurodegenerativními onemocněními
Několik studií ukazuje také na vztah časté fyzické aktivity a nižšího rizika neurodegenerativních onemocnění. Výzkumy rovněž zdůrazňují, že fyzická aktivita zlepšuje různé kognitivní (poznávací) funkce a přináší mnoho výhod lidské psychice. Jedním z nich je například studie vědců z univerzit v Sydney a Manchesteru, která vyšla v časopise NeuroImage a podle níž některé oblasti mozku po 40. roce života po každém desetiletí přestávají efektivně fungovat až o 5 %. Když ale lidé pravidelně sportují, toto číslo se může snížit na nulu.
Cvičení podporuje tvorbu nových neuronů
Dalším z důvodů, proč cvičení prospívá mozku, je skutečnost, že podporuje tvorbu nových neuronů. Jedná se o proces známý jako „neurogeneze“, o němž se dříve věřilo, že neexistuje. Dnes jsou ale vědci přesvědčeni o opaku stejně jako o skutečnosti, že na jeho vývoji se významně podílí právě pravidelná fyzická aktivita. Kromě toho pravidelné sportování udržuje šedé buňky mozkové zodpovědné za přenos dat a mentální agilitu (jen vzpomeňte, jak se na ně spoléhal Hercule Poirot), zlepšuje schopnost vykonávat úkoly, řešit složité problémy a přebíhat od jednoho k druhému, zvyšuje také koncentraci a zefektivňuje dlouhodobou paměť, zpomaluje i stárnutí mozku.
Lék na stres, úzkost i depresi
A to pořád mluvíme o výhodách, které pravidelné cvičení přináší poznávacím funkcím mozku. Vedle nich jsou tu ale také benefity psychologické a emocionální. Mnohokrát bylo například dokázáno, že pravidelný pohyb funguje jako prevence nebo řešení deprese, jedná se o přírodní antidepresivum ovlivňující produkci serotoninu, což je neurotransmiter rozhodující pro pocit pohody a celkově dobrou náladu. Je známo, že sportování uvolňuje endorfiny (dopamin a noradrenalin) známé jako hormony štěstí a radosti, díky čemuž snižuje stres, úzkost a podráždění a podporuje emoční stabilitu. A nakonec je nutné říci, že sport zvyšuje sebevědomí a kreativitu, motivaci a úroveň vitality. To všechno nás činí kreativnějšími a proaktivnějšími, díky tomu všemu pravidelný pohyb pomáhá i od abstinenčních příznaků kterékoliv závislosti.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál