Všichni víme, že je důležité udržovat tělo hydratované. Mnohdy ale zapomínáme na přímé důvody, stejně jako na skutečnost, jak moc záleží i na tom, co konkrétně pijeme. K tomu je nejlepší obyčejná voda. Proč ji vyměnit za všechny slazené nápoje?
Bezbarvá kapalina složená z molekul vody, které obsahují atomy vodíku a kyslíku (H2O), je pro nás životně důležitá, i když tělu nedodá žádnou energii. Bez jídla vydržíme týdny, bez vody jen pár dní. To dává smysl, když si uvědomíme, že lidské tělo je vodou tvořeno až z 60 %. Z toho plyne, že dehydratace nás může velmi negativně ovlivnit jak po stránce fyzické, tak i po té psychické. Proč se v příjmu tekutin zaměřit na obyčejnou vodu?
1. Zlepšuje fyzickou i mentální výkonnost
I mírná dehydratace může narušit paměť, zkazit náladu a zhoršit bolesti hlavy či přímo migrénu. Dostatečné zavodnění naopak práci mozku i všech dalších orgánů zefektivňuje, zlepšuje pozornost i koncentraci, osvěžuje mysl společně se všemi pochody, které v organismu probíhají. To se odrazí i na lepších sportovních výsledcích a efektivnějším fyzickém tréninku.
2. Pomáhá udržet zdravou hmotnost
Hladu se často říká „převlečená žízeň“, protože mozek ve skutečnosti hlad a žízeň nedokáže rozeznat: pozná, kdy je tělo vyčerpané a potřebuje doplnit energii, jejímž nejrychlejším zdrojem je cukr – vzpomeňte si na to, až se zase budete potýkat s nutkavou chutí po čemkoliv sladkém a v takové situaci se tedy raději pořádně napijte. Možná budete překvapení, jak rychle kručení v žaludku a touha na jazyku pominou.
Udržování hydratace také pomáhá s udržováním hmotnosti. Je dokázáno, že když se před jídlem napijete sklenice vody, sníte toho méně – hydratace potlačuje v daný moment chuť k jídlu.
3. Chrání před zácpou
Voda pomáhá udržet zažívání v pohybu, díky čemuž podporuje dobrou střevní peristaltiku a může se pozitivně podepsat na vašem úsilí zbavit se protivné zácpy. Zkuste každé ráno začít tím, že vypijete sklenici vody a poté si alespoň krátce zacvičíte, půjdete se projít nebo si zaběhat. Uvidíte, že snad bezprostředně po ukončení fyzické aktivity se dostaví nutkání na stolici, vy si ulevíte a zpravidelníte tak pohyby střev, díky čemuž dáte zácpě časem sbohem nadobro.
4. Podporuje zdraví močových cest
Špatná hydratace může u některých jedinců zvýšit riziko vzniku nebo opakovaného výskytu ledvinových kamenů. Studie také ukázaly, že pití přiměřeného množství vody může u žen snížit riziko infekcí močového měchýře a infekcí močových cest, včetně cystitidy.
Kolik denně vypít
V rámci dodržování správného pitného režimu byste denně měli vypít alespoň 35 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti. Nečekejte na pocit žízně, který není vůbec zdravý, a mějte láhev nebo sklenici s vodou vždy po ruce a nejlépe i přímo na očích, abyste na to, že musíte pít, mysleli a nezapomínali. Ve vysokých teplotách, při pohybové aktivitě, při saunování nebo jakékoliv jiné zatěžkávající aktivitě, vyžadující hydrataci, vždy přijdejte alespoň 0,5 l tekutin navíc.
Proč je nejlepší pít čistou vodu
V zásadě platí, že pro tělo je nejlepší to, co je pro něj evolučně přirozené. Člověk je odjakživa zvyklý pít čistou vodu, která nemá dodat energii ve smyslu kilokalorií, ale sílu ve smyslu paliva pro obhospodařování správného fungování celého organismu. Cokoliv navíc v tomto schématu, s výjimkou některých nutných minerálů v případě minerálních vod, je nadbytečné a spíše škodí než prospívá – společně se sladkými nápoji do sebe dostáváte zbytečné kilokalorie navíc, což zvyšuje riziko nadváhy a obezity. Nadbytek cukru tělu ale neprospívá i z mnoha dalších ohledů, například se po něm více kazí zuby.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje naše zdraví? Pozor by si měli dát zejména alergici
Nízká vlhkost napomáhá šíření virů a respiračních onemocnění, vysoká může způsobit růst plísní. Proto je důležité udržovat ji ve stabilní normě, aby bylo možné předejít řadě negativních důsledků plynoucích...
Čtěte dál
Na co vsadit v roce 2022: trendy, které vám pomohou zachovat pevné zdraví a štíhlé tělo

Kocovina – co se při ní děje v těle a jak se ji co nejrychleji zbavit?

Rooibos: nápoj, který se pije jako čaj, ale neobsahuje kofein. Připravte si z něj sváteční nápoj!

První pomoc pro oteklé kotníky. Co vám poskytne rychlou úlevu?

Vědci už dokáží říct, jak balená voda zatěžuje životní prostředí

Jak eliminovat časté záněty močového měchýře? Zbavte se těchto zlozvyků

Každodenní návyky, které vedou k plochému bříšku

Černý Petr mezi minerály – máme ho ve stravě až moc a podílí se na vysokém tlaku

Vědecky podložené způsoby, jak podpořit ztrátu břišního tuku
