Výroba většiny oděvů, které řada z nás uchovává ve skříních, není vůbec ekologická. Zahrnuje totiž těžbu a ukládání neobnovitelných zdrojů do výrobních okruhů, což vytváří oděvy, které vydrží jednu sezónu a poté bývají vyřazeny. Alternativu nabízí cirkulární móda, která v posledních letech získává na popularitě.
Běžné spotřební módě se říká móda rychlá: myslí se tím sezónní kousky oblečení, které jsou trendy jen po omezenou dobu, poté je žádoucí je odložit a pořídit zase jiné, nové. Podle některých studií se třeba jen ve Španělsku prodá 80 milionů oděvů ročně, zatímco jediný Španěl za stejné období vyhodí téměř 7 kilogramů oblečení. A to se jedná o jednu jedinou zemi. S přihlédnutím k faktu, kolik takových na světě je, vypadají čísla ještě znepokojivěji. A do této situace přichází cirkulární móda jako návrh udržitelnosti, jehož cílem je přehodnotit současnost a změnit budoucnost módy a celého textilního průmyslu.
Cílem je udržet produkty v oběhu
Cirkulární móda, jak název napovídá, je součástí mnohem ambicióznějšího a dalekosáhlejšího projektu známého jako „cirkulární ekonomika“. Tento alternativní model udržitelné ekonomiky je založený na sociální rovnosti, eliminaci odpadu a znečištění, trvalém používání produktů, aby se nevyhazovaly, a regeneraci přírodních systémů. Základním předpokladem je udržet produkty v oběhu (aby cirkulovaly) opětovným používáním, případně recyklací. V případě cirkulární módy můžeme za obecný pojem „produkty“ dosadit slova související s módou jako jsou oděvy, obuv, oblečení, různé šperky a doplňky.
Vrátit zpět, ale neznečistit a nezničit
Podporováno je také užívání výrobních materiálů šetrných k přírodě tak, aby v případě, že už oděvy použitelné nejsou, bylo možno je vrátit zpět do životního prostředí, aniž by došlo k jeho znečištění. S tím souvisí pět klíčových faktorů cirkulární ekonomiky, jichž se drží i cirkulární móda. Jedná se o zmíněné užívání opakovaně použitelných materiálů, dále o obnovitelnou energii, hospodaření s uhlíkem, řízení vodních zdrojů a sociální spravedlnost. Recyklací oděvů, které již nelze nosit, se dosahuje výroby nových a odpad, který je produkován, pak negativně nezasahuje do životního prostředí.
Pomůžete dobré věci, budete pěkně vypadat a ještě ušetříte
Cirkulární móda přináší výhody nejen svému nositeli, ale celé planetě. To je jeden velký důvod, proč jí dát šanci. Vedle tohoto hlavního benefitu jsou tu ale samozřejmě i další, dílčí, který ten hlavní de facto dohromady vytvářejí: jde o výhody ekonomické, společenské, osobní a všechny takové, které přispívají ke zdraví ekosystémů. Aby se oděv mohl stát součástí popisovaného konceptu, musí být vyroben tak, aby vydržel déle než produkty rychlé módy, z čehož plyne, že je kvalitnější. Díky tomu jej nebudete muset za pár měsíců vyměnit za nový, což znamená, že během času ušetříte.
Každý může svým dílem přispět
Skvělé na tom všem je, že této dobré myšlence může přispět každý vlastním přičiněním. A nemusí to být vůbec složité. Na začátek stačí, když nebudete vyhazovat oděvy, které jsou funkční, ale už se vám nelíbí – můžete je ozvláštnit výšivkou, nášivkou, potiskem nebo přidáním krajky. Pokud ani to nepomůže, můžete je poslat dál někomu, kdo je, na rozdíl od vás, unosí. Obnošené oblečení se dá darovat známým, přátelům nebo sociálně znevýhodněným jedincům. Některé kousky můžete i prodat, na veletrzích nebo celé řadě online platforem, případně v klasické „obchodě z druhé ruky“ neboli second handu. A když budete kupovat oblečení nové, dejte přednost tomu, které splňuje výše uvedené parametry – je kvalitní a vyrobené z ekologicky šetrných materiálů, mezi něž patří třeba organická bavlna.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál