Křečové žíly spadají pod ta onemocnění, u kterých hovoříme o tzv. meteotropní závislosti. Poruchy žilního systému se totiž obyčejně zhoršují v létě. Vysoké teploty, slunce, vlhkost a další faktory spojené s letním obdobím mohou zvýšit riziko jejich vzniku nebo zhoršení. To však v období šortek a krátkých sukní není žádná výhra.
Co se našim nohám na létě nezdá?
Teplé počasí vede k rozšiřování cév (dilataci) a následně ke zvýšenému tlaku v žilách. Jde o fyziologickou reakci těla, která má pomoci udržovat normální tělesnou teplotu. Ovšem takto dilatované žíly pojmou větší objem krve a musejí se tak vypořádat s vyššími nároky. To samo o sobě stačí ke zhoršení již přítomných křečáků, ale často se pod takovým vlivem začínají tvořit i nové.
Dehydratace to umí slušně zkomplikovat. V letním horku, pocením, velmi snadno ztrácíme potřebné tekutiny a s tímto jevem jde ruku v ruce i nebezpečné zahušťování krve a opět nebezpečný nadměrný žilní tonus.
Komu je nepříjemné v horku sportovat, má potíž. Nedostatek pohybu ve všech ročních obdobích může zhoršovat všechny komplikace, které s sebou křečové žíly přinášejí, protože pravidelné cvičení pomáhá udržovat zdravý krevní oběh.
Doporučení na letní období
Pít dostatek tekutin
Udržování hydratace je důležité. Dostatečné množství vody pomáhá udržovat krevní viskozitu na normální úrovni a snižuje riziko tvorby krevních sraženin. Je doporučeno pít alespoň 8 sklenic vody denně, samozřejmě s přihlédnutím k provozovaným aktivitám a dalším faktorům jako je hmotnost, výška apod. I když voda nemívá konkurenci, žilám mohou prospět i některé bylinné čaje. Některé léčivky zlepšují krevní oběh a snižují zánět.
- Pohankový čaj: Pohanka obsahuje rutin, který je známý svým příznivým vlivem na cévy. Doporučuji ho kombinovat s citrusovými nebo brusinkovými šťávami, to kvůli vitamínu C a flavonoidům.
- Měsíčkový čaj: Měsíček má protizánětlivé účinky, bojuje tak s otoky a se záněty.
- Ginkgo biloba: Tento bylinný čaj může zlepšit krevní oběh a podpořit cévní zdraví.
Nošení kompresních pomůcek může být v létě dost protivné, přesto skutečně důležité. Naštěstí existují kompresy, které jsou snesitelné a navržené tak, aby byly co nejpříjemnější i v teplém počasí. Nabízí se produkty s nižším kompresním tlakem, hledejte lehké a prodyšné materiály a otevřený prstový design.
Pravidelně se pohybovat a cvičit, i byť jen krátkou procházkou.
Vyhnout se přehřívání nohou, například dlouhým stáním nebo sezením na slunci.
Léto může způsobit, že křečové žíly budou vnímány jako bolestivější nebo nepříjemnější. Proto je důležité, aby pacienti s křečovými žilami věnovali pozornost péči o své nohy a dodržovali preventivní opatření. Pokud máte křečové žíly a máte obavy ohledně tlaku v žilách nebo máte nepříjemné symptomy, měli byste konzultovat s lékařem nebo flebologem. Lékař vám může poskytnout další vhodné rady a léčbu pro zmírnění obtíží spojených s křečovými žilami.
Zdroj: pharmanews.cz, edukafarm.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?
Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní....
Čtěte dál