Prostě si na něco zvyknete nebo máte pocit, že praktikováním určitého návyku pro sebe děláte to nejlepší, co můžete. Ale co, když je tomu právě naopak? Od kterých zlozvyků, které běžně provozujete v péči o tělo byste měli upustit nebo o tom aspoň vážně popřemýšlet?
Co neprospívá vaší pleti, ale běžně to děláte?
S pletí může být celkem potíž. U toho, v jakém ji máte stavu hraje roli dědičnost, výživa, ale také to, jakou používáte kosmetiku. Jestli se líčíte a pak dobře odličujete, zda si denně myjete obličej a čím. Dáváte-li přednost kosmetice s nebo bez alkoholu a lpíte na tom, aby voněla. Prostě všechno toto plus další věci, včetně povětrnostních podmínek a míry znečištění okolí ovlivňuje to, v jak vypadá vaše pokožka.
Co dělat a nedělat v péči o pleť:
- Denní mytí obličeje, které nebude nahodilé, ale řádné a rytmické. Nepoužívejte příliš agresivní mýdla, ale třeba jemné, netoxické pěny, které mohou být naprosto bez parfemace nebo vonět jemně díky přídavku rostlinných extraktů. Při výběru mycího prostředku respektujte potřeby pokožky (suchá má jiné nároky než mastná nebo stárnoucí).
- Věnujte péči čištění, a hlavně preciznímu odlíčení pleti. Make-up, který na ní zůstane ucpává póry a brání pokožce v dýchání a efektivní noční regeneraci.
- Všechny typy pleti potřebují hydrataci, i ta mastná. Akorát tak trochu jinak. Prostě to, že budete dobře udržovat vlhkost pokožku zaručí její odolnost proti předčasnému vzniku vrásek.
- Obrušujte pravidelně pleť, abyste podpořili mikrocirkulaci a obnovu kožních buněk. Vyberte si dobrý peeling, ale neprovádějte ho příliš často. Jednou až dvakrát týdně bohatě postačí.
- Pokud se líčíte, starejte se o svoje štětce a houbičky na make-up. Na jejich pravidelné čištění se totiž docela často zapomíná.
- Mačkání akné je prostě stále rozšířené. Pupínky samozřejmě dokážou zkazit náladu, ale je lepší je nechat na pokoji a raději ošetřit vhodně vybranou kosmetikou. Pro tyto případy můžete mít po ruce malý olejový roll-on s přídavkem esenciálního oleje z tea tree. Prostě si kápnete do 10 ml např. jojobového oleje 3 kapky EO a nosíte ho s sebou.
A co zlozvyky v péči o tělo a zdraví?
Péče o zdraví je téma, které je samozřejmě diskutováno horem, dolem. A po právu. Běžné návyky nebo zapomínání na to, abyste podpořili přirozené funkce organismu pomocí malých, ale účinných kroků je poměrně časté. Co děláte jako denní rutinu a vůbec si nemusíte uvědomit, že si tím škodíte?
Zde je několik příkladů:
- Málo pijete. Dobrá hydratace je důležitá nejen pro udržení zdravé a krásné pokožky, ale také třeba pro přirozenou krevní cirkulaci. Všimli jste si, že pokud podceníte pitný režim, máte sklony k migrénám? Vyhýbejte se slazeným nápojům. Dejte přednost filtrované vodě.
- Konzumace kofeinu a teinu v odpoledních hodinách je další problém. Vede k tomu, že pak zůstáváte vzhůru do pozdních nočních hodin a máte potíže se spánkem. Zkuste pít černý a zelený čaj nebo kávu dopoledne a odpoledne je nahradit rooibosem, který tein neobsahuje.
- Příliš horké sprchy jsou sice skvělé, ale rozhodně nejsou ideální pro pokožku a podporu krevního oběhu. Je tedy lepší se sprchovat vodou, která je vlažnější a rovněž si jí mýt obličej.
- Podceňování suplementace vitamínů a minerálů je dalším na seznamu. Saháme po nich převážně v zimě, ale imunitu je potřeba podporovat dlouhodobě. Mají rovněž vliv na stav vaší pleti nebo psychické rozpoložení.
- Přílišná konzumace vysoce technologicky zpracovaných potravin je běžnou součástí dnešní uspěchané doby. Rychle je ohřejete a nemusíte se starat o přípravu. Jsou však plné skrytých cukrů a přídatných látek, za které vám organismus nepoděkuje. Zaměřte se na přípravu jednoduché stravy, která nezabere hodně času, ale i tak může být chutná a prospěšná.
- Málo pohybu je bolestí sedavých zaměstnání. Pracujete-li na home-office nebo v kanceláři, dávejte si (je-li to možné) pětiminutové přestávky na protažení a podporu krevního oběhu. Naše tělo totiž není stavěné na to, abyste trávili dlouhou dobu v jedné poloze.
- Velký vliv na vás má také to, čím svítíte a jak dlouho se díváte do obrazovky. Je jedno, jestli mobilu, počítače nebo televize. Běžné žárovky simulují denní světlo, v kterém převládá to modrofialové, které vychází rovněž z obrazovek. Vystavování tomuto typu světla narušuje přirozené cirkadiánní rytmy (střídání spánku a bdění) a může působit potíže s nespavostí. Proto je dobré při sledování obrazovky nosit brýle, které pohlcují modré světlo, vyměnit žárovky za oranžové a půl hodiny před spaním vypnout jakékoli monitory.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.ncbi.nlm.nih.gov, health.harvard.edu
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál